reklama 

Den o třech devítkách jako z pohádky

9.9.2019  •  Blog  • 
čtenost 87

Bloger: Jaroslav Dvorský

Všechny články autora

Trutnovský pedagog, básník a výtvarník

Trutnovský pedagog, básník a výtvarník
méně o autorovi

…aneb Tři muži na jednom koni (vystoupení před trutnovskými seniory 9. 9. 2019)

Den o třech devítkách jako z pohádky

Motto či patero úvodních glos

Glosa 1. „Kdo zpívá, dvakrát se modlí“ (původní myšlenku sv. Augustina převzal církevní reformátor Martin Luther, je zanesena i v římském misálu); vlastní interpretace mé písně „Sedím u trati“ (tak trochu objednané na přání) byla věnována předsedovi trutnovského Klubu seniorů panu Miroslavu Šafaříkovi, ale též světlé památce tří dále zmíněných osobností a pochopitelně vám všem…

Glosa 2. Světla plný je totiž odkaz i tří dlouhověkých Učitelů Trutnovska (mých vzorů) – 1. Antonína Justa (brzy 1 rok od jeho odchodu), 2. Zdeňka Trnky (přes půlrok, co odešel), 3. …. toho, který nám tu chybí už 5 let (viz proslov dále, ostatně všechny tři jsem už podrobněji připomněl na svém Čtenářském blogu webových stránek Trutnovinek).

Glosa 3. Blíží se oslavy 130. výročí narození Karla Čapka, a tím i k němu směrovaná přednáška „Plachá zbožnost Karla Čapka“ z pera i vlastních úst Mons. prof. PhDr. Tomáše Halíka, Th.D., přednášejícího z nejvzácnějších, od jehož významného ocenění (Templetonova cena) letos na jaře uplynulo 5 let (vsunutá pod-glosa: Tomáš Halík je synem PhDr. Miroslava Halíka, významného čapkovského badatele a editora, v pořadí 3. předsedy Společnosti bratří Čapků).

Glosa 4. Srdečně vás zvu ke Studánce, tedy k nám do Malých Svatoňovic, nejlépe v den zmiňované přednášky Mons. Halíka, tedy i přímo na ni (přesný čas konání v pátek 10. 1. 2020, tedy pouhý den po narození Karla Čapka před 130 lety, vám bude včas sdělen přes vašeho pana předsedu paní Evou Hylmarovou, předsedkyní naší svatoňovické pobočky Společnosti bratří Čapků a hlavní organizátorkou i této přednášky).

Glosa 5. Od úterý do čtvrtka minulého týdne, tedy 3. - 5. září jsem za skvělé kolegiální spolupráce Mgr. Michaely Mědílkové pro svou primu Krkonošského gymnázia (pracoviště Hostinné) organizoval, a právě do kolébky Karla Čapka Malých Svatoňovic situoval její adaptační kurz. Totiž pod zdejším přístřeším moudrosti našich předků – jemnými stehy národního občanského sebeuvědomování a osvěty – protkávat opravdu všechny generace naší české přítomnosti považuji i za své kantorské poslání.

À propos, vážení senioři,

což takhle v před-termínu hned teď (jako malou poutní ochutnávku) navštívit Čapkovu Studánku? Že souhlasíte? Výborně! Nuže pro vaše dokonalejší virtuální cestování nyní doporučuji jen zlehýnka přivřít oči… Pozor, právě přistáváme, a to rovnou na zdejším náměstí… (následuje interpretace blogu níže)

https://trutnovinky.cz/blog/jaroslav-dvorsky-117388/svice-pro-vaclava-tyrnera/

Jaroslav Dvorský, 

učitel a místopředseda svatoňovické pobočky Společnosti bratří Čapků

Foto (Náměstí Karla Čapka v Malých Svatoňovicích 9. 9. 2019): webkamera MS

O blogu na Trutnovinkách

Možnost psát blog má každý čtenář s vyzvednutou a ověřenou kartou. Texty na blogu nejsou dílem redakce Trutnovinek.cz a redakce nenese odpovědnost za jejich obsah.

Pište svůj vlastní blog Nahlásit článek
Image

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama