reklama 

Jiří Ticháček: České pelety splňují normy, jsou vysoce výhřevné a nestojí majlant

25.1.2016  •  Moje Trutnovinky  • 
čtenost 2087

Přemýšleli jste někdy, kolik vás stojí roční vytápění domu nebo chalupy? A co všechno při něm pouštíte do ovzduší? Jak moc pracná je pro vás manipulace s topivem? Pokud ano, dost možná jste došli k závěru, že by „pořizování“ tepla pro vaši domácnost mohlo být snadnější, levnější a jeho dopady na životní prostředí menší.

Jiří Ticháček: České pelety splňují normy, jsou vysoce výhřevné a nestojí majlant

Jak se věci mají, a proč popularita dřevěných paliv v celé Evropě roste, jsme se ptali Jiřího Ticháčka, ředitele TRANSPORT Trutnov s.r.o. Právě tato firma totiž zavádí nabídku dřevěných pelet a briket pro obyvatele Trutnova a okolí.

Co vedlo firmu primárně zaměřenou na nakládání s odpady k prodeji biopaliv?
Samozřejmě hlavně poptávka. Vývoj na trhu s dřevními peletami a briketami vykazuje stoupající trend nejen v naší republice. A my se rozhodli, že zákazníkům nabídneme kvalitu - české výrobky splňující evropské normy.

Jak byste argumentoval při obhajobě používání takového topiva? V čem je lepší než třeba černé uhlí?
Jednoznačně v tom, že jde o obnovitelný zdroj energie. Na rozdíl od uhlí nedochází při jeho spalování k vyčerpávání přírodních zdrojů ani ke zvyšování znečištění ovzduší. Jeho cena je navíc v poměru k výkonu velmi přijatelná.

Skutečně?
Když uvážíme, že výhřevnost kvalitních briket z pilin a hoblin převážně smrkového dřeva dosahuje až 19,5 MJ/kg, a u nás můžete koupit brikety za 5,50 Kč/kg, pak jistě. Mnoho provozovatelů kotlů na tuhá paliva ale po biomase sahá nejen z těchto důvodů. Je pro ně důležité, že dřevní topivo je takzvaně CO2 neutrální. Při jeho spalování se do ovzduší uvolňuje jen tolik oxidu uhličitého, kolik ho dřevní porost spotřeboval při svém růstu. A to je velké plus.

Jaký sortiment tedy nabízí TRANSPORT Trutnov s.r.o.?
Prodáváme brikety a pelety. První zmíněné mají tvar válce a vyrábějí se na mechanickém briketovacím lisu z měkkého dřeva. Vynikají vysokou pevností a mechanickou odolností, takže se s nimi velmi dobře manipuluje. Výhřevnost briket dosahuje 17,5-19,5 MJ/kg, popelnatost je nižší než 0,7 %. Brikety jsou dlouhé 34 centimetrů, s průměrem 8 centimetrů. Koupit je můžete po desetikilových baleních. Pokud by měl někdo zájem o celou paletu, na tu vyskládáme 99 balíků.

Pelety Img

Objednávat si u vás můžeme ale i pelety?
Ano, pelety ENplus A1 se vyrábějí z pilin z odkorněného dřeva. Výhřevnost je spočítána na 18,8 MJ/kg a popelnatost je stejně jako u briket nižší než 0,7 %. Pelety jsou ale mnohem drobnější válečky o délce 5-25 mm a průměru 6 mm. Díky tomu se výborně uplatňují u kotlů s automatickým zásobováním. Námi dodávané pelety jsou certifikované, vhodné pro všechny typy kotlů a teplovzdušných kamen na pelety. Jsou baleny v sáčku po patnácti kilech, na paletu se jich vejde 65.

Proč tak zdůrazňujete, že prodáváte jen české výrobky?
Zaprvé rádi podpoříme domácí podniky a zadruhé – na rozdíl od polských nebo ukrajinských pelet a briket neobsahují tyto české produkty žádná pojiva ani příměsi. Je to čistá dřevní hmota, lisovaná pod vysokým tlakem, s velmi přísně kontrolovanými parametry.

Nakonec možná to nejdůležitější – cena...
Více než příznivá. Kilogram briket z biomasy vyjde na 5,50 korun, pokud si ho u nás vyzvednete. S dopravou až k domu stoupne cena o třicet haléřů. Pelety u nás koupíte za 5,80 korun za kilo. Pro dopravu platí totéž – třicetník na kilogram za doručení až ke dveřím nebo na zahradu.

Objednávat si lidé můžou buď na telefonním čísle 499 828 341 nebo e-mailem: transport@mariuspedersen.cz. Kdo si pro topivo chce přijet, najde pobočku TRANSPORT Trutnov s.r.o. na ulici V Aleji 131, Trutnov.

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama