reklama 

Hasiči v Kalné Vodě při záchraně osob z hloubky

22.9.2015  •  Napsali nám  • 
čtenost 1763

V pondělí po patnácté hodině vyjížděla obě naše výjezdová vozidla na vyhlášený poplach. Jednalo se o taktické cvičení - záchranu osob z hloubky.

Hasiči v Kalné Vodě při záchraně osob z hloubky

V Kalné Vodě, kousek od stanice STK, se ze stráně zřítilo 10 osob. Na místo události vyrazila kromě naší jednotky také jednotka HZS Trutnov a JSDH Mladé Buky. Po krátké poradě, při níž byl nastíněn předpokládaný průběh cvičení, započala samotná akce.

Z lesa se ozývalo volání a sténání zraněných. Pomocí nafukovacího člunu a lan byla nejprve zřízena kyvadlová přeprava přes řeku Úpu. Průzkumné družstvo však nečekalo na loď a řeku přebrodilo. Po nalezení prvních zraněných osob byla přivolána Záchranná zdravotnická služba, avšak prvotní první pomoc zraněným osobám bylo nutné poskytnout přímo v terénu.

Přednostně se ošetřovala život ohrožující zranění, jako například: pneumotorax, otevřená zlomenina holenní kosti, epileptický záchvat, zranění páteře, krvácení do dutiny břišní. Méně závažná zranění, jako například zlomenina ruky, otřes mozku a různé oděrky se ošetřovaly později.

Po prvotním ošetření a stanovení diagnóz, byla nejzávažnější zranění ihned transportována, buď na páteřní desce, nebo na nosítkách. Lehce zranění museli počkat a v případě, že byli schopni chůze, byli za pomoci doprovodu odvedeni na seřadiště zraněných, které bylo zřízeno vedle vozidla ZZS.

Nejdéle trvalo vytažení dvou osob, které zůstaly uvízlé na skále. Muselo se k nim slanit shora. Jedna osoba byla v šoku a utrpěla tržná zranění, proto bylo nutné ji naložit do transportních nosítek a pomocí lan vytáhnout nahoru.

Druhá osoba měla jen drobné oděrky, a tudíž jí byl nasazen transportní sedák, v němž byla opět za pomocí lana vytažena nahoru. Cvičení trvalo necelé tři hodiny, z čehož téměř dvě hodiny zabral samotný zásah.

Velký dík patří studentkám Střední zdravotnické školy, které dělaly figurantky. Dále pak také profesorce Libuši Kotykové, která dohlížela na určování diagnóz a na správné či nesprávné ošetřování zraněných. A v neposlední řadě také maskérovi, který zraněné osoby namaskoval tak, že zranění vypadala opravdu reálně.

Jakub Šlégr
SDH Trutnov - Horní Staré Město
Foto: Jiří Chrtek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama