reklama 

Basketbalistky Gymnázia Trutnov znovu na republice stříbrné

10.2.2017  •  Napsali nám  • 
čtenost 565

Dívčí basketbalový tým Gymnázia Trutnov v posledních letech docela pravidelně bojuje na republikových finále postupových soutěží středoškoláků o nejvyšší příčky. Právem vítěze je totiž reprezentovat Česko na světovém finále ISF, kde se poměřují nejlepší středoškolské týmy světa.

Basketbalistky Gymnázia Trutnov znovu na republice stříbrné

Šest družstev, která si možnost startovat na republikovém finále vybojovala vítězstvím v jednotlivých kvalifikačních skupinách složených z vítězů krajských kol, letos o postup na světové finále ISF (v chorvatské Poreči) bojovalo na republikovém finále, které proběhlo na konci ledna v Jindřichově Hradci.

Letošní ročník přinesl zajímavou novinku, která výrazně zvýšila konkurenci týmů a sportovní úroveň celého mistrovství. Poprvé jsou totiž postupové soutěže otevřeny i pro sportovní gymnázia specializující se na dané sportovní odvětví. Výběru trutnovského gymnázia los přidělil ve skupině soupeřky ze Sportovního gymnázia Pardubice a Gymnázia Mladá Boleslav. Ve druhé skupině o postupová místa bojovala SG L. Daňka Brno, Gymnázium Havířov a Gymnázium Litoměřice. Dva nejlepší týmy z každé skupiny postupovaly do semifinále.

Gymnázium Trutnov reprezentovaly:

Anna Rylichová, Adéla Vymazalová, Tereza Patočkova, Dominika Vašáková, Zuzana Šimková, Kristýna Holubcová, Štěpánka Ježková, Klára Švarcová, Karolina Votočková, Tereza Doubková

A jak to celé probíhalo?

Hned v úvodním utkání turnaje se ve veledůležitém souboji rozhodovalo o pořadí postupujících do semifinále. Vítěz skupiny A se totiž v další fázi turnaje mohl vyhnout respektovanému superfavoritovi, výběru SG Ludvíka Daňka Brno (Žabiny). Ve velmi vyrovnaném vstupním utkání jsme dokázali v celém jeho průběhu udržet mírný náskok a nakonec jsme jej dovedli do vítězného konce (36:34). Druhé naše utkání ve skupině s výběrem Gymnázia Mladá Boleslav bylo formalitou a prostor mohly bez problémů dostat všechny hráčky (76:7).

První cíl, tedy vyhrát skupinu, se splnit podařilo, a druhý hrací den na nás již v osm ráno čekalo semifinále a soupeř z Gymnázia Havířov. Soupeř, v jehož středu nastupovaly tři hráčky pravidelně hrající ŽBL v Ostravě. Naše družstvo se buď lépe vyspalo, nebo lépe připravilo. První polovina utkáni byla velmi vyrovnaná a byla to doslova bitva o každý míč a koš. Hračky trutnovského výběru však postupně dokázaly přednosti soupeřek zlepšující se obranou eliminovat a ve druhé polovině utkání zlomit jeho průběh na svoji stranu (37:30). Vítězstvím v tomto zápase jsme si vybojovali postup do finále, kde na nás čekal tým nabitý mládežnickými reprezentantkami - tedy SG Ludvíka Daňka Brno.  

S velkým favoritem jsme ve finále dokázali držet krok tři čtvrtiny zápasu. V první polovině utkání jsme soupeře zaskočili kvalitní obranou, bojovností i produktivitou v útoku a udržovali si těsné vedení. Do druhého poločasu jsme však bohužel nastoupili bez Zuzky Šimkové a Kristýny Holubcové, které po srážce na hřišti musely zamířit na ošetření. Obě hráčky velmi chyběly v dalším průběhu zápasu do rotace, a tak jsme v závěru utkání již nedokázali čelit velkému tlaku favorita a po porážce 28:41 v turnaji obsadili druhé místo.

I přes finálovou porážku jsme odehráli skvělý turnaj a všechny hračky zaslouží velkou pochvalu za vynikající reprezentaci školy, klubu i města. Zisk stříbrných medailí je možno považovat za opravdový úspěch. Je totiž velmi pravděpodobné, že za současných podmínek a regulí soutěže bude v budoucnu velmi obtížné znovu na tak kvalitní umístění dosáhnout. Při hodnocení je totiž třeba vzít v úvahu skutečnost, že letos poprvé se tato středoškolská postupová soutěž otevřela také sportovním gymnáziím se zaměřením na basketbal. Tímto krokem se sportovní kvalita turnaje posunula minimálně o úroveň výš. Otázkou zůstává, kde budou týmy z ostatních škol brát do budoucna motivaci se republikových finále účastnit.

Zvláštní poděkování patří Petrovi Kapitulčinovi za vstřícnost a spolupráci při organizaci naší účasti na turnaji, a hlavně za trenérské vedení týmu.

Výsledky

Skupina:
Gymnázium Trutnov - SG Pardubice 36:34 (11:7, 18:16, 28:24)
Gymnázium Mladá Boleslav - Gymnázium Trutnov 7:76 (0:25, 3:41, 5:60)

Semifinále:
Gymnázium Trutnov - Gymnázium Havířov - Podlesí 37:30 (13:8, 18:16, 27:22)

Finále
Gymnázium Trutnov - SG Ludvíka Daňka Brno 28:41 (10:10, 18:20, 27:27)

Konečné pořadí

1. SG Ludvíka Daňka Brno
2. Gymnázium Trutnov
3. Gymnázium Havířov
4. SG Pardubice
5. Gymnázium Litoměřice
6. Gymnázium Mladá Boleslav

Petr Skokan

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama