reklama 

Přátelské rendez-vous aneb Francouzský den v Chotěvicích

12.6.2018  •  Napsali nám  • 
čtenost 931

V kouzelných, sladkých a čarovných kulisách nevšedního rendez-vous, kde si přišli na své milovníci dobrého vína, vynikajících sýrů, levandule, šansonu a života, se odehrával Francouzský den v blízkosti kostela sv. Petra a Pavla v Chotěvicích.

Přátelské rendez-vous aneb Francouzský den v Chotěvicích

Minulou sobotu ho uspořádal Občanský spolek Ochoz ve spolupráci s obcí Chotěvice a firmou Levandulová.cz, za finanční podpory Společenství obcí Podkrkonoší a manželů Svobodových z Rudníku. Levandulí provoněným sousedským setkáním Ochoz navázal na  Francouzský večer z minulého roku. „Naším cílem bylo přivítat léto trochu netradičním způsobem a nabídnout lidem zajímavou alternativu k ostatním akcím konaným v regionu,“ uvedli pořadatelé.

Hlavními hvězdami dne byli Mickaël Bernon a skupina La Belle Vie. Mickaël je francouzský sýrař a znalec francouzských vín, který žije v Čechách, La Belle Vie je hudební uskupení slovenské zpěvačky Zdeňky Trvalcové a jejích přátel hrající francouzský šanson a gypsyswing.

Přibližně 250 návštěvníků mělo od sobotního odpoledne až do nočních hodin možnost zažít degustace sýrů s přednáškami Mickaëla Bernona, koncert československé Edith Piaf Zdeňky Trvalcové  a La Belle Vie, při kterém publikum nejen pozorně naslouchalo skvělému zpěvu a výborným instrumentálním výkonům členů doprovodné kapely, ale prostor před pódiem se zaplnil i tanečníky.

Program doplnila dvě čtení z knihy R. L. Stevensona Putování s oslicí do hor o cestě skotského spisovatele po Francii, která se konala v místním kostele za doprovodu vrchlabského muzikanta a pedagoga Aleše Vejnara. Děti měly možnost se povozit na oslíkovi, zvířeti, které je typické pro francouzský venkov.

Chotěvičtí nabídli zážitek kulturní i gurmánský. Milovníci dobrého jídla a vína měli možnost vybírat a nakoupit si ze široké nabídky originálních francouzských sýrů a vín, ochutnat Levandulového šviháka – speciální levandulové víno, francouzské palačinky, dobrou kávu i domácí limonády, koupit levandulovou kosmetiku s oslím mlékem či originální keramiku z jižních Čech.

Netradiční akce vzbudila zájem i u Francouzské aliance, která v České republice propaguje Francii a pořádá kulturní a vzdělávací akce s francouzskou tématikou a Český rozhlas Hradec Králové, který zde natočil krátkou reportáž.  

„Chceme lidi odpoutat od všedních starostí a přenést na ně atmosféru veselí a radosti ze života s vínem a létem spojenou.“  Slova a očekávání hlavních pořadatelů byla, soudě podle ohlasů návštěvníků Francouzského dne v podkrkonošských Chotěvicích, beze zbytku naplněna a v hlavách pořadatelů se již rodí plány na příští ročník.

Lenka a Přemek Jiranovi

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama