reklama 

Varadero nejsou jen hotelové resorty

27.12.2018  •  Napsali nám  • 
čtenost 724

Trutnováci Linda Olivová a Jakub Furička odletěli 17. prosince na dovolenou do Karibiku. Nyní jsou na Kubě, pak ještě plánují navštívit Haiti a Dominikánskou republiku. S Lindou, která přes Travel Kitchen pomáhá lidem vytvářet cestování na míru, jsme se před odjezdem dohodli, že nám do redakce občas pošle článek z jejich pobytu. Ten začal ve městě Varadero.

Varadero nejsou jen hotelové resorty

Varadero nejsou jen hotelové resorty. I když tak trochu jsou. Kubánské Varadero je vice než 20 kilometrů dlouhý poloostrov na severu Kuby a zhruba tři čtvrtě poloostrova pokrývají hotelové resorty (více než 54), kam míří ročně tisíce turistů. A pak zde žijí také místní, pro které je Varadero domovem. Turistům nabízejí různé služby a vydělávají si tak na lepší život.

Třeba jako Cinthya a Carlos. Cinthya dodělala bakalářský titul z ekonomie na univerzitě v nedalekém Matanzas. Jako ekonom by ve státní správě vydělala 20 (!!!) amerických dolarů (necelých 500 Kč) za měsíc. Místo toho se svým otcem Carlosem, který 20 let pracoval v gastronomii, pronajímají svůj dům jako „casa particulare“ (sdílené domovy) a ukazují návštěvníkům skryté poklady Varadera. U nejlepších kubánských koktejlů vyprávějí historii i historky Varadera.

Historie Varadera

Varadero bylo od 15. století, kdy do Ameriky připlul Kryštof Kolumbus, využíváno pro těžbu soli. Od začátku 20. století se však situace změnila, když si lidé uvědomili, že je to část Kuby, která je nejblíže Americe. Místní se snažili překonat 166 km Karibiku, které je dělily od vytouženého života ve Spojených státech. Někteří překonávali tuto vzdálenost na nafouknutých duších z velkých pneumatik. Často to nekončilo šťastně, protože neuměli plavat a také v oblasti žije hodně žraloků, kteří si emigranty pletli s potravou.

Ve 20. letech. 20. století si Varadera všiml i Al Capone. Kubánský rum byl již v té době v Americe populární. V Cardeně, městě přilehlém k Varaderu, byla tehdy továrna na výrobu Havana Club rumu. Al vymyslel geniální business plán. Příhodně si postavil domek na úzké časti Varadera tak, aby do něj přes záliv lehce převážel rum. Odtud ho pak distribuoval loděmi až do Ameriky. Samozřejmě nechyběly politické konexe, které jeho lodě chránily před piráty a celními hlídkami.

DuPontovo sídlo Xanadú

Obchodní potenciál ve Varaderu viděl i miliardář Irene DuPont. Postupně nakoupil pozemky na polovině poloostrova a chystal se je prodat mafiánům. Nákupní cena za metr čtvereční byla 4 centy a chystal se je prodat za 100 dolarů. V další fázi pak chtěl zpeněžit pozemky na pobřeží od Matanzas až po Havanu (cca 100 km), aby se zde postavily resorty a kasina. Nic z toho se však nestalo, protože po kubánské revoluci v roce 1959 byly všechny pozemky zestátněny.


Sídlo Xanadú miliardáře DuPonta skrývá ve druhém patře bar s výhledem na moře i Varadero. Zároveň tu při živé hudbě ochutnáte například skvělé mojito. Kouření na Kubě povoleno téměř všude. 

Nejlepší mojito

Sídlo Xanadú aktuálně prochází venkovní rekonstrukcí, ale i tak stojí za návštěvu. Před domem najdete 18 jamkové golfové hřiště a vrcholek, ze kterého je vidět nejkrásnější západ slunce na Varaderu. Přímo v domě je pak ve druhém poschodí ukryt nádherný bar s terasou a výhledem do všech stran. Hraje zde živá hudba, která jen podtrhuje atmosféru, kdy se tu v 50. letech scházeli mafiáni, popíjeli kubánský rum a kouřili doutníky. A my jsme to udělali stejně.


Nejlepší Piñacolada na Varaderu - nenápadná, ale naprosto skvělá!

Číšník, který nás obsluhoval, zde pracuje přes 30 let a podle Carlose dělá nejlepší mojito ve Varaderu. Jako překvapení jsme navíc každý dostali po domácku ubalený doutník. Nejprve jsme byli poučeni, jak ho správně zapálit a pak už jsme jen vychutnávali spolu s mojitem a výhledem na zapadající slunce.


Nejhezčí západ slunce na Varaderu je na kopci před sídlem Xanadú, které si zde postavil jako jednu z prvních americký miliardář Irene DuPont. Hned vedle hotelu je golfové hřiště. 

Romantický park Josone

V místě, kde se ještě mísí hotely se životem místních Kubánců s jejich casas particulares, je park Josone. Dříve nebyl veřejnosti přístupný a Kubánci ani přes vysoké kamenné zdi neviděli, co se tu ukrývá. Park Josone je romantickou oázou s jezírkem a několika restauracemi, který si na své stáří vytvořil původní majitel továrny na rum Havana Club. Po kubánské revoluci dokonce s Che Guevarou, tehdejším ministrem průmyslu, domluvil, aby mu park Josone zůstal ve vlastnictví. Výměnou za to Che Guevara požadoval, aby se znovu rozeběhla výroba rumu. Tato úmluva platila pouze pár let, než Che Guevara opustil zemi.

Park je od 90. let, kdy ho Fidel Castro daroval svému lidu, veřejně přístupný. V místním baru si můžete dát nejlepší Piñacoladu. Její kouzlo tkví v tom, že v mixéru všechny ingredience rozmixují včetně mladého kokosu, takže jsou v koktejlu cítit. S žádnou jinou Piñacoladou to nedokážu ani porovnat. Byla prostě svěží a úžasná.


Romantický park Josone byl pro místní dlouho skryt. Nyní je otevřený veřejnosti a kromě romantické procházky si zde můžete vychutnat nejlepší Piñacoladu na Varaderu. 

Kubánský život

Po prohlídce jsme Cinthyi a Carlosem pozvali na místní jídlo, které nám sami doporučili jako nízkorozpočtové. Do pozdního večera jsme se bavili o kubánském životě. Na Kubě jsou šťastní. Carlos miluje pláže na Varaderu, kde si už od mala chodil kopat s míčem a plavat.

Cinthya a Carlos se začínají učit s internetem, který je za nekřesťanské peníze od letošního roku k dispozici také v telefonu. Data zatím používají jen na textové služby - Messenger, WhatsApp. Velké objemy dat by nezaplatili a ani nestáhli, ale těší se, až budou moci sledovat zajímavá videa na YouTubu. Cinthya by chtěla na vlastní oči vidět sníh. Carlos sní, že se jednou podívá na výrobu vína.


Více než 20 kilometrů bílých pláží. Vítejte na Varaderu.

Mnozí turisté přijíždějící na Varadero ho ani neopustí, případně jedou na výlet do Havany. Kuba ale nejsou jen nekonečné písečné pláže, a tak se přesouváme na do naší druhé zastávky, do hlavního města Havany. S sebou si odvážíme přátelství a děkujeme za krásný začátek dovolené. Pomalu začínáme otevírat oči, abychom poznali místní kulturu.

Linda Olivová
www.travelkitchen.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama