Trutnovský půlmaraton vyhrál Jiří Čivrný, závodila i Eva Vrabcová Nývltová

28.5.2017  •  Atletika, Běh  •
čtenost 2541

Trutnov - Šestatřicetiletý běžec Jiří Čivrný z SK Nové Město nad Metují zvítězil ve druhém ročníku Olfin Car Trutnovského půlmaratonu. Závod na 21,097 km vyhrál časem 1 hodina 14 minut a 43 vteřin, čímž o tři čtvrtě minuty překonal nejlepší loňský výkon Ukrajince Timašova. Stejně jako před rokem obsadil druhé místo domácí vytrvalec Pavel Brýdl. Na desetikilometrové trati byli nejrychlejší Kamil Krunka a Eva Vrabcová Nývltová, pro kterou to byl první závod po vyléčení zraněné nohy.

Prosluněná (možná až moc) poslední květnová neděle a asfaltové silnice v trutnovských ulicích vytvořily „hřiště“ pro nadšence sportovního pohybu, při kterém stačí „jen“ klást nohy jednu za druhou. Na první pohled to vypadá jako docela jednoduchá činnost, ale zkuste to vydržet třeba 21 kilometrů…

Myslíte si, že to zvládnete? Tak za rok na 3. ročníku Trutnovského půlmaratonu! Ten letošní už jste bohužel prošvihli.

Ujít si druhý půlmaraton v blízkosti řeky Úpy nenechalo tři sta padesát běžců. Nejvíce se jich postavilo právě na jednadvacetikilometrovou štreku. „Příští rok si to tady snad už zaběhnu celý,“ usmívala se Eva Vrabcová Nývltová. Trutnovská olympionička si po skoro dvouměsíčním výpadku naplánovala na domácí trať svůj závodní comeback. Desítku dala za 35:42 a hlavně bez bolesti v noze! Takže teď hurá do New Yorku na nejslavnější ženský závod na 10 kilometrů, kam jsou zvané jen účastnice olympiád.

Rychlejší než Eva byl na desítce pouze jeden muž - Kamil Krunka. Náchodský běžec, který od začátku nenechal nikoho na pochybách, kdo je favorit číslo 1. „Závod se mi líbil, mám rád rovinaté tratě s pevným povrchem - asfaltem, to mi naprosto vyhovuje. Počasí také vyšlo, a tak je jen trošku škoda, že jsem neměl soupeře, se kterým bych aspoň část trati mohl běžet,“ řekl v cíli.  I přesto si splnil, co chtěl - běžet rovnoměrné tempo okolo 3:15 na kilák. „Ve finále je z toho dobrý čas a jsem spokojený,“ potěšil ho výkon 33:30, za který oběhl trutnovský okruh.

No, a tohle kolečko si dali půlmaratonci dvakrát plus menší přídavek v okolí Uffa. Odtud se na trať vydali přesně v pravé poledne a Horskou ulici se táhl dlouhatánský had běžců. Zhruba od čtvrtého kilometru se v čele osamostatnila dvojice - Jiří Čivrný a Pavel Brýdl, přičemž za další dva kilometry se prvně jmenovaný začal tomu druhému vzdalovat. „Běželo se mi dobře, zkusil jsem Pavlovi cuknout a udělal jsem si náskok,“ popisoval Jiří Čivrný. O triumf v Trutnově ho nepřipravily ani žaludeční potíže, s nimiž se potýkal ve druhé půlce závodu a musel se vyprázdnit.

Nejrychlejším ženským půlmaratonem - 1:34:50 - se blýskla Iveta Fořtová z Jablonce nad Nisou, kterou vítězství potěšilo, protože se podle svých slov zatím nemůže v této sezoně nějak rozběhat. „Sice čas není extra, ale už je to i věkem a na ty dnešní podmínky jsem spokojená, hlavně pocitově. Nohy mi docela šly, i když v závěru už to samozřejmě také bolelo,“ usmívala se vítězka. „Trať byla krásná, místy ve stínu, takže člověk si i trošku odfoukl,“ dodala a ještě ocenila servis během závodu - studenou vodu a sprchu.

Tereza Beranová, Vladimír Šlofar, Robert Krupička a Viktor Kuhn. To jsou zase jména čtyř běžců, kteří se na druhém ročníku půlmaratonu pokládali do nejlepší štafety. Rozhodující byl třetí úsek, kde mistr republiky v běhu do vrchu Robert Krupička vytáhl své družstvo ze třetího místa na první a finišmenovi Viktoru Kuhnovi vypracoval i určitý náskok.

Hlavní závod na 21,097 km dokončilo 179 běžců, desítku běželo 71 běžců a závod štafet na půlmaratonské distanci si dalo ve čtyřčlenných partách 96 běžců. Celková účast 2. ročníku = 346 běžců. Dopoledne se navíc na pěší zóně a náměstí konaly dětské závody, kterých se zúčastnilo 131 dětí.