reklama 

Výškařka Pejchalová má titul, osobák, nového trenéra i motivaci

9.3.2018  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 932

Trutnov - Premiérový titul na MČR mezi dospělými vybojovala v letošní halové sezoně výškařka Lada Pejchalová. Devatenáctiletá Trutnovačka si navíc na únorovém šampionátu v pražské Stromovce vytvořila nový halový osobák 189 centimetrů, pod otevřeným nebem má pak letošní maturantka skočeno ještě o centimetr více.

Výškařka Pejchalová má titul, osobák, nového trenéra i motivaci

Lado, počítala jsi s něčím podobným, když jsi na šampionát odjížděla?
Upřímně ne, nepočítala. Přesně týden před republikou se mi ještě povedlo zvrtnout si (neodrazový) kotník, tak jsem pár dní měla pochyby, zda závodit do Stromovky vůbec odjedu. Nakonec se to ale celkem podařilo podchytit, skákala jsem radši s ortézou, ale už jsem to téměř necítila. Celá halová sezóna pro mě navíc byla dost jako na houpačce, odskákala jsem několik dost bídných závodů, ale ke konci i pár lepších. Jak se mi bude dařit na mistrovství, bylo tedy trochu 50 na 50.

V přímém souboji o titul jsi porazila českou jedničku Michaelu Hrubou. Znamená to pro tebe něco?
Tak určitě jsem měla obrovskou radost, přeci jen, zatím se mně to mnohokrát nepovedlo. (smích) Navíc, republika je republika a titul se rozhodně počítá. Vlilo to do mě novou, už delší dobu chybějící, motivaci do budoucna a doufám, že to není „poprvé a naposledy“.

Jak jsi byla technicky spokojená se svými pokusy?
Stále je hodně co zlepšovat, zejména co se rozběhu týče. Se zvyšujícími se výškami mám navíc pořád tendenci vracet se k chybám minulým. Pokusy však určitě nebyly žádná katastrofa, takže jsem víceméně spokojená.

Výška 192 centimetrů byla na mistrovství „hratelná“?
Závod už byl dlouhý a psychicky náročný a euforie veliká, tudíž koncentrace ze mě v konci trochu opadla. Nicméně poslední pokus na 192 vůbec marný nebyl.

Po loňské sezoně jsi změnila trenéra (Zdeňka Lubenského za Ctibora Nezdařila) a Prahu jsi vyměnila za Brno. Proč?
Nesedělo mi to. Jak Praha celkově, tak tréninky. Vytvořila jsem si k tomu místu špatný vztah, což je možná z velké části moje chyba, ale stalo se a už jsem to nezvládala. A špatná psychika hraje ve výkonu samozřejmě podstatnou roli. S letoškem se pojil taky výběr vysoké školy a já si uvědomila, že v Praze prostě dalších x let strávit nechci.

Na čem spolu teď s novým trenérem hlavně pracujete?
Zatím jsem absolvovala spíše takovou domácí přípravu. Trenér říká, že se musím „vyběhat“, takže hodně úseků, rychlostní vytrvalosti a podobně. Velké rezervy mám taky v posilovně. V sobotu odjíždíme na šestnáctidenní soustředění do Španělska, kde už začneme pracovat i na technice.

Co všechno máš kromě HMČR v letošním roce za sebou?
V hale jsem se letos účastnila Grand Prix, která zahrnovala Hustopečskou a Třineckou laťku. Organizátoři se postarali o inovaci, která spočívala v tom, že závodníci byli rozřazeni do čtyřčlenných týmů. Jinak jsem skákala například ještě na premiérovém závodě Hvězdy v Nehvizdech, tam se mi ale vůbec nedařilo.

Jedním z vrcholů letošní sezony bylo nedávné mistrovství světa v Birminghamu. Co jsi říkala na výkony ve výškařském sektoru, kde se bral bronz za 193 cm?
Já jsem závod neměla možnost sledovat a vše, co vím, je jen z doslechu. Výkony byly určitě dost slabé, ale prý to nebylo dobře zorganizováno, skákali zároveň muži i ženy v protilehlých sektorech a celé to bylo nějaké zmatené. Na druhou stranu vítězka Mariya Lasitskene zvládla velmi dobrých 201 cm a další výšku si pak nechala zvednout o celých 6 cm na svůj potenciální osobní rekord, takže to je asi diskutabilní.

Co tě nyní čeká do startu letní sezony?
O víkendu odlétáme na zmíněné soustředění do Španělska. Po návratu budu přes pracovní dny spíše doma, kde budu plnit dané tréninky, abych mohla dohánět školu a napsat všechny závěrečné a posléze i maturitní písemky. Některé prodloužené víkendy budeme jezdit na krátká soustředění do tréninkového střediska v Nymburku. 

V srpnu je mistrovství Evropy v Berlíně. Kolik potřebuješ skočit?
Já už bych limit skočený mít měla právě z HMČR ve Stromovce. Hodnota A-limitu je 190 cm, ale hodnota B-limitu 188 cm a dle evropských regulí stačí sportovcům kategorie do 22 let skočit pouze limit B, a to právě jednou. Na jednu disciplínu mohou odjet tři závodníci, takže otázkou je jen to, zda mne někdo nepřeskočí. (smích)

A co ta maturita? Nenabourá ti trénink? Kam se pak chystáš dál na školu?
Snadné to není a především nebude, s tím jsem srozuměna. Obzvláště termíny písemných zkoušek jsou poměrně rozvleklé, takže jsme podle toho museli s trenérem uzpůsobit pobyty v Nymburku. Dala jsem se ale na vojnu, tak musím bojovat. (smích) Studovat se chystám v Brně na Masarykově univerzitě - buď na pedagogické fakultě, nebo na fakultě sociálních studií.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: archiv Lady Pejchalové

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama