reklama 

Když kamarádi vzpomínají a přidávají se další

19.4.2018  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 1629

„Atmosféra celý den vystihuje to, jaký Radek byl - pozitivně ovlivňovat lidi kolem sebe, a o to se snažíme i my,“ říká ředitel závodu Dejwyho horského běhu Alexandr Nekvinda. Přesně za měsíc se v sobotu 19. května uskuteční v Krkonoších již počtvrté vzpomínkový závod na kamaráda, kterého zavalila lavina ve Studniční jámě nad Obřím dolem.

Když kamarádi vzpomínají a přidávají se další

„Závod vznikl jako reakce na neočekávanou událost. Snaha vypořádat se s touto událostí řadu z nás vedla na místa v Krkonoších, kde je nám dobře. K myšlence závodu vedoucí těmito místy se přidávali další kamarádi a výsledkem je běh náročnou krkonošskou krajinou, s bohatými občerstvovacími stanicemi, jež ochotně zásobují všichni z nás a cíl na symbolickém místě,“ popisuje Alexandr Nekvinda.

I letos se poběží na stejných tratích - 20 a 8 km se startem na parkovišti u přehrady v Peci pod Sněžkou a cílem u kapličky v Obřím dole. „Co se týká trati, tak žádné podstatné změny nejsou zapotřebí, sice závodníci dobíhají do cíle hodně vyčerpaní, ale i tak si profil pochvalují,“ vypráví organizátor. Jednu drobnou změnu provedli pořadatelé už v loňském ročníku, kdy se nesbíhalo až dolu do Pece, ale v místě Zeleného dolu se přes lávku vybíhalo k chatě Kamorka, kde se trasa napojila na původní. Tato změna trať zkrátila o zhruba 500 metrů a ubrala pár výškových metrů z i tak náročného výběhu na bufet na Rozcestí.

Hlavní trasa, která měří 20 kilometrů a v loňském roce na ní zaběhl rekordní čas 1:35:07 Radoslav Groh, má dva delší kopce, přičemž v tom druhém závodníci nastoupají 500 metrů. „Tato trasa závodníky zavede na hřebeny, kde je každoročně čeká běh po sněhu,“ upozorňuje ředitel závodu. „Oproti minulým létům však došlo k malé změně v termínu, kdy jsme se snažili datum posouvat více k létu, abychom eliminovali právě množství sněhu na trati a dali i prostor závodníkům k dostatečnému tréninku,“ dodává.

Kratší osmikilometrová trať je rovinatější, má krátce po startu pouze jeden kopec. Na této trase bojují hlavně mladší kategorie a rekreační běžci. Je ideální pro všechny, kteří chtějí podpořit myšlenku běhu svojí účastí.

Závod je díky svému vzniku specifický a nemá za cíl nalákat davy lidí. „Jsme rádi za každého účastníka, kterého myšlenka závodu alespoň na jeden den zavede do krkonošské přírody,“ povídá Nekvinda. Vzhledem k tomu, že se běží přes hřebeny Krkonoš, kde jsou krásné výhledy, je účast závislá na počasí. Loňského deštivého ročníku se účastnilo 98 běžců, přičemž dvě třetiny si daly dlouhou trasu. Letos, pokud vyjde počasí, tak by účast mohla být vyšší.

„Trasa vede úzkými pěšinami, kamenitými seběhy, dlouhým kopcem, který končí během po sněhu, bolavým seběhem po asfaltu a cílem na místě U kapličky v Obřím dole. Po takovém zážitku závodníci sedí vyčerpaní u vody, chladí nohy, jedí buchty a doplňují tekutiny. Radek věděl, že přesně o tom to je. To je na tom to krásné,“ popisuje Alexandr Nekvinda Dejwyho horský běh, jehož účastníky vede závod i 1. zónou Krkonošského národního parku. „Velice si toho vážíme. Před prvním ročníkem jsme si sedli se zástupci národního parku a ujasnili trasu, pravidla, organizace a chování. A jsme rádi, že k tomu i tak přistupují závodníci,“ doplňuje Nekvinda. Bez dodržování zásady „Co si s sebou na hory přinesu, to si i odnesu“ by se závod nemohl na této trase pořádat.

Zásadní změnou letošního ročníku je spuštění webu závodu www.dejwyhobeh.cz a on-line registrace. Ta bude probíhat do 13. května. V den závodu bude startovné zvýšené. „Každý rok se také snažíme vytvořit nějaký upomínkový předmět závodu. Po tričkách a čelenkách letos chystáme další, konkrétní podobu ale odtajníme až těsně před závodem,“ prozrazují pořadatelé, pro které úsměv na tváři unavených závodníků v Obřím dole, děkovné zprávy ještě dlouho po závodě a pravidelná účast řady běžců je důvod, proč 19. května v 9.50 hodin odstartují již 4. ročník DHB.

Michal Bogáň                
michal@trutnovinky.cz
foto: Štěpán Pleskač

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama