reklama 

Zdraví, škola, sport, říká svým svěřencům atletický trenér Jan Tuna

30.4.2018  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 1002

V mladí dělal atletiku na vrcholové úrovni, ale zranění mu překazilo plány. A tak se z Jana Tuny stal mladý trenér, jenž od roku 1971 působí v oddíle Lokomotivy Trutnov. „Kdybych tenkrát věděl to, co vím o tréninku teď, jsem přesvědčený o tom, že bych to dotáhl dál,“ vykládá 71letý šéftrenér místní mládeže. Když se s ním budete bavit o atletice, připravte se na to, že budete neustále bombardováni různými časy, výkony, jmény a příběhy z prostředí královny sportu.

Zdraví, škola, sport, říká svým svěřencům atletický trenér Jan Tuna

Honzo, jaká byla tvoje cesta k atletice?
Zajímavá, jako u hodně atletů. Od šesti let jsem hrál fotbal v Jičíně, kde navíc otec dělal trenéra. Měli jsme celkem dobré žákovské družstvo a sbírali jsme i celostátní úspěchy. Když jsem pak začal chodit na střední školu v Hostinném, párkrát jsem si tam něco zaběhl a všiml si mě náš profesor chemie. Ten závodil za Dvůr Králové a jednou mě tam přitáhl.

Jan Tuna

  • narozen 8. ledna 1947 v Lokti
  • je ženatý 48 let, s manželkou Alexandrou vychovali dvě děti (Jan, Dita) a mají sedm vnoučat
  • vystudoval papírenskou průmyslovku v Hostinném
  • naposledy pracoval v elektrárně jako vodohospodář
  • je držitel atletické licence trenéra II. třídy
  • osobní rekordy: 60m 7,2s, 100m 11,0s, 200m 22,9s, 400m 49,5s, 800m 1:56,4, 1000m 2:31,2
  • v roce 2010 získal vyznamenání ČUS za dlouholetou práci a přínos sportu a v roce 2016 dostal podobné ocenění od města Trutnov
  • má rád svou rodinu, vstřícnost, spolehlivost, nemá rád aroganci, intriky a brzké vstávání

To jsi začal běhat ale poměrně pozdě, ne?
Celkem ano, v sedmnácti, ovšem z fotbalu jsem měl výbornou průpravu pro atletiku, byl jsem rychlý a měl jsem i vytrvalost. Docela rychle jsem se do toho vpravil a měl jsem to štěstí, že můj první trenér byl bývalý olympionik Josef Tomáš. Po vojně jsem odešel do Jablonce, ten byl v té době taková mekka atletiky. Byla tam jediná třísetmetrová hala v republice. V Jablonci jsem dělal vrcholovou atletiku, ale taky jsem se zranil. V roce 1970 jsem se oženil, a protože žena byla z Trutnova, tak mě to zaválo sem a hned jsem se zapojil trenérsky.

Znám tě hlavně jako trenéra sprinterů, tak by mě zajímalo, za kolik ty jsi běhal stovku?
Stovku jsem měl za jedenáct, ale nebyla to moje hlavní trať.

Ale to je dobrý čas, ne?
Docela to šlo, ale nejvíc si cením toho, jak se mi jednou povedlo zaběhnout kilák a stovku během fotbalové přestávky ve Dvoře. Bylo tam plno diváků, ostatní se už rozcvičovali, já jsem přijel z vojny, sundal jsem uniformu, dal jsem si jednu rovinku, druhou rovinku a šel na start. Vím, že bylo velké vedro a to já mám rád. Ten kilák jsem v té době nějak neběhal, ale ten den mi to sedlo a běželo to. Vedle mě můj vzor a trenér Joska Tomáš a najednou 300 metrů před cílem už nešel, tak jsem si říkal, že to bude asi dobrý a v cíli 2:31. To jsem čuměl. No, a byl tam ještě jeden sprintér, který uměl stovku pod jedenáct, ale neměl nikoho, kdo by s ním běžel. Požádal mě, jestli bych se k němu nemohl přidat. Takže deset minut po kiláku jsem běžel stovku. Za 11,2. Tohle se povede opravdu jednou za čas.

Co byla tvoje hlavní trať?
Běhal jsem čtvrtku i 800 metrů. Já jsem byl spíš na ty štreky, ale jelikož jsem měl z fotbalu rychlost, umístili mě v Jablonci do sprinterské skupiny. Když se na to dívám zpětně, nebylo to pro mě dobré. Trénovalo se tvrdě a na to jsem nebyl zvyklý. To jsme šli třeba z tréninku a nemohli jsme se ani zasmát. A po půl roce přišlo zranění nohy. Kdyby se dal vrátit čas, asi jsem tenkrát měl jít do Liberce.

Co se ti stalo?
Poranil jsem si sval. Dnes klukům vždy říkám takovou poučku v následujícím pořadí - zdraví, škola, sport. Dřív to bylo, že to musíš překonat. Měli jsme jet na měsíc na soustředění, což byla velká motivace. Z tréninku mě začala bolet pravá noha, na které jsem měl úraz už z dřívější doby. Místo toho, abych se na to vykašlal, tak jsem makal. Když už jsem pak nohu za sebou tahal jako kůň a nemohl běhat, začal jsem alespoň posilovat, ale z břicha mi to sjelo do nohy. Několik měsíců jsem pak nemohl dělat vůbec nic. Jak se říká, osud, škoda, měl jsem navíc, nedopadlo to. Závodil jsem pak sice ještě dál, přešel jsem na štreky k jinému trenérovi, ale jak jsem se přestěhoval do Trutnova, už to na dálku nešlo dělat.

Jaký jsi byl vlastně běžec?
Třeba tu čtvrtku jsem měl nejlépe 49,5. V té době to šlo, na ligu to bylo dobré. V absolutní špici jsem nefiguroval, ale třeba na mistrovství republiky jsem startoval, i když ve finále jsem nebyl.

Vzpomeneš si, kdy jsi absolvoval svůj poslední závod?
Myslím, že v roce 2007, kdy jsem si při šedesátce zaběhl v Praze svůj druhý maraton v životě. Ten rok se mi podařilo trošku natrénovat, takže jsme s Vasilem Čalovkou pak jeli i na mistrovství veteránů do Itálie a tam jsem šel nějaký přespolák a 800 metrů.

Ty jsi dal v šedesáti maraton? Klobouk dolů! A ten první jsi běžel kdy?
Poprvé jsem si ho zaběhl ve 45 letech. V Havlovicích, ale to byla strašná blbost. V březnu jsem se nechal vyhecovat Karlem Šklíbou a v květnu jsem stál na startu, kde se mi smáli, co tady dělají sprinteři. Nějak jsem to ale uběhl, chtěl jsem pod čtyři hodiny a povedlo se to za 3:56. Ale byl to odstrašující příklad, jak by se to nemělo dělat. To v těch šedesáti jsem trénoval a snažil se opravdu naběhat ty kilometry, půl roku - 200 kilometrů, jak se říká, a bylo to v pohodě.

Když se ještě vrátím k tvému aktivnímu závodění v dospělém věku, vzpomeneš si, kdy to bylo naposledy v nějaké soutěži?
Vím, že ještě v devadesátým pátým roce jsme s Vasilem Čalovkou jeli s družstvem do Turnova, to mě bylo 47 let. Jinak velmi rád vzpomínám na období, kdy už jsem v Trutnově trénoval a v roce 1977 se mi dostala do rukou vynikající partu z gymplu. Jako trenéra mě nikdy nebavilo, abych jen stál a díval se, tak jsem si s nimi vždy dával rovinky a pak ještě i závodil.

Myslíš, že v dnešní době bys podával lepší výkony než třeba před 50 lety?
Určitě. Kdybych tenkrát věděl to, co vím o tréninku teď, a že se hlavně nic nesmí lámat přes koleno, tak jsem o tom stoprocentně přesvědčený. Já jsem vlastně neměl čas se pořádně rozvinout.

O to víc času jsi ale měl rozvíjet se jako trenér a předávat zkušenosti mladým…
Ano, a to i díky tomu, že mě vedli dva vynikající trenéry, kteří mě toho hodně naučili. Tím prvním byl, jak už jsem řekl, Josef Tomáš, který běžel na olympiádě v Tokiu pětku a desítku. Tím druhým pak Mirek Gräf z Liberce, který byl také reprezentant a vynikající vytrvalec. V sedmapadesátém roce dokonce porazil Zátopka, i když ten už v té době končil.

Vzal sis od nich nějaké ponaučení pro sebe, jako trenéra?
Hlavně ten jejich přístup, protože když se dostali takhle daleko, nějaký talent určitě museli mít. Říká se, že 30 procent je talent a 70 procent dřiny, aby byl někdo hodně dobrý. Jak Josef Tomáš, tak Mirek Gräf atletice věnovali opravdu všechno, sami dosáhli vysoko a vychovali hodně lidí. Ale i další trenéři, se kterými jsem se potkal, byli dobří. Jejich tréninkové metody, přestože jsou staré, stále využívám.

Jaké metody praktikuješ?
Já jsem zastáncem tří atletických škol. Novozélandské školy Arthura Lydiarda, to jsou dlouhé běhy a fartleky. Pak do tréninku zařazuji prvky jako výběhy kopců, což vzešlo od Australana Percy Cerutty, který honil své svěřence v dunách. A třetí škola je americká, z tréninkové skupiny slavného trenéra Buda Wintera, ten vychoval spoustu skvělých sprinterů, jako byli Evans, Smith nebo dálkař Beamon. Z toho všeho čerpám. Když k tomu přidám ještě nějaké svoje osobní zkušenosti, tak si myslím, že to funguje docela dobře. Z tréninků nedělám žádnou moc velkou vědu, jako dělají někteří trenéři. Jsem spíš pro přirozený vývoj. U sprinterů je moje hlavní krédo uvolněnost, u štrekařů naběhat v terénu a pak intervalové tréninky.

Máš něco oblíbeného, co zařazuješ do tréninku?
Jsou to takzvané vlnky, je to podle toho tréninku amerických sprinterů. Běhání na boso po trávě. Deset metrů zabereš, deset vypustíš, deset zabereš, deset vypustíš.

Co nejčastěji vytýkáš svým svěřencům?
Atletičtí trenéři hodně dbají na techniku, někde se ale na ní zaměřuje až moc. Já na techniku dbám samozřejmě taky, ale nelámu to přes koleno. Hovořím ze své zkušenosti starého trenéra, což je možná špatně, ale když někomu ty ruce nejdou, jak by měly jít, a vidím, že mu to prostě nejde, tak ho nebudu nutit, aby šel hezky a třeba se zhoršil. Podívej se, jak běhal Zátopek, Halberg nebo Johnson, který běhal v záklonu. Já říkám, že šedá je teorie a zelený strom života. Uvolněnost a přirozenost.

Poznáš, když má někdo talent a dokážeš to z něj dostat?
Myslím si, že ano. To je právě umění toho trenéra, že každý člověk je jiný a nemůže se nasadit stejná forma. Talent se dá poznat, vidíš kluka, který běhá úseky a nezadýchá se, dá se to poznat. Musí ale být i pracovitý, ten přístup je strašně důležitý. Já říkám jednu věc, dám trénink a kluci se se mnou můžou bavit o tom, jestli by něco nemělo být kratší nebo delší. Ale jakmile se dohodneme, je potřeba to plnit na sto procent. Jinak je to ztráta času jak pro mě, tak pro ně.

Jaký jsi typ trenéra?
Budeme-li trenéry rozdělovat na cukr a bič, tak já se snažím vždycky vycházet po dobrém a udržovat přátelské vztahy. Tím, že jsme kamarádi, tak já taky omládnu. Klidně, ať mi kluci tykají. Když mě poslouchají, tak proč bych se rozčiloval. Nemám to zapotřebí. Kdyby neposlouchali, zjednat pořádek si dovedu, párkrát jsem se už rozčílil. Trenér by měl ale hlavně chválit.

Na koho z bývalých, třeba i méně známých svěřenců vzpomínáš?
Rád vzpomínám na partu z gymplu, tam byl Pavel Milata, Jindra Caldr, výškař Špičák... Kluci byli dobří jak ve sportu, tak se dobře učili. Už jsem to svoje rčení tady jednou řekl, ale klidně ho zopakuji znovu v tom správném pořadí - zdraví, škola, sport. Všechny to bavilo, porazili jsme Nové Město a vyhráli krajský přebor. Z té novější doby byl třeba výborný štrekař Jakub Skalka, Honza Chráska, Matěj Červený…

Co generace tvých aktuálních svěřenců, jak se ti zamlouvá?
Mám dvě skupiny a momentálně spíše u mě převažují štrekaři, sprintery budu muset asi předat, protože to s nimi nějak nestíhám. Udělala se tady dobrá parta a někdy si připadám jako na Dukle, pěkně se na to dívá, když jim to měřím. Má to kvalitu. Když vytáhnu další slovo ze slovníčku, říkám tomu výživný trénink.

Co tě na atletice baví?
Atletika je krásná a stopky nejdou ošidit. Hrál jsem fotbal, který mě bavil také, ale trošku mi vadilo, když to někdo flákal. On mohl být dobrý, třeba dal pak i gól, ale já jsem si víc cenil těch, co makali. Já jsem byl vždycky pro nasazení. Když fotbalisti z nároďáku říkají, že do toho dali všechno a tak dále, to je přeci povinnost, ne? Atletika mě bavila i proto, že mi to šlo samo od sebe, z fotbalu jsem měl dobré vlohy. Ten pohyb a taková ta uvolněnost, když doběhneš, ty endorfiny. A když se sejde dobrá parta, to je taky důvod, proč se pak sem člověk těší a baví ho to. Myslím tím i bafuňáře. V Trutnově teď máme dobré zajištění jak bafuňářské, tak trenérské, je tady kvantita i kvalita. Prostředí je také hezké, podmínky pro atletiku máme dobré. Na příkladech Lady (Pejchalové) a Matěje (Červeného) je vidět, že i v těchto podmínkách, které nejsou na vrcholové úrovni, není tady třeba taková regenerace, jdou vychovávat reprezentanti.

Kdybyste měl vybrat jednu tréninkovou radu začínajícím běžcům, jaká by byla?
Postupnost. Říká se tomu indiánský běh nebo atletická procházka v přírodě, která je tady kolem nás úžasná. Na Parašuťáku nebo za koupalištěm máme nádherné tratě, které nabízejí vynikající možnosti. Chvíli běžet, chvíli jít a postupně zvyšovat délku. Začít třikrát týdně. To je takový začátek.

Není to ještě tak dávno, co začal běhat tvůj syn Honza. Co na to říkáš? Nechal si od tebe poradit?
Poradit to moc ne, on je taková tvrdá palice. Je u něj ale zajímavá ta historie. Kdysi jsem si říkal, že bude dobrý. Jenže pak ho to táhlo někam jinam, měl spíš umělecké sklony a hlavně alergii. A naopak, když já jsem dělal atletiku, tak on měl na běh naprosto opačné názory a netíhnul k němu. Shodou okolností pak ale točili pořad s nějakým trenérem, tak ho to chytlo a ten první půlmaraton měl za 1:34. Vidí, že je to dobré na vyčištění hlavy.

A jak jsi na tom s pohybem ty po sedmdesátce?
Snažím se chodit s holemi. Třikrát týdně na tréninky, ale měl bych být ještě lepší a chodit ráno ještě aspoň pětku. Když je teplo, tak si představuji, že jsem na běžkách. Koupil jsem si také rotoped, tak se snažím jezdit. Občas si jdu zaplavat.

Co by sis přál z pohledu trutnovské atletiky do budoucna?
Důležité je, že v přípravce máme stále dost dětí. Sice u atletiky některé nevydrží, ale nevadí, že pak děvčata třeba budou hrát basket nebo kluci fotbal. Ať už budou dělat jakýkoliv sport, tak ne nadarmo se říká, že atletika je základ a všeobecná průprava. Přál bych si, abychom zase vychovali pár špičkových jednotlivců, myslím, že tu máme několik hodně dobrých nadějí. Myslím si, že díky té partě, kterou tu máme, to jde stále nahoru.

Michal Bogáň                
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama