Dejwyho horský běh přilákal do Krkonoš dvakrát více běžců

21.5.2018  •  Atletika, Běh  •
čtenost 1623

Už počtvrté si v Krkonoších zavzpomínali (nejen) kamarádi na Dejwyho a zaběhli si horský závod, který nese jméno trutnovského sportovce. V sobotu se na parkoviště u přehrady v Peci pod Sněžkou sjelo skoro 200 závodníků, což bylo dvakrát více než loni. Tím nejrychlejším na hlavní trati 20 kilometrů byl vrchlabský skialpinista, běžec a horolezec Radoslav Groh.

„Letos jsme pro závod vytvořili webovky, připravili letáky, rozkřiklo se to přes sociální sítě, takže už máme asi trošku širší záběr lidí,“ potěšila účast ředitele závodu Sašu Nekvindu. „Myslím, že letošní ročník dopadl nad očekávání,“ dodal s tím, že v týdnu ještě hlásili, že bude kdovíjaké počasí, ovšem nakonec bylo parádně. Ačkoliv některé účastníky z dlouhé trasy nahoře na chvíli zkropila i kroupová přeháňka. Ale to jsou přeci hory, ne?

Běžely se tradiční trasy 20 a 8 kilometrů, na kterých jsou pořadatelé pevně domluvení s Krnapem. O tom, že se nejednalo o nic jednoduchého, může kromě kopcovitého profilu, který vás vytáhne až k Výrovce, vypovídat i fakt, že pár lidí nedokončilo a jedna závodnice byla převezena do nemocnice s podezřením na zlomený kotník. Já jsem se závodu letos také zúčastnil a nohy mě budou bolet asi i zítra. Přečíst si o tom můžete ZDE.

V hlavní kategorii obhájil loňské vítězství Radoslav Groh, který trať uběhl za 1 hodinu 33 minut a 30 vteřin. „Běželo se mi to pěkně. Poslední dny jsem trávil lezením na horách, tak jsem nevěděl, jak se to promítne na výkonu, ale běželo se mi moc hezky. Já mám tohle prostředí hrozně rád,“ řekl závodník Hudy/La Sportiva. Loni se na trati naháněl s Pavlem Brýdlem, takže mu závod přišel dramatičtější než letos. „Zase jsem to ale mohl víc užívat,“ nechal se slyšet.

Jeho běžecká taktika byla jasná - do kopce se šetřit a pak to rozbalit z kopce. „To je myslím pro mě takový nejefektivnější styl, takže jsem to do kopců nepřeháněl a hlídal jsem se,“ uvedl 28letý mistr republiky ve skialpinismu a na otázku, jestli opravdu všechny kopce vyběhl, odpověděl, že ano. Já jsem šel už hned do toho prvního kousek od lanovky, přičemž ta hlavní nálož přišla až někdy mezi 8. a 9. kilometrem, kde se začalo stoupat až na Výrovku (15. kilometr).

„V polovině června se chystám na etapový závod do Tater, takže tohle byla dobrá příprava. Ale cítím, že tam stále jsou zásadní prostory pro zlepšení v tréninku,“ usmál se Radek, který v letošní sezoně má spíše lezecké ambice, takže tomu bude trošku podřizovat ostatní aktivity.

Na stupních vítězů dostal i krásný dort od Sladkých Teček, který čekal takí na nejlepší ženu. Tou se stala Šárka Vyštejnová. Lyžařka z Jizerek závodila na DHB poprvé. „Už jsem si to dávala dlouho za úkol, že sem musím kvůli Dejwákovi dorazit, tak jsem ráda, že se mi to takhle povedlo,“ vyprávěla překvapená vítězka. Původně si myslela, že se do Krkonoš přijede jen projít, ale nakonec jí to nedalo. „Hrozně se mi to líbilo. Běželo se mi dobře, náběhy na křeče trošku sice byly, ale nic dramatického,“ pronesla závodnice Silvini Madshus teamu, která občas nějaké úseky šla. „Protože to bylo rychlejší.“

Krátkou trať ovládli běžci Kasper Swix Teamu Petr Javůrek a Eva Stoklasová. Nejmladšími závodníky byli Tomáš Nesládek (ročník 2008) a Kateřina Havlová (2007), jestliže tedy nebudeme počítat loni narozeného synovce bývalého reprezentanta Ondřeje Horyny, který s malým Přemyslem absolvoval závod na zádech. Naopak tím nejstarším na trati byl Viktor Kuhn (1962). Hezkou vzpomínku pro běžce na letošní ročník byl plechový hrníček.