reklama 

Fantasticky jsem se tady hecnul, překvapil sám sebe běžec Eliáš

30.5.2018  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 1428

Kamarádství s hlavním sponzorem Olfincar Trutnovského půlmaratonu přivedlo na start letošního závodu i jednoho ze tří českých hokejistů, jejichž dres visí u stropu haly týmu NHL. Patrik Eliáš běžel závěrečný úsek štafety, kterou zahájila Eva Vrabcová Nývltová, po ní pokračoval lyžař Mike Ophoff a třetí úsek absolvoval Viktor Kuhn. O vítězství přišli pár metrů před cílem…

Fantasticky jsem se tady hecnul, překvapil sám sebe běžec Eliáš

„Věděl jsem o něm, že je za mnou, ale kdybych zapnul snad ještě víc, tak jsem možná zakopnul a ještě si něco udělal,“ bral s humorem prohraný finiš bývalý útočník New Jersey Devils. Kousek před cílovou páskou dvaačtyřicetiletého hokejistu přesprintoval mladý trutnovský atlet Jakub Skalka.

Autor 408 gólů v dresu Ďáblů byl však z krásného nedělního „eventu“ nadšený. „Fantasticky jsem se tady hecnul. Běžel jsem tempo čtyři minuty na kilák, a to jsem překvapil sám sebe,“ nechal se slyšet, že doposud na takovéto pětikilometrové trati dával většinou kilák za čtyři a půl minuty. „Určitě jsem to nevypustil. Ba naopak, měl jsem ten poslední kilák co dělat, abych to vůbec doběhl. Snažil jsem se tu první pozici udržet, ale bohužel to nevyšlo,“ dodal.

V cílovém prostoru si to pak šel s mladými atlety ještě „vyříkat“, že tohle se přeci starším nedělá. „Ty seš fakt dobrej, co všechno jsi dokázal,“ poplácal ho přitom po rameni jeden z kolemjdoucích běžců. Odchovanec třebíčského hokeje odehrál ve své kariéře v NHL 1240 zápasů a nasbíral 1025 kanadských bodů. V počtu získaných bodů a vstřelených gólů je mezi Čechy druhý za Jaromírem Jágrem. Není se tedy divu, že zájem o společnou fotografii byl velký. Proběhla také autogramiáda.

Odchod do hokejového důchodu oznámil Patrik Eliáš na konci března loňského roku. Kvůli vleklým problémům s koleny. Na tom pravém podstoupil před dvěma roky složitější operaci, při které od dárce dostal kompletní náhražku chrupavky. „Dá se říct, že po roce, kdy jsem jen rehabilitoval, jsem začal trošku poběhávat a teď musím říct, že běhám víc než kdykoliv předtím,“ poznamenal dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru s tím, že předtím žádné sporty kromě hokeje moc dělat nemohl.

Běhat nyní chodí dvakrát až třikrát týdně. „Žádné velké dálky, za ten týden tak 15 až 25 kilometrů. Víc nepotřebuji. Běhám spíš jen, abych si udržel fyzičku a aby mě to zase tolik nebolelo,“ přiblížil Eliáš. Jak se prý při běhu dostane nad deset kilometrů, začínají se kolena nepříjemně ozývat. Nicméně přiznal, že už si také v hlavě pohrával s myšlenkou zaběhnout celý půlmaraton. „Asi by mě to lákalo, kdybych běžel s kamarády.“

Tím jedním je právě také Viktor Kuhn, hlavní sponzor trutnovského půlmaratonu. „Viktor je obrovský sportovec. On sice říká, že ne, ale s ním se nedá. Jezdili jsme třeba spolu na horském kole a jen díky tomu, že jsem měl natrénováno, jsem s ním dokázal šlapat. Teď už bych mu určitě nestačil,“ pronesl Patrik Eliáš. Podávat takovéto výkony v takovém věku je podle něj fantastické a motivace pro všechny ostatní.

V Trutnově má však slavný hokejista i další přátele a známé. „Jezdím sem rád, protože je tady úžasné prostředí a skvělí lidé, kousek do hor, což je pro mě ideální kombinace,“ tvrdí Eliáš, že k Trutnovu má opravdu vřelý vztah. „Dokonce jsem se v tady oženil, což málokdo ví,“ upozorňuje otec dvou dcer. Po utajené svatbě s Petrou Volákovou na Maledivách v roce 2007 potřebovali svůj sňatek zlegalizovat a místní radnice jim vyšla, před odletem Patrika na další sezonu do zámoří, vstříc během dvou dnů.

A co hokej? Angažuje se Patrik Eliáš mezi mantinely i po ukončení hráčské kariéry? „Jezdil jsem s juniorskými reprezentacemi a užíval jsem si to. Uvidíme, co bude dál. Nějaké možnosti jsou, ale vše záleží na tom, jak to bude časově náročné,“ řekl bronzový medailista z olympiády v Turíně. „Víte, po té dlouhé kariéře a tom režimu sportovce, je člověk rád, že má čas dělat jiné věci. A mě teď naplňuje spoustu jiných věcí než hokej,“ uzavřel.

Michal Bogáň                
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama