reklama 

Pavel Brýdl to dokázal! Stal se mistrem republiky ve SkyMarathonu

10.5.2018  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 856

Terénem v Beskydech běžíte 41 kilometrů. Nahoru dolu, nahoru dolu, nahoru dolu. Do nohou se vám „zakousne“ 3400 výškových metrů do kopce i z kopce. I ti nejlepší na trati strávili přes čtyři hodiny. Mistrovství České republiky ve SkyMarathonu, které se letos konalo popáté a startovalo na něm přes 300 závodníků, je drsný běžecký očistec. A vítěz? Trutnovský vytrvalec Pavel Brýdl!

Pavel Brýdl to dokázal! Stal se mistrem republiky ve SkyMarathonu

Osmatřicetiletý závodník se konečně dočkal. Po čtyřech druhých místech mu bylo dopřáno vychutnat si pocit, jaké je to stát na nejvyšším stupínku. „Asi mě už ostatní chtěli nechat vyhrát,“ vtipkoval nový český šampión, který do cíle v celkovém pořadí přiběhl druhý za Italem Luccou Carrarou s odstupem tří minut. A naopak stejný náskok měl na třetího Tomáše Macečka.

Letošní pátý ročník Czech Energy Team Perun SkyMarathonu se nesl ve znamení změn. Ty se týkaly i trati. „V prvních čtyřech ročnících byla první půlka hodně těžká, stále se stoupalo a sbíhalo, bylo to i docela technické. Ale druhá půlka byla taková běžečtější, což mi vyhovuje,“ poznamenal Pavel Brýdl. Letošní profil však pořadatelé vymysleli jinak. Ztížili ho tak, že v podstatě závodníky „hnali“ do jednoho kopce za druhým. „Ale docela mi to sedlo,“ usmál se trutnovský běžec, jak se s náročnější tratí vypořádal.

V závodu dlouho spolupracoval s Italem Carrarou. Tomáš Maceček běžel kousek před nimi. „Hlídali jsme si ho, takže před námi byl maximálně nějakých 300 metrů,“ vyprávěl Pavel Brýdl. Ten se rozhodl k nástupu asi na 25. kilometru a vypracoval si na čele přibližně minutový náskok. Ale co se pak nestalo. Zabloudil. Na trati se nacházelo spoustu odboček z hlavní cesty do lesa a běžec Mizuna a Olfincar teamu jednu netrefil. „Bylo to v seběhu, kde se běželo po klackách, takže si hlídáš, aby ses nerozšvihal. Ještě svítilo sluníčko. Přeběhl jsem to asi o 500 metrů,“ popisoval.

Z minutového náskoku tak rázem byla dvouminutová „sekyra“ na vedoucí dvojici. „Docela těžko se mi to pak sbíhalo,“ přiznal Pavel. Manko se mu podařilo stáhnout až na začátku posledního kopce. V tom měl nejvíce sil italský reprezentant, jenž prudké výběhy nahoru umí a vzdálil se tam českým závodníkům na více než minutu a půl. „Bylo jasné, že už ho nedoběhnu,“ věděl Pavel. Závěrečný seběh proto už pojal tak, aby se moc nezničil. Tomáš Maceček byl za ním a on věděl, že si běží pro mistrovský titul. Čas v cíli - 4 hodin 14 minut a 35 vteřin.

„Určitě mě to potěšilo. Dával jsem si to jako první větší vrchol sezony, na který jsem se docela chystal a vyšlo to,“ radoval se z premiérového českého triumfu, který potvrdil jeho formu v letošní sezoně. „Myslím, že je to docela dobré. Mám za sebou asi šest závodů v Polsku a Česku a zatím se daří,“ poznamenal.

Jako letní vrcholy si Pavel Brýdl plánuje starty na několika větších závodech v Rakousku a Itálii. „Ještě se také bude rozhodovat o nominaci na mistrovství světa v horském maratonu, ale to vůbec netuším, jak si to na svazu rozhodnou. Žádné oficiální nominačky nebyly,“ prozradil. V nadcházejících dvou víkendech ho čekají závody v Polsku a pak se představí i na domácí trati Trutnovského Olfincar půlmaratonu.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: facebook Pavla Brýdla

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama