Silvestrovský běh Havlovicemi slaví jubileum

29.12.2018  •  Atletika, Běh  •
čtenost 1277

Sportovní rok zakončit závodem? Proč ne! V Havlovicích drží tuto tradici už setsakramentsky dlouho. Tamní Silvestrovský běh totiž v pondělí nabídne již pětačtyřicáté pokračovaní.

„Užili jsme si a vyzkoušeli všechna počasí - plus 12 stupňů, minus 16 stupňů, liják, 30 cm sněhu nebo 15 cm břečky. Přesto je závod velmi oblíben,“ vzpomíná jeden z hlavních pořadatelů Karel Šklíba z TJ Maratonstavu Úpice. On, Vlasta Jiránková, Pavel Bárta a Jiří Lanta jsou lidé, kteří již 45 Silvestrů slaví organizací tohoto závodu.

Karel Šklíba byl také v roce 1974 prvním vítězem závodu. Poslední dva roky vyhrál trutnovský rodák Petr Pechek, který je společně s Liborem Najmanem a Milanem Krajčem nejčastějším vítězem havlovického klání. Silvestrovský běh vyhrál každý z nich už sedmkrát. Mezi ženami je nejúspěšnější Renata Hájková, která doběhla na prvním místě čtyřikrát.

Velice kvalitní traťový rekord drží Jiří Borůvka, jenž 10 800 metrů zaběhl za 31 minut a 32 vteřin. Tento rekord již nebude překonán, protože pořadatelé zkrátili trať na 6 600 metrů. Závod byl většinou s mezinárodní účastí a účastnili se ho jak reprezentanti, tak hobíci.

Letošní jubileum zahájí v 10 hodin předškoláci, v 10:30 bude defilé a závod vítězů předchozích ročníků na 200 metrů a vzápětí se uskuteční start závodu „Buď fit“ na jeden okruh. Na hlavní trať se vydají běžci v 11 hodin. Závod je zařazen do Zimní běžecké ligy. Starosta Havlovic připravil tradičně pro všechny medové zakončení.