Bronz a národní rekord. Eva Vrabcová Nývltová zářila na mistrovství Evropy

12.8.2018  •  Atletika, Běh  •
čtenost 764

První Běloruska Mazuronaková, druhá Francouzka Calvinová a třetí Eva Vrabcová Nývltová. Svou první velkou atletickou medaili získala trutnovská běžkyně, která si dnes doběhla pro bronz v maratonu na evropském šampionátu v Berlíně. Na 42 kilometrech a 195 metrech si navíc časem 2:26:31 výrazně vylepšila osobní rekord a zároveň stanovila hodnotu nového národního maxima!

Český rekord, který třiadvacet let držela Alena Peterková, překonala dvaatřicetiletá běžkyně o 29 sekund. Z loňského osobního rekordu z New Yorku ubrala více než tři minuty.

Od začátku závodu se účastnice tří zimních a jedné letní olympiády pohybovala v elitní skupině běžkyň. Po třiceti kilometrech zůstala na čele v tříčlenné skupince s Běloruskou a Francouzkou. Boj o medaile vypukl v berlínských ulicích čtyři kilometry před cílem, kdy jediná Češka na startu začala lehce zaostávat.

Když maratonkyně naposledy proběhly Braniborskou branou, zaútočila Běloruska Mazuronaková a první žena letošních evropských tabulek si doběhla pro zlato, přestože pár stovek metrů před cílem málem špatně odbočila. Francouzka Calvinová na ní ztratila šest vteřin a další tři sekundy po ní finišovala do cíle svého pátého maratonu v životě Eva Vrabcová Nývltová. V osobním i národním rekordu!

Česká republika díky trutnovské běžkyně získala na mistrovství Evropy po stříbrech oštěpařky Nikoly Ogrodníkové a chodkyně Anežky Drahotové třetí medaili. Bronz Evy Vrabcové Nývltové je navíc první maratonskou evropskou medailí v historii české a československé atletiky.