reklama 

Můžeš mít natrénováno sebevíc, ale maraton je neznámá

6.8.2018  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 765

Na Olympijském stadionu v Berlíně dnes začíná mistrovství Evropy v atletice, kam ráno vlakem z pražského hlavního nádraží vyrazila i druhá část našich reprezentantů. Mezi nimi nechyběla ani běžkyně Eva Vrabcová Nývltová, která se v neděli postaví na start maratonu. „Je to pro mě vrchol sezony, takže jsem k tomu tak přistupovala,“ hlásila před odjezdem nejlepší česká vytrvalkyně.

Můžeš mít natrénováno sebevíc, ale maraton je neznámá

V přípravě na evropský šampionát odvedla trutnovská rodačka hlavní práci na soustředění v Livignu, kde ve vysoké nadmořské výšce nabírala kondici devatenáct dní. Potom se vrátila domů do Hradce Králové, kde pokračovala v nabíhání dalších kilometrů. „Za červenec jich bylo sice jen 550, ale trénink jsme doplňovali kolečkovými lyžemi, takže měsíční součet byl 960 kilometrů,“ prozradila z přípravy.

Trénovala, jak je zvyklá. Žádné úlevy. „Trošku mě zlobí achilovky, takže aby si nohy odpočinuly, jezdila jsem na regeneraci do Dříteče a k Romanu Salajovi,“ doplnila. Někomu by trénink mohlo komplikovat žhavé počasí posledních dnů, ale to není případ bývalé lyžařky, která se na sluníčku vyhřívá ráda.

„Ráno v půl osmé jsem chodila s Belčou na rozcvičku, mezi desátou a půl jedenáctou jsem vybíhala na hlavní tréninkovou fázi, která trvala většinou do půl jedné. A ve tři jsem pak vyrážela na odpolední,“ přiblížila, jak vypadaly její běžecké dny. Včera absolvovala svůj poslední rychlejší trénink.

„Těžko říct, jak se cítím. Ráda bych řekla, že skvěle, ale to se těžko odhaduje,“ vyprávěla běžkyně, která poslední ostrý start měla před šesti týdny na půlmaratonu v Olomouci. V tréninku se nikdy nedostane do tepů, do kterých by potřebovala. „Takže to toho jdu s velkou neznámou.“ Navíc poslední maraton, kterým byl ten newyorský v osobáku 2:29:41, běžela loni v listopadu. „A to už je taky strašně dlouho,“ potvrdila.  

Maraton je podle Evy sám o sobě vždy taková neznámá. „Můžeš mít natrénováno sebevíc, ale stejně ten den nikdy neodhadneš, něco se nesejde a může být všechno špatně. Anebo naopak, můžeš si říkat, že máš rezervy tady, tady, tady, pak to přijde a běží to samo,“ uvedla a doufá, že se jí v Berlíně bude týkat ta druhá varianta.

Už z toho důvodu, že evropský šampionát si nastavila jako vrchol letošní sezony. „I když trošku mi to roztříštila pozvánka do New Yorku,“ přiznala, že už si myšlenky na slavný listopadový maraton v zámoří nosí v hlavě.

Nicméně, teď je na řadě Berlín, kde chce česká reprezentantka ukázat, že dobře odtrénovala a zase se někam posunula. „Jako vždycky tam nechám, co bude v mých silách,“ pronesla a dodala, že chce být po závodě se svým výkonem spokojená.

Premiéru na atletickém mistrovství Evropy si odbyla před dvěma roky, kdy v Amsterdamu běžela půlmaraton a obsadila osmé místo. Na trať berlínského maratonu se vydá v neděli v 9 hodin.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama