reklama 

Školáci se zapojí do celosvětového dětského maratónu

19.9.2018  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 302

Před deseti lety, v roce 2008 začaly Rotary kluby ve Velké Británii pořádat World Marathon Challenge, což je dětský maraton, ve kterém třicetičlenné školní týmy dětí do 13 let běží štafetovým způsobem maratonskou vzdálenost 42 195 metrů. Závodníci si předávají štafetový kolík vždy po 200 metrových úsecích. Letošní ročník proběhne celosvětově už zítra a zúčastní se ho i trutnovské školy.

Školáci se zapojí do celosvětového dětského maratónu

Projekt původně zaměřený jen na podporu pohybových aktivit dětí ve Velké Britanii se postupně rozšířil i do zahraničí a u nás se k jeho uspořádání připojily v roce 2012 Rotary cluby ve dvou největších východočeských městech v Hradci Králové a v Pardubicích. V loňském roce se k nim připojily i školy ve Středočeském kraji.

Závod má úžasnou atmosféru a zejména českým školám se v něm, mezi dnes již více než tisícovkou škol po celém světě, velmi daří. Výsledné časy jsou pro všechny školní týmy různých zemí v Anglii vždy vyhodnocovány, takže se každá škola dozví, nejen jak si její tým vedl mezi školami v daném městě, ale dokonce i její umístění v celosvětovém měřítku.

V roce 2017 se na prvním místě mezi všemi školami umístila pardubická ZŠ a na druhém místě ZŠ z Hradce Králové, které dosáhly časy dokonce pod hranicí 2 hodin. Realizaci tohoto projektu podporujícího tělesnou zdatnost dětí podporují významně městská zastupitelstva všech zapojených měst.

Vzhledem k vynikajícímu ohlasu a sportovnímu a etickému zaměření tohoto projektu dětského maratonu se rozhodli členové Rotary klubu v Trutnově tuto akci letos zorganizovat i pro děti základních škol. „Pro tento záměr se nám podařilo získat podporu městského zastupitelstva a svůj zájem o účast v soutěži projevilo hned pět ze šesti trutnovských základních škol,“ říká Karel Javůrek, výkonný sekretář Rotary clubu Trutnov.

V našem městě se bude soutěžit na atletickém stadionu již v 9 hodin. „Zhruba polovinu nákladů na zajištění tohoto projektu se rozhodla uhradit Rada města Trutnova. K uhrazení zbývajících finančních nákladů se podařilo získat celou řadu dalších podnikatelských subjektů z našeho regionu, kterým není lhostejné, jakými volnočasovými aktivitami se budou věnovat naše děti,“ uvádí Karel Javůrek. „Věříme, že půjde o vytvoření nové sportovní tradice v disciplíně, kterou proslavila i oceňovaná sportovní osobnost Trutnova, medailistka letošního mistrovství Evropy, Eva Vrabcová Nývltová,“ uzavírá.

(kja, bog)
redakce@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama