reklama 

Běh Dobrého Draka chce pomoct Ivetě na vozíku vrátit se k lyžování

13.3.2019  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 1218

Zalyžovat si ještě jednou se svou dcerou v Alpách. Splnit tento sen Ivetě z Trutnova, kterou operace hlavy srazila na invalidní vozík, se rozhodlo pár místních běžeckých nadšenců, kteří vymysleli Běh Dobrého Draka. A pokud i vy chcete přiložit ruce, v tomto případě lépe řečeno nohy k dílu společně s finančním příspěvkem, zaškrtněte si v kalendáři datum 27. 4. a poslední dubnovou sobotu dorazte na letiště do Volanova, kde se tato charitativní akce uskuteční.

Běh Dobrého Draka chce pomoct Ivetě na vozíku vrátit se k lyžování

Na trutnovském letišti se pro dobrou věc běhalo v minulosti už několikrát. O příběhu holčičky Rebeky Čihákové s nemocí motýlích křídel jste si mohli přečíst i na našem webu. Hlavní tahounkou této akce byla Denisa Minaříková, která se ale přestěhovala do Prahy. Myšlenka charitativního běhu tady však v některých spoluorganizátorech stále přetrvávala, a tak si řekli, že se pokusí založit nový projekt, jehož smysl zůstává stejný - pomáhat druhým.

„Chtěli bychom pomáhat hlavně lidem z našeho města nebo Trutnovska,“ upřesnil David Hrůza, který s Lucií Ábelovou, Petrem Syrovátkou a Martinou Chrástkovou tvoří jádro organizačního týmu. Když hledali, komu by se dalo pomoci, naráželi prý docela na problém s GDPR o ochraně osobních údajů, ale přes známé se nakonec dozvěděli o příběhu Ivety Haškové.

Dnes padesátiletá matka tří dospělých dětí slyšela na konci června roku 2017 ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové diagnózu, že má otok v mozku a musí na operaci. Lékař jí sdělil, že úspěšnost operace je 50 procent a pravděpodobně po ní zůstane ochrnutá na pravou stranu těla. Šestihodinový zákrok podstoupila o pár dní později 4. července a na konci října loňského roku musela na operační sál znovu. I když díky rehabilitaci a práci se svým tělem už zvládne udělat pár krůčků s berlemi, stále zůstává odkázána na invalidní vozík.

O celém příběhu paní Ivety si můžete přečíst na Facebooku Běhu Dobrého Draka, kde jej sama popisuje. „Zajímavé je na tom určitě i to, že pracovala ve Alzheimer centru ve Svobodě, kde to byla ona, kdo pomáhala druhým,“ prozradil David Hrůza na ženu, která nechce auto, ani nový vozíček, ale strašně ráda prý lyžuje a chtěla by se na svahy ještě jednou vrátit.

A víte, že to bude možné? Slyšeli jste někdy o monoski? To je speciální sportovní nářadí, které lidem s handicapem umožní zařadit se mezi lyžařskou veřejnost. „Zjistili jsme, že v Janských Lázních je centrum, které pořádá výukové kurzy pro tělesně postižené, a tak bychom chtěli pro Ivetu vybrat peníze na tento kurz, kde by se to naučila,“ řekl Petr Syrovátka.

Samotný kurz není nikterak drahý, pořadatelé předpokládají, že se na běhu vybere více peněz a ty by mohly paní Ivetě posloužit třeba jako příspěvek k nákupu vlastní monoski, aby mohla s dcerou vyrazit na lyže do Alp. To je její sen.

Běh Dobrého Draka pro Ivetu nabídne zájemcům o pohyb v botaskách tři tratě o délkách 5, 9 a 15 kilometrů. A jestli jste se zúčastnili Běhu pro Rebeku, tak už zároveň víte, kudy povedou. „Jen jsme zrušili půlmaraton, protože bychom museli dvakrát přes silnici, běželo se až na Hrádeček,“ přiblížil David Hrůza s tím, že teď se běžci na nejdelší trati dostanou nejdále k rybníku v Pekle. Samozřejmě v areálu letiště nebudou chybět ani trasy pro děti.


Pro první tři v každé kategorii bude připravena originální, ručně vyrobená medaile.

Celý program BDD bude rozdělen na dvě části. Dopoledne se bude sportovat, odpolední program přinese kulturní vyžití v podobě koncertů. „Účast zatím přislíbily kapely SansaBand a Pepa Lábus a spol.,“ uvedl Petr Syrovátka a dodal, že se ladí ještě další doprovodný program. Stánek v areálu by měli mít lesáci a proběhnout by například měl i workshop od ženy, která propaguje chůzi naboso. Na letišti bude fungovat i dětský koutek, kde se postarají o vaše ratolesti, když se rozhodnete běžet.

Startovné pro charitativní běh je stanovené na stovku, ale samozřejmě když přispějete větší částkou, nikdo se zlobit nebude. Registrovat se můžete na webových stránkách běhu ZDE.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek, Facebook Běhu Dobrého Draka
 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama