reklama 

Trutnovem poběží půlmaratonci. Zvítězí Čech, Polák či Ukrajinec?

14.5.2019  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 875

Už ani ne za dva týdny - v neděli 26. května - zaplní centrum Trutnova a přilehlé ulice opět běžci, kteří se budou snažit o nejlepší časy v rámci OlfinCar Trutnovského půlmaratonu. Oddíl běžeckého lyžování OlfinCar Ski team pořádá tuto akci již počtvrté a závod se řadí k nejvýznamnějším sportovním a společenským událostem v Trutnově.

Trutnovem poběží půlmaratonci. Zvítězí Čech, Polák či Ukrajinec?

Stejně jako v předchozích letech, tak i letos se bude veškeré dění soustředit ve Společenském centru Uffo a přilehlém okolí. Odtud se také závodníci vydají na certifikovanou trať dlouhou 21,0975 km, která vede po hlavní silnici do Horního Starého Města a poté podél řeky po cyklostezce do Poříčí a zpět do centra. Půlmaratonce čekají dvě kolečka, účastníci závodu na 10 kilometrů si dají jedno.

V loňském roce se blýskl již svým druhým vítězstvím Ukrajinec Volodymyr Timashov. Nejrychlejší muž prvního ročníku vedl od začátku závodu a vítěze druhého ročníku Jiřího Čivrného porazil o patnáct vteřin v traťovém rekordu 1:14:01 hod. Letos by do tohoto souboje mohl promluvit další fantastický vytrvalec Piotr Holly z Polska, který se pyšní časem z půlmaratonu 1:13:45.

Vítězové půlmaratonu

2016
Volodymyr Timashov 1:15:27
Aneta Khýrová 1:29:23

2017
Jiří Čivrný 1:14:43
Iveta Fořtová 1:34:50

2018
Volodymyr Timashov 1:14:01
Markéta Zeisková 1:39:20

Hlavní tváří půlmaratonu je trutnovská rodačka Eva Vrabcová Nývltová. Bronzová medailistka z loňského mistrovství Evropy v Berlíně, kde vytvořila i nový národní rekord, se však zatím na start domácího půlmaratonu ještě nepostavila, přestože nechyběla na žádném z předchozích ročníků. Dvakrát běžela ve štafetě a jednou desítku. Ani letos se to nezmění, navíc ze zdravotních důvodů bude tentokrát Eva pouze v roli diváka.

Pořadatelé jinak očekávají obdobnou účast jako loni. Do Trutnova by se tak mělo sjet více než pět set závodníků, mezi nimi i více než sto padesát dětí. Pro ty připravují organizátoři opět závod v centru města na pěší zóně. Ti nejstarší se pak proběhnou až na Krakonošovo náměstí. Zatímco medaili získají jen ti z dospěláků, kteří zdolají úspěšně trať hlavního závodu - půlmaratonu, malí závodníci se mohou těšit na originální medaili, ať doběhnou první nebo poslední.

„Jsme rádi, že náš závod absolvují i handicapovaní sportovci v čele s Alešem Kisým,“ upozornila jedna z pořadatelek Andrea Bímanová. Desetikilometrovou trať hodlá na speciálním kole absolvovat i Iveta Hašková, která je po dvou operacích otoku v mozku odkázána na invalidní vozík a pro kterou se běžel nedávno charitativní Běh Dobrého Draka.

Nejobletovanější celebritou loňského ročníku byla hokejová legenda Patrik Eliáš, ten účast přislíbil i letos, ovšem kvůli účasti na mistrovství světa na Slovensku nakonec pod Krkonoše nedorazí.

Doprovodný program nabídne pro děti malování na obličej, koloběžky nebo zábavný kamión. Každý závodník a každý z diváků získá vodu, na místě bude i několik stánků včetně sladkého občerstvení. Po dobu závodů dojde k omezení dopravy. Veškeré objízdné trasy budou řádně označeny. Organizátoři prosí řidiče o shovívavost a zároveň se omlouvají obyvatelům za případné komplikace. Další info najdete na www.trutnovskypulmaraton.cz.

(abi, bog)
redakce@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama