Pátek

9. června 2023

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Trutnovský půlmaraton vyhrál Sádlo, domácí Zima doběhl třetí

28. 6. 2020

Trutnovský půlmaraton vyhrál Sádlo, domácí Zima doběhl třetí 50 snímků
Juniorský mistr Evropy v běhu do vrchu Dominik Sádlo ovládl Olfincar Trutnovský půlmaraton. Nedělní závod na rozpáleném asfaltu vyhrál novoměstský atlet stylem start - cíl, a to v rekordním čase 1 hodina 11 minut a 53 vteřin. Nejlepším domácím závodníkem byl bronzový Matěj Zima.

Půlmaraton se běžel v ulicích města, pětikilometrový okruh museli atleti absolvovat čtyřikrát. Dominik Sádlo běh doslova ovládl. A to i přesto, že ho jako vrchař běžel poprvé v životě. "Byl to můj první půlmaraton na rovině, předtím jsem běžel půlmaraton jen v kopcích, takže jsem si zkoušel tempo, které je pro mě komfortní," přiznal po závodě.

S průběhem závodu byl spokojený, i když přiznal, že vedro bylo i pro něj velkým nepřítelem. "Bylo to dobré až na poslední čtyři kilometry, kdy jsem si nestihl vzít vodu a trochu jsem se upekl," prohlásil. Prvenství a výsledný čas mu ale trápení z horka vynahradilo. "Na poprvé to není úplně špatný čas, navíc v takovém vedru," liboval si úspěšnou trutnovskou premiéru. V minulosti totiž na Trutnovském půlmaratonu startoval, ale pouze jako člen čtyřčlenné štafety, mimo jiné s dalším známým běžcem Pavlem Brýdlem.

Druhý do cíle půlmaratonu doběhl náchodský Kamil Krunka a třetí Matěj Zima z trutnovské Lokomotivy. "Musím přiznat, že s třetím místem jsem nepočítal, jsem samozřejmě maximálně spokojený," radoval se. Dlouho běžel na čtvrtém místě, ale ve třetím okruhu doběhl závodníka před sebou. "Očividně to přepálil. Pak už jsem třetí místo držel a doufal, že to doběhnu. Poslední čtvrtý okruh byl totiž hodně náročný," popsal.

Získal tak zároveň potřebné sebevědomí před republikovým šampionátem v půlmaratonu, který bude v červenci v Pardubicích, a srpnovým šampionátem v běhu do vrchu, který se uskuteční v Krkonoších. "Konkurence je velká, bude to hodně náročné, snažím se radši konečné umístění moc neplánovat. Samozřejmě bych byl ale rád, kdyby to medailově cinklo," usmál se.

Součástí Trutnovského půlmaratonu byly také běhy na 5 a 10 kilometrů a rovněž štafetový běh na 4 krát 5 kilometrů. Do něj nastoupila i trutnovská rodačka Eva Vrabcová Nývltová. Bronzová medailistka v maratonu na evropském šampionátu 2018 na konci dubna přivedla na svět dceru Adélku. A dnes poprvé závodila. "Měl to být jen výklus, ale nechala jsem se trochu strhnout. Na to, že jsem dva roky neběžela rychle, tak to bylo dost těžké. Ale užila jsem si to maximálně," prohlásila po doběhu pětikilometrového úseku.

Kvůli problémům s achilovkami chtěla s běháním skončit. Těhotenství ale rozhodnutí oddálilo. Od běhání si dočasně odpočinula a nyní se možná pokusí o návrat do velké atletiky. "Achilovky drží, takže nyní vidím, že ta cesta je otevřená. To je super," naznačila Eva Vrabcová Nývltová.

VÝSLEDKY
21 km - muži: 1. Dominik Sádlo (Nové Město nad Metují) čas 1:11:53.59 hod., 2. Kamil Krunka (Běžecký klub Náchod) - ztráta 1:21.39 min., 3. Matěj Zima (Lokomotiva Trutnov) - 3:59.74 min. Ženy: 1. Korsiaryna Pyashuk (Lešno) čas 1:27:54.74 hod, 2. Veronika Králová (Run the World) - ztráta 10:36 min., 3. Lenka Tomšíková (Run4Fun) - ztráta 13:07 min.
10 km - muži: 1. Michal Šeděnka čas 37:23.12 min., 2. Stanislav Kuzněcov - ztráta 1:05.53 min., 3. Jiří Major - 1:49.53 min. Ženy: 1. Eva Šebestová čas 49:45.75 min., 2. Veronika Kočanová (Lanová dráha Sněžka) - ztráta 14 sec, 3. Dita Skalická - 3:40 min.
5 km - muž: 1. Rudolf Cogan (Aerotec) čas 19:15.7 min., 2. Luboš Holubec (TT) - 1:25.05 min., 3. Vojtěch Milata - 3:44.1 min. Ženy: 1. Aneta Khýrová (Běžecký klub Náchod) čas 19:24.07 min., 2. Daniela Tylšová (Triatlon team Trutnov) - 4:38.59 min., 3. Zdeňka Coganová - 6:22 min.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek