Úterý

5. července 2022

Nyní

17°

Zítra

15°

Svátek má

Světový pohár v běhu do vrchu míří poprvé do Janských Lázní

28. 1. 2020

page.Name
Poprvé v zemích bývalého východního bloku se uskuteční Světový pohár v běhu do vrchu. Po dlouhých přípravách a jednáních se organizátorům z TJ Maratonstav Úpice podařilo dostat závod do Janských Lázní, kam se nejlepší světoví běžci sjedou 15. - 16. srpna 2020.

Krkonošský půlmaratón, který se poběží na trati z Janských Lázní přes Černou horu do Pece pod Sněžkou a zpět, bude mít délku 21 kilometrů s převýšením 1220 metrů.

Závod se stal součástí TOP 10 závodů světa, ve které jsou například Broken Arrow Skyrace v USA, Sierre - Zinal ve Švýcarsku a Grossglockner Berglauf v Rakousku. Toto je asi největší vyznamenání pro Českou republiku a pořadatele.

„Zařazením do Světového poháru máme zaručenu účast nejlepších běžců a běžkyň světa včetně mistrů světa z minulých let,“ poukazuje Karel Šklíba z úpického Maratonstavu. Pro českou reprezentaci bude závod jednou z kvalifikací na MS v dlouhém horském běhu 2020 na ostrově Lanzarote. „Závodu se ale mohou zúčastnit i všichni výkonnostní běžci a hobíci včetně juniorů a veteránů, pro které jsme připravili i finanční hodnocení v jednotlivých mládežnických a veteránských kategoriích,“ říká Šklíba a dodává, že je to jedinečná příležitost pro všechny běžce zúčastnit se takovéto vrcholné akce na domácí půdě a změřit svoji výkonnost s absolutní světovou špičkou.

Přidělení Světového poháru je i poděkováním ČASu a organizátorům závodů k jubileu - 35 roků běhů do vrchu v ČR. Běhy do vrchu jsou velmi úspěšnou disciplínou ČAS, která má pravidelnou soutěž - Maratonstav český poháru v běhu do vrchu. Pohár obsahuje 40 závodů v našich krásných horách po České republice.

Za 35 let získali naši závodníci 25 medailí z ME a 44 medailí z MS. Světovou špičkou jsme i v kategorii veteránů. „Po organizátorské stránce patříme k nejaktivnějším zemím na světě,“ upozorňuje Šklíba. V naší republice proběhlo v roce 1997 MS a 2006 ME v Malých Svatoňovicích, MS veteránů. 1999, 2013, MS sedmnáctiletých v roce 2016, ME veteránů 2019 - to vše v Janských Lázních za pořadatelství TJ Maratonstav. V roce 2008 startovali veteráni na MS na Dolní Moravě za pořadatelství firmy Iscarex Česká Třebová.

Česká republika patří k úplné organizátorské špičce světa spolu s Rakouskem a Itálií. A navíc je pověstná nádhernou atmosférou a diváckou kulisou, na což účastníci rádi vzpomínají, a proto se k nám i vracejí.

„Uděláme vše, aby i atmosféra Světového poháru v Janských Lázních byla co nejlepší. Přispějte k tomu i vy, buď závodní účastí nebo divácky,“ vyzývá Karel Šklíba.

Závod Světového poháru bude doplněn o další sportovní akce, jako je sobotní „Pochod po trase závodu Janské Lázně - Černá hora nebo závod „Běh kolonádou na 1km“ pro děti, maminky s kočárky, hendikepované atd.  V sobotu se též poběží tradiční 36. ročník závodu v běhu do vrchu Janské Lázně - Černá hora. Vše bude doplněno kulturními programy a promenádními koncerty.

(kšk, bog)
redakce@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek