Pondělí

4. července 2022

Nyní

22°

Zítra

18°

Svátek má

Běh Dobrého Draka pro Lucinku vynesl přes 100 tisíc korun!

13. 10. 2020

Běh Dobrého Draka pro Lucinku vynesl přes 100 tisíc korun! 68 snímků
Čtyři lidi a pes a vlastně ještě Drak, to je nejužší tým, který zůstal stejný, jako v roce 2019, kdy Běh Dobrého Draka byl věnovaný paní Ivetě, jejíž sen byl lyžovat s dcerou a ten se povedlo splnit. Příjemcem daru v roce 2020 byla Lucinka Kašparová a její rodina. Běh se měl uskutečnit 27. dubna 2020, ale okolnosti tomu chtěly jinak. A nakonec se běželo až 10. 10. 2020. O to lepší to bylo...

Stejně jako v loňském roce, i pro Běh Dobrého Draka 2020 se příjemce daru hledal poměrně složitě, ale toto první úskalí pořadatelé na začátku roku 2020 zdárně překonali - našli Lucinku Kašparovou, kudrnatou dospívající slečnu, která od narození trpí rozsáhlými kalcifikacemi mozku, a tudíž její motorický i psychický vývoj je velmi opožděný. Od mala zaostává ve svém vývoji. Leží, ale bez podpory sama nesedí a nechodí. Směje se, brouká si, naříká, ale nemluví.

Původní termín akce byl stanoven na 27. dubna, jenže osud tomu chtěl jinak a v tu dobu byl „lockdown“ a žádné akce se konat nemohly. Nový termín byl stanoven na kouzelné datum 10. 10. 2020. Sice se opět už stahovala mračna nad hromadnými akcemi, byť ve venkovním prostředí, byť na sportovní akci, která zdraví účastníků jen podpoří. Proto doprovodný program musel být zrušen a start musel být také modifikován. Ale jak se ukázalo, termín to byl opravdu šťastný!

Komplikovaný rok

Když organizátoři našli příjemce výtěžku z akce Běh Dobrého Draka 2020, hned se se pustili do práce, aby měli oproti loňskému roku, kdy se většina věcí řešila za pochodu a na koleni, náskok. Jenže pak přišel nešťastný březen a s ním koronavirus. Co teď? Akci tedy přesunuli na jiný termín... Kalendáře všech organizátorů byly už dosti plné, ale kdo hledá najde: 10. 10. 2020 - krásné datum, to musí být šťastné!

Domluvení partneři ale nevěděli, jestli nás budou moci podpořit, takže v září musely začít veškeré titěrné práce znovu. Někdo akci chtěl a mohl podporovat dál, jiní nemohli, musely být hledány náhrady. A když už to bylo celé vyřešené, přišel říjen a další koronavirová opatření: snížení účastníků na hromadných akcích na 50, později na 20. Muselo být vyřešeno, jestli ano, či ne. A pokud ano, tak jak. Ti, co měli zajišťovat doprovodný program, museli být odvoláni a akci musela být pojata trochu jinak...

Nastal den „D"

V týdnu před akcí omezení proti šíření coronaviru zase přitvrdila a muselo se trochu improvizovat. Organizátoři rozhodli, že start nebude hromadný, ale průběžný: přijdeš, prezentuješ se, dostaneš číslo a běžíš. Trutnovští i přespolní, co se chtěli proběhnout či projít na čerstvém vzduchu a přispět na dobrou věc, opravdu přicházeli postupně a zase postupně odcházeli, všichni respektovali apely a prosby organizátorů o dodržování nařízených pravidel. Čas, kdy si každý mohl vyzvednout své startovní číslo, byl od 9 do 12 hodin.

Ačkoliv počasí nebylo úplně sluníčkové a během dopoledne i zapršelo, vystřídalo se na trutnovském letišti ve Volanově postupně na 170 běžců! „Moc nás mrzí, že jsme nemohli uspořádat dětské závody, ale vzhledem k situaci, bychom nebyli schopni zajistit je v regulích vládních nařízení. Děti mohly vyrazit na trasu 6 kilometrů s rodiči,“ přiblížili pořadatelé. Pro každého běžce byly připraveny dřevěné účastnické medaile.

Nejrychlejší běžci

6 km (110 běžců):
Luboš Holubec 28:00
Petra Matoulková 39:44

10 km (31 běžců):
Petr Veselý 45:01
Lucie Boušková 1:00:50

10 km se psem (canicross):
Eliška Cutychová 50:30
Andrej Hačevský 53:22

15 km (19 běžců):
David Pauzar 1:04:52
Lucie Kučerová 1:17:41

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Akci si samozřejmě nemohla nechat ujít rodina Kašparových včetně Lucinky. Bratr Lukáš si na 10 kilometrů trati doběhl pro 6. místo, rodiče s Lucinkou absolvovali šestikilometrovou trasu. Oproti loňskému roku dorazilo nejen víc účastníků, ale také běžci byli lépe připraveni, a tak mohlo víc startujících vyrazit i na delší trasy než jen na 6 km. Startovné bylo stanoveno na 150 Kč, které registrovaní mohli platit předem na transparentní účet (2501752875/2010), který pro Lucinku byl zřízen. Platba na místě byla též možná, kasičky se v průběhu dopoledne poměrně hodně zaplnily. A i příchozích plateb na transparentní účet přibylo v posledním měsíci opravdu hodně. Dokonce i den po závodě. Nakonec se pro Lucinku podařilo překročit magickou stotisícovou hranici!!!

Transparentní účet ještě uzavřený není a do konce roku je možné na něj přispívat. Kam se suma vyšplhá? Loni se pro Ivetu vybralo úžasných 50 tisíc, s dvojnásobkem ale rozhodně nikdo nepočítal, navíc v této složité době! „Trutnováci, a nejen oni, jsou opravdu úžasní,“ děkovali organizátoři.

V zázemí letiště na závodníky i příchozí čekalo drobné domácí občerstvení s hygienickými pravidly a čaj s ionťákem. Loňský báječný guláš i buchtičky se šodó se musely díky covidové situaci zrušit. Ale snad nikdo z účastněných nepřišel kvůli guláši, ani kvůli časovým rekordům. Podle úžasných ohlasů na Facebooku akce všichni přišli podpořit dobrou věc.

Běh Dobrého Draka chce žít dál, chce být pravidelnou akcí a každý rok by chtěl obdařit jiného příjemce. Paní Iveta byla v roce 2020 součástí dračího týmu a na letišti předala Lucince pomyslnou štafetu!

Ale komu předat výtěžek roku 2021? Máte nějaký tip? Máte v okolí člověka, jenž potřebuje podpořit, pomoci v těžké životní situaci, kterému by se společnými silami pomohl splnit sen? Ano?! Napište pořadatelům jeho příběh.

(bog, mch)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš