Pátek

1. července 2022

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Čtvrtkař Červený si zaběhl na šampionátu osobák, skončil osmý

12. 8. 2020

page.Name
Velmi povedené vystoupení na atletickém mistrovství České republiky mužů a žen má za sebou závodník trutnovské Lokomotivy Matěj Červený. Na víkendovém šampionátu v Plzni se dvaadvacetiletý sprinter probojoval do nedělního finále hladké čtvrtky, kde obsadil osmé místo.

„V první řadě byl malý zázrak, že jsem na mistrovství vůbec jel, protože jsem si dva týdny předtím poranil prst na noze a na chirurgii mi řekli, že si nějaký čas nezaběhám,“ prozradil student Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze.

O šampionát ale nechtěl přijít, a tak si naordinoval týdenní pauzu bez tréninku. „Týden mi opravdu nešlo běhat vůbec,“ konstatoval. Další týden se však vrátil zpět na ovál a ladil formu na vrchol sezony. Jako finální příprava to ale samozřejmě nebyl ideální stav. Navíc už jeden takový týdenní výpadek kvůli zdravotním komplikacím měl asi měsíc předtím.

Nicméně i díky pandemii, kdy nejezdil do školy a měl tak čas na trénink, se letos dostal po čtyřech letech do životní formy. „Věřil jsem, že mám šanci postoupit do finále,“ povídal o svých ambicích před mistrovstvím. Nemýlil se. Ve svém sobotním rozběhu na 400 metrů se blýskl časem 48,61, čímž si o pět setin vylepšil čtyři roky starý osobní rekord. „Na posledních šedesáti metrech mi dost docházely síly, ale naštěstí to stačilo na osobák i postup,“ usmál se běžec, jehož do finálové osmičky posunul osmý nejrychlejší čas kvalifikace.

A osmá příčka Matějovi patřila i po nedělním souboji čtvrtkařů. „Výkony ve finále byly velmi kvalitní, takže jsem už na lepší umístění neměl. Jen mě mrzí, že jsem nedokázal po únavě navázat na výkon z rozběhu,“ poznamenal a dodal, že se projevily také již zmíněná ne zrovna optimální příprava a velké vedro, které mu moc nesedí. Ve finále zaběhl výkon 50,19 vteřiny, mistrem republiky se stal kladenský Matěj Krsek za 46,25.

I přes mírné zklamání z finálového výkonu u závodníka Lokomotivy, který se atletice věnuje od 11 let, však převládala po šampionátu spokojenost. „Postup do finále bylo splnění mého dlouhodobého cíle,“ podotkl sprinter, který se v současné době připravuje na akademické mistrovství republiky v Brně. Za ČVUT by měl závodit na 400 metrů a ve štafetách na 4x100 a 4x400.

Na národním šampionátu v Plzni ještě hájila barvy trutnovské Lokomotivy Jana Holubcová. Atletka narozená v roce 2000 závodila na 400 metrů překážek. Časem 63,41 vteřiny si zaběhla nejlepší letošní výkon a ve svém rozběhu obsadila sedmé místo. Celkově v kvalifikaci skončila na třináctém místě ze šestnácti.

Další zajímavou stopu zanechal trutnovský atlet na nedávném mistrovství republiky v běhu do vrchu. Na šampionát do Jeseníků se vydal Matěj Zima (ročník 1998). Třetí nejrychlejší závodník z letošního Olfincar Trutnovského půlmaratonu zdolal v Bělé pod Pradědem závod dlouhý 9,5 km s převýšením 820 metrů s cílem na Šeráku za 46 minut a 27 vteřin. To jej vyneslo na parádní šesté místo a běžec Lokomotivy se díky tomuto výkonu dostal i do nominace na evropský šampionátu v běhu do vrchu.

Všechny tři trutnovské atlety nyní čeká akademické mistrovství republiky, které se uskuteční 25. srpna v Brně. Na halovém šampionátu byli Trutnováci úspěšní i medailoví. Matěj Zima a Jana Holubcová ještě vyrazí na republikové mistrovství do 22 let, jehož dějiště bude 19. - 20. srpna Jablonec nad Nisou.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: archiv oddílu Loko Trutnov