10°

15°

Spokojený běžec Brýdl, na mistrovství republiky ve SkyMarathonu byl pátý

10. 9. 2020

Na ABB Trutnovském půlmaratonu vyhrál čtyři ze šesti ročníků. Na Para závodil i letos na sedmém, ale tentokrát se na start hlavního závodu nepostavil. Pavel Brýdl si v neděli obkroužil po lesních cestách jen jedno kolečko v rámci svého štafetového úseku. Den předtím totiž trutnovský vytrvalec absolvoval mistrovství republiky ve SkyMarathonu na Černé hoře.

To, že na domácí trati poběží štafetu, upekli s dalším místním běžcem a také účastníkem sobotního třicetikilometrového závodu „do oblak“ s převýšením 1800 metrů, Alešem Zlámalem. „Bavili jsme se u auta a ani nevím, kdo s tím přišel, že bychom si v neděli mohli zaběhnout štafetu,“ líčil Pavel Brýdl. Myšlenka se ujala, a tak začali shánět další dva členy.

V devět večer byla štafeta na světě, dvojici skymaratonců doplnili Robert Hurdálek a Pavlína Petrová. „Ráno jsem toho trošku litoval, jak mě bolely nohy, ale už jsem to nechtěl odvolávat,“ usmál se Pavel. Štafetový závod byl novinkou letošního ročníku. Rozložit si půlmaratonskou distanci do čtyř úseků se ale nakonec rozhodly pouhé čtyři týmy.

O vítězství ZPA Smart Energy nikdo nepochyboval už před startem. Do cíle přiběhnul finišman Pavel Brýdl na pohodu s náskokem 22 minut.

To sobotní šampionát ve SkyMarathonu byl úplně o něčem jiném. Účastníky mistrovství čekala trať z Janských Lázní na Černou horu, odtud seběh do Černého Dolu a znovu návrat přes Zrcadlovky na vrchol Černé hory a sestup do Janských Lázní. „Musím říct, že jsem byl se svým výkonem spokojený. Vzhledem k tomu, že letos venku nejsou žádné závody, tak se na závody typu mistrovství republiky sjede vždy kompletní špička a je to pro mě dobré porovnání s opravdu top závodníky,“ pronesl Pavel.

Obsadil páté místo s výkonem 2 hodiny 38 minut a 25 vteřin. Vítěz Jiří Čípa, který patří do evropské špičky, běžel o necelých patnáct minut rychleji. Od medaile byl vzdálen sedm minut. Aleš Zlámal z Kasper - Swix Teamu dokončil závod za 3 hodiny 5 minut a 51 vteřin na 23. místě. Celkem startovalo v Krkonoších 114 vytrvalců.

Podobný závod s výborným obsazením Pavel Brýdl v letošní sezoně už jeden běžel. V červnu se blýskl třetím místem na horském běhu v masivu Lysé hory, tzv. LHUTu - Lysohorském Ultra Trailu, kde si dal variantu SkyRace s 31 kilometry a převýšením 2100 metrů. „Jinak teď hodně jezdím závodit kousek za hranice na polský pohár. Momentálně ho vedu, ale ještě tam bude hodně závodů,“ prozradil. V loňském roce tam český závodník v celkovém pořadí obsadil šesté místo. „Letos bych chtěl být třeba do pátého,“ doplnil rodák z Nového Města nad Metují.

Formu podle svých slov má dobrou. „Změnil jsem práci, teď jsem v ZPA, takže je to relativně pohoda, že se dá všechno skloubit. Taky holky jsou už trošku větší a samostatnější, takže paráda,“ pravil otec dvou malých slečen Terezky a Lucinky. Z větších závodů ho ještě za tři týdny čeká mistrovství republiky ve SkyRace, které se uskuteční na Ještědu. Trasa bude necelých 26 kilometrů s převýšením přes 1500 metrů.