Pondělí

27. června 2022

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Vytrvalci z Ukrajiny na Para zaběhli nové traťové rekordy

9. 9. 2020

Vytrvalci z Ukrajiny na Para zaběhli nové traťové rekordy 110 snímků
Sedmý ročník ABB Trutnovského půlmaratonu se do historie závodu zapsal změnou nejlepších časů na půlmaratonu, rozšířeným zázemím se spoustou stánků, ale také o něco slabší účastí než loni. To se však vzhledem k současné situaci dalo i očekávat. Závod se na první zářijovou neděli překládal z června. Do městského lesoparku na Para nakonec vyběhlo 164 závoďáků na hlavní tratě a 123 dětí.

Na nejvíce sledovaných půlmaratonských distancích to letos českým běžcům natřeli zahraniční hosté. Ukrajinský vytrvalec žijící v Polsku Andrii Starzhynskyi běžel na pětikilometrovém okruhu velké bomby a nad jeho výkonem kroutil hlavou i čtyřnásobný vítěz závodu a jeho kamarád Pavel Brýdl. Ten si letos dal jen závěrečný úsek štafety, která byla novinkou v závodním programu, protože den předtím běžel na Černé hoře mistrovství republiky ve Skymaratonu - třicetikilometrovou dardu s převýšením 1800 metrů. Obsadil páté místo.

Ukrajinec Starzhynskyi od prvních metrů nasadil vysoké tempo, které nestíhal ani Kamil Krunka. Vítěz z roku 2017 a do neděle držitel traťového rekordu časem 1:15:51. „Ukrajinský závodník byl dnes úplně někde jinde. Ne o třídu, ale o tři třídy,“ poznamenal čtyřiatřicetiletý běžec z Náchoda. I on běžel skvěle. Tři roky starý čas v Trutnově vylepšil o více než minutu, jenže na východní mašinu to nestačilo. „Snažil jsem se s ním ze začátku držet, ale on pak asi na třetím kilometru zrychlil a já jsem si dál běžel svoje konstantní tempo,“ poznamenal.

Vedoucí závodník každým průběhem do dalšího kola zvyšoval svůj náskok a bylo takřka jasné, že se bude přepisovat traťový rekord. Ten nakonec vylepšil o neuvěřitelných 5 minut a 25 vteřin! Jeho nová hodnota je 1:10,26,1.

 

 „Byl to fajn závod. Mám rád takové trasy, kde je to nahoru dolů. V Polsku často startuji na horských bězích, ale teď díky koronaviru je tam méně běhů než v Čechách, tak jsme se s trenérem domluvili a vyrazili sem,“ uvedl Starzhynskyi. „Nepřišlo mi to ani těžké, protože zde bylo dost seběhů. Kopce tady byly krátké, takže to bylo fajn,“ dodal.

Do Trutnova přicestoval třicetiletý vytrvalec od Lubinu, přibližně 500 kilometrů, když ještě předtím v pátek závodil na desetikilometrovém silničním večerním běhu v Bruntále. A ten také vyhrál. „Trutnov se mi líbí, je to hezké historické město,“ nechal se slyšet nový držitel traťového rekordu, za jehož překonání získal prémii 1500 korun. Za vítězství inkasoval 3000 korun.

Na druhém místě doběhl Kamil Krunka se ztrátou skoro čtyři a půl minuty. „Startoval jsem tady podruhé a pořadatelům patří obrovský dík a uznání, že v této nelehké době se nebojí zorganizovat takovou velkou akci,“ prohlásil. Třetí skončil nejlepší veterán Jindřich Král, jenž zaostal za Ukrajincem už o více než 11 minut.

Nejrychlejší půlmaraton na Para jsme však viděli i v ženském podání. O přepsání rekordu se postarala rovněž závodnice z Ukrajiny - Katsiaryna Ptashuk. Ta stejně jako Starzhynskyi ovládla i běh v Bruntále. V trutnovském závodě zlepšila do té doby nejlepší výkon téměř o sedm minut na 1:26:34.

Na desítce byl nejlepší v té době průběžně vedoucí muž Velké ceny východních Čech v bězích Vítězslav Šolc z Machova (38:38) a pětku si podmanil domácí David Pauzar z Volanova za 20:43. Štafetový závod, kterého se zúčastnily jen čtyři týmy, vyhrál nabitý ZPA Smart Energy ve složení Pavlína Petrová, Aleš Zlámal, Robert Hurdálek a Pavel Brýdl za 1:23:03.

Nejrychlejší závodníci z pětky a desítky

David Pauzar z Volanova, vítěz závodu na 5 km

„Letos nemám naběháno, tak jsem si nemohl dovolit delší trať a přihlásil jsem se na pětku. Jinak jsem tady už půlmaraton běžel, znám to tady, takže žádné překvapení. Jen jsem si prostě letos rád odpustil ten závěrečný kopeček. Jednou se vyběhnout dá, ale při půlmaratonu se vám to nasčítá. Byl to hezký nedělní běh. Příští rok, jestli situace povolí, tak potrénuji víc a dám si něco delšího. Určitě se budu připravovat na Žacléřský půlmaraton, který se letos nekonal.“

Vítězslav Šolc z Náchoda, vítěz závodu na 10 km

„Trať byla parádní, mám to na Para rád. Je to takový krásný běh lesem, občas kořeny, bláto, jsou tady kopce, je to výživné. Ta trať má všechno. Hlavně je super, že se to běží po měkkým. Včera jsem běžel Běh Broumovskými stěnami pětadvacet kilometrů, kde jsem skončil na třetím místě, a tak jsem se rozhodl dát jen desítku. Chtěl jsem to běžet pomaleji, ale zdejší podmínky mi sedí, takže jsem běžel docela svižně. Za začátku mě ostatní kluci zlobili, nevěděl, co od nich přijde, ale pak trať ukázala svou sílu. Člověk musí furt šlapat a vytvořil jsem si náskok.“


Zajímavým faktem je, že ředitelka trutnovské pobočky hlavního partnera firmy ABB Markéta Pechová startovala v závodě pošesté a byla druhou ženou na desítce za 49:49, proti loňsku zlepšení o tři minuty, a samozřejmě vyhrála na této trati firemní soutěž na památku tragicky zesnulého Tomáše Dutky. „Myslím, že závod se povedl. Jsem rád, že se nám podařilo rozšířit i zázemí okolo a stánek tady mělo i několik neziskovek,“ uvedl ředitel závodu Stanislav Opočenský.

Výsledky 7. ročníku ABB Trutnovského půlmaratonu

Půlmaraton muži (30 závodníků):
1. Andrii Starzhynskyi (Ukrajina) 1:10,26,1
2. Kamil Krunka (Běžecký klub Náchod) 1:14:46,45
3. Jindřich Král (Iscarex Česká Třebová) 1:21:40,49
4. Petr Jeřábek (Hitachi ABB Power Grids) 1:25:05,90
5. Bořek Jančík (Salming/Run4Fun) 1:25:44,10
6. Jan Marcinčin (Kyšperk Ski Team) 1:26:53,6

Půlmaraton ženy (10 závodnic):
1. Katsiaryna Ptashuk (Ukrajina) 1:26,34,5
2. Petra Poučová (Nová Hradečná) 1:32:53,93
3. Denisa Kozáková (Hvězda Pardubice) 1:35:40,15

10 km muži (35 závodníků):
1. Vítězslav Šolc (BK Náchod) 38:37,9
2. Lukáš Paulus (KB Jilemnice) 41:10,8
3. Martin Tichý (Apache Loko Trutnov) 41:44,8

10 km ženy (13 závodnic):
1. Barbora Poživilová (Run4Fung / TJ Lokomotiva Trutnov) 45:47,4
2. Markéta Pechová (Trutnov) 49:49,4
3. Ivona Špringrová (Maratonstav Úpice) 50:02,4

5 km muži (37 závodníků):
1. David Pauzar (Volanov) 20:40,3
2. Matyáš Burýšek (OlfinCar Ski team Trutnov) 21:24,2
3. Tomáš Vlček (Trutnov) 21:36,4

5 km ženy (27 závodnic):
1. Martina Holická (Pardubice) 22:26,2
2. Lenka Tomšíková (Trutnov) 23:30,9
3. Alžběta Jindrová (OlfinCar) 24:17,6

Štafety (4 týmy):
1. ZPA Smart Energy (Pavlína Petrová, Aleš Zlámal, Robert Hurdálek, Pavel Brýdl) 1:23:03
2. Kostelečáci (Lenka Mrkousová, Aneta Pišlová, Tomáš Kábrt, Milan Kozák) 1:55:04
3. Kasperovci (Bára Matějková, Míša Benešová, Martin Čížek, Petr Hebký) 1:55:21

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš šálek