Úterý

5. července 2022

Nyní

17°

Zítra

15°

Svátek má

Česká premiéra Světového poháru v běhu do vrchu v Janských Lázních

13. 8. 2021

page.Name
Poprvé v České republice se poběží Světový pohár WMRA v běhu do vrchu. Nedělní Krkonošský půlmaraton v Janských Lázních navíc přinese i souboj o domácí tituly, veteránské mistrovství a bojovat se bude také o body do nejstaršího domácího poháru vrchařů. O den dřív je možné si navíc zaběhnout i devítikilometrový výběh Janské Lázně – Černá hora.

„Loni nám zabránila v pořádání covidová opatření a celý seriál závodů byl následně zrušen. Teď se ale Janské Lázně pod organizátorstvím TJ Maratonstav Úpice konečně stanou poprvé v zemích bývalého východního bloku dějištěm Světového poháru v běhu do vrchu,“ hlásí pořadatel závodu Karel Šklíba.

Krkonošský půlmaratón se poběží na trati z Janských Lázní přes Černou horu a zpět. Bude mít délku 22 kilometrů s převýšením 1050 metrů. Start a cíl bude přímo na kolonádě v Janských Lázních.

Závod se stal součástí TOP 16 závodů světa ve které jsou např. závody Broken Arrow Skyrace v USA, Sierre - Zinal ve Švýcarsku a Grossglockner Berglauf v Rakousku.

Toto je asi největší vyznamenání pro Českou republiku a pořadatele. Závod je současně mistrovstvím České republiky juniorů, juniorek, mužů, žen a veteránů ve všech věkových kategoriích. Pro českou reprezentaci bude závod současně kvalifikací na mistrovství světa v dlouhém horském běhu v Thajsku.

„Závodu se ale mohou zúčastnit i všichni výkonnostní běžci a hobíci včetně juniorů a veteránů, pro které jsme připravili i finanční hodnocení v jednotlivých mládežnických a veteránských kategoriích,“ říká Karel Šklíba a dodává, že je to jedinečná příležitost pro všechny běžce zúčastnit se takovéto vrcholné akce na domácí půdě a změřit svoji výkonnost se světovou špičkou.

„Já se neskutečně na tento závod těším. Vidět Keňany vyběhnout po sjezdovce na Černou horu do bude zážitek! Je to hlavně odměna pro Karla Šklíbu za jeho 35 roků organizování Českého poháru do vrchu,“ uvedl pro běžecký server Behej.com Jindřich Linhart, reprezentační trenér vrchařů a technický delegát Českého atletického svazu.

Běhy do vrchu jsou velmi úspěšnou disciplínou ČAS, která má pravidelnou soutěž – Maratonstav český poháru v běhu do vrchu. Pohár obsahuje 43 závodů v krásných českých horách.

Za 35 let získali čeští závodníci 25 medailí z ME a 44 medailí z MS. Světovou špičkou jsou i v kategorii veteránů.

„Uděláme vše proto, aby atmosféra Světového poháru v Janských Lázních byla co nejlepší. Přispějte k tomu i vy buď závodní účastí nebo divácky,“ vyzývá závodníky a veřejnost Karel Šklíba.

Program doplňkových akcí:

Sobota
10:00 – turistický pochod po trase závodu Janské Lázně – Černá hora.
12:00 – start Běhi kolonádou na 1km pro všechny děti, maminky s kočárky, hendikepované.
13:00 – start tradičního závodu Janské Lázně – Černá hora
14:00 – koncert úpické hudby spojený s vyhlášením výsledků
16:00 – zahájení Světového poháru včetně představování zahraničních účastníků

Neděle
9:00 – start Světového poháru
14:00 – opět promenádní koncert se slavnostním zakončením v 15 hodin

(bog, tz-ksk)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek