20°

21°

Nejrychlejšího diskvalifikovali, vítězství spadlo do klína Marku Fajstavrovi

26. 6. 2022

Nejrychlejšího diskvalifikovali, vítězství spadlo do klína Marku Fajstavrovi 36 snímků
Nečekané rozuzlení měl dnešní 7. ročník OlfinCar Trutnovského půlmaratonu. Nejrychlejším závodníkem v cíli byl sice Drahomír Randa, jenže běžec ze Stěžer si nevědomky zkrátil trať a pořadatelé jej diskvalifikovali. Vítězem se tak stal trutnovský rodák pracující v Brně Marek Fajstavr s časem 1 hodina 21 minut a 35 vteřin. Mezi ženami na půlmaratonské distanci zvítězila Milena Štolfová (1:39:59) a nejrychlejší štafetu opět poskládal domácí OlfinCar Ski team (1:12:56).

Ke zkrácení trati ze strany Drahomíra Randy došlo ve druhém ze čtyř okruhů, kdy v Horním Starém Městě předčasně odbočil doprava na cyklostezku. I když se jednalo pouze o jeden oblouk o délce cca 200 metrů a do cíle přiběhl se suverénním více než čtyřminutovým náskokem, musel být dle pravidel diskvalifikován.

„Já jsem tím pověstný, vždycky bloudím. Nechtěně jsem si to zkrátil. Ale závod jsem si užil, nevadí mi to,“ bral v cíli sportovně svou diskvalifikaci osmačtyřicetiletý závodník z týmu Běžecké tréninky online.

Díky tomuto momentu se tak ze svého prvního velkého vítězství v životě mohl radovat Marek Fajstavr. „Řeknu takové to sportovní klišé, ale dnes jsem to opravdu nečekal. Věřil jsem si třeba na první desítku,“ poznamenal muž, který není v žádném závodním týmu a běhá si vyloženě jako amatér. Svou účast v Trutnově naplánoval na základě výkonu na půlmaratonu v Olomouci, kde obsadil 46. místo. „Po dlouhé době se mi běželo dobře, tak jsem pak ráno v práci hledal, co se běží dál a uviděl jsem, že je závod v Trutnově,“ přiblížil, jak se objevil na domácí trati.

„Jsem za to rád, že jsem tady mohl běžet. Bylo to nádherný. Chtěl bych pochválit organizátory za krásně připravený závod. Asi není jednoduché zavřít dopravu takhle uprostřed dne, za to respekt. Lidé kolem trati byli také skvělí, celou dobu podporovali a fandili každému. Fakt dobrá atmosféra,“ užil si závod. Na druhého v pořadí Tomáše Haka naběhl více než tři minuty. „Běželo se mi dobře, vzhledem k tomu, jaké bylo vedro. Naštěstí foukal vítr, takže na té nejteplejší části po silnici do Horního Starého Města, což bych pojmenoval Savana úsek, to šlo. A podél vody to pak bylo super, trať lehce klesá, je tam příjemné klima, takže se běželo úplně zadarmo,“ dodal Marek Fajstavr.

Daleko vyrovnanější závod o první místo běžely na půlmaratonu ženy. První trojici v cíli dělilo něco málo přes půlminuty. Pro vítězství si před nedávnou čtrnáctiletou vítězkou půlmaratonu z Paradráhy Emou Pradeovou a třetí Pavlínou Petrovovou doběhla rovněž původem Trutnovačka Milena Štolfová, která momentálně žije s rodinou v Pardubicích. Na Trutnovském půlmaratonu se objevila již potřetí. „No, rozhodla jsem se startovat na poslední chvíli, protože jsem před závodem měla zdravotní komplikace. Do toho ještě takovéhle počasí, tak jsem byla ráda, že jsem doběhla,“ usmála se žena, jejíž osobák na půlmaraton je 1:36. „První půlka závodu byla super, pak už to bylo horší a poslední kolo pro mě teda bylo fakt náročný. Ale dobrý, zvládla jsem to a atmosféra parádní,“ doplnila k závodu.

Účast běžců na letošním ročníku byla slabší než v minulých letech. Maraton si zaběhlo celkem 76 závodníků, desetikilometrovou trať 48 a pětku 50. Ve štafetách (4 x 5 km) se představilo 24 družstev. Extraligová štafeta hokejového Mountfieldu ve složení Michael Gašpar, Martin Štohanzl, Radek Pilař a Radovan Pavlík obsadila deváté místo s časem 1:33:27,8. Dětské závody absolvovalo 84 běžeckých nadějí.

štafety půlmaraton:
1. OlfinCar Ski team Trutnov (Dominik Kašpar, Mike Ophoff, Jindra Vojtěch, Pavel Melichar) 1:12:56,6
2. Běžecký klub Náchod (Vladislav Dufka, Jakube Červený, Aneta Khýrová, Pepek Petrů) 1:17:27,6
3. SK Stará Paka (Martin Ježek, Jindřich Ježek, Tomáš Pánek, Vojtěch Pospíšil) 1:18:02,4