Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Devět stovek běžců na Safariběhu podpořilo zebry bezhřívé

11. 4. 2022

Devět stovek běžců na Safariběhu podpořilo zebry bezhřívé 78 snímků
Sníh, déšť, silný vítr i slunce. Nedělní Safariběh ČSOB ve Dvoře Králové se nesl ve znamení extrémního počasí, jaké ani pamětníci nezažili. Navzdory tomu se tradiční akce, jejíž kompletní výtěžek poputuje na záchranu zeber bezhřívých v Ugandě, setkala s velkým úspěchem. Závodu se zúčastnilo 900 běžců.

Průvodcem Safariběhu ČSOB 2022 na podporu zeber bezhřívých se stal herec Šimon Bilina, který je protagonistou Adama Hrušky alias Haďáka v seriálu ZOO.

„Je mi velkou ctí, že jsem mohl podpořit akci, díky níž bude možné chránit tento ikonický druh. Mám velkou radost, že ani v tak složité době není příznivcům safari parku lhostejná ochrana zvířat, v níž safari park vyniká,“ říká Šimon Bilina. Ten osobně nejen odstartoval všechny startovní kategorie, vyhlásil vítěze, ale také vyběhl na trasu v délce pěti kilometrů. „Prohlédnout si Africké safari Josefa Vágnera z téhle netradiční perspektivy je velký zážitek,“ dodává.

Na desetikilometrové trati zvítězil Radek Hübl z Ústí nad Orlicí (32:05), před Jiřím Milerm (32:34) a Michalem Majorošem (33:46). V ženách byla nejrychlejší Táňa Metelková z Náchoda (39:38) před Nikolou Baumovou (40:52) a Denisou Kozákovou (42:02).

Závod na pět kilometrů vyhrál Filip Bulušek za Wild Grizzly (16:56), druhý byl Jiří Hrdinka (17:40) a Rudolf Cogan (17:59). Ženskou pětku dala nejrychleji Tereza Baumová z ASK Slavia Praha (18:39), druhá doběhla Lenka Tomšíková (19:51) a třetí Lenka Skrbková (20:09).

Dvoukilometrovou trať dětí zdolal nejrychleji Matěj Kubíček ze Sokola Dvůr Králové za 7 minut a 14 vteřin.

Kompletní výtěžek akce poputuje na podporu programu záchrany zeber bezhřívých, který safari park vede spolu se Zoo Liberec. „Je málo druhů, které mají na Česko tak silnou vazbu jako právě zebry bezhřívé. Jsme nesmírně vděční všem, kdo Safariběh ČSOB podpořili,“ říká šéf mezinárodních projektů safari parku Jan Stejskal.

Je jen málo druhů, které jsou tak úzce spjaté s českými snahami o záchranu zvířat, jako zebry bezhřívé. Jejich „český příběh“ se píše již přes 50 let. Právě před víc než půlstoletím přivezl první „bezhřívky“ z Afriky legendární dvorský ředitel Josef Vágner. Chov od té doby pokračuje: v lidské péči žijí zhruba 40 desítky zeber bezhřívých. Všechny mají původ právě v Podkrkonoší.

V divočině žijí zebry bezhřívé především v Ugandě, a to na dvou lokalitách. Na podporu divokých zeber i na management chovu v lidské péči se dvorsko-liberecký plán záchrany zaměřuje.

(bog, tz-zoo)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš