28. listopadu 2022

Běh Dobrého Draka vytěžil téměř 100 tisíc korun, sbírka stále běží

24. 5. 2022

Běh Dobrého Draka vytěžil téměř 100 tisíc korun, sbírka stále běží 69 snímků
Více než 100 startujících a téměř 100 tisíc korun. Taková je bilance sobotního charitativního Běhu Dobrého Draka 2022 – pro Jáchyma.

Čtvrtý ročník dobročinné akce se uskutečnil 21. května, tedy opět v jiné datum než jakýkoliv z předchozích ročníků. Tentokrát byl termín zvolen tak, aby byl Jáchym zpět z rehabilitačního pobytu v Lázních Klimkovice. Tamní speciální program RehaKlim jej posouvá v jeho motorickém učení mílovými kroky.

A že tento program na Jáchyma opravdu funguje, mohli vidět všichni, kdo byli v sobotu na letišti ve Volanově. Jáchym tam totiž přišel po svých! Opravdu udělal obrovský kus práce za poslední měsíc v lázních a všichni byli rádi, že mu nakonec přidají do „prasátka“ okolo 100 000 korun! Právě tuto sumu se zatím podařilo organizátorům Běhu Dobrého Draka pro Jáchyma vybrat na zřízený transparentní účet, a to včetně sumy sesbírané do kasiček přímo na Letišti.

„Transparentní účet bude otevřený do konce května, pak jej uzavřeme, peníze z něj pošleme Jáchymovi a účet zrušíme“, vzkazují organizátoři. Ti navíc věří a doufají, že se podaří výslednou sumu přehoupnout přes magickou stovku.

Sobotní počasí bylo slunečné, ale oproti předchozím dnům bylo velmi větrné a chladné, což bylo pro běžce určitě výhodou. Hned od rána se hudby ujali kluci z kapely Grepy, kteří tak zpříjemnili den všem přítomným, když se svými písněmi doplňovali prodlevy mezi mluveným slovem moderátora.

Novinkou akce byla možnost zakoupení kvalitní běžecké čelenky či trička s logem Běh Dobrého Draka, v dámské či pánské variantě. Čelenky byly k odběru ihned a také s nimi spousta z účastníků na trať vyrazila. Ti, co si objednali trička, by je měli mít k dispozici do 14 dní. V případě, že by si kdokoliv kdykoliv rozmyslel, že by designově velmi povedené triko z dílny ttnovského JenDesign a TexArt, chtěl, bude možné si jej přes web BDD objednat.

„Obecně přišlo trochu méně sportovců než loni a předloni – možná je to tím, že už pominula covidová omezení a je tudíž akcí víc,“ přemýšlí pořadatelé a s hrdostí dodávají, že Běh Dobrého Draka nebyl zrušen ani jednou a vždy se akci podařilo přes omezení uspořádat. „Co nás velmi těší, je to, že zase dorazilo o trochu víc dětí. Když už nám místní firmy dávají ceny pro děti, tak je chceme samozřejmě rozdat těm, pro koho jsou určené.“

Běžecké kategorie a tratě závodu zůstaly stejné. Již tradičně bylo nejvíce zájemců o nejkratší šestikilometrovou trasu. Na ni se vydalo přes 70 sportovců. Nejrychleji si s tratí poradil Tomáš Nesládek, když cílovou bránu protnul v čase 26:09 s více než minutovým náskokem před Alešem Kaválkem (27:19). Jako třetí muž doběhl Lukáš Netík (31:18). Z žen byla nejrychlejší Barbora Boudová v čase 35:54, před Šárkou Šulcovou (36:02). Na třetí pozici doběhly do cíle společně Doubravka Stolínová a Barbora Plecháčová (obě 37:00).

Na desetikilometrovou trať se vydalo 24 běžců a běžkyň a 6 psů. Trať zdolal nejrychleji Lukáš Bouček (39:56), který si vylepšil svůj loňský čas o více než tři minuty, před Tomášem Vlčkem (41:34) a Petrem Veselým (43:02). Nejrychlejšími ženami byly společně doběhnuvší Lucie Horká a Elen Hromádková v čase 55:53, třetí pozici obsadila Eva Podrazilová (1:02:45).

Mezi canicrossaři zvítězil Patrik Jindra (44:44), jako druhý doběhl Michal Šubrt (48:58) a na třetím místě se umístila Pavlína Kynčlová (50:15).

Na patnáctikilometrovou trať vyběhlo pouze dvanáct vytrvalců. Vítězem se stal Vítězslav Šolc (58:23) před Čeňkem Hampelem (1:09:12) a Janem Špeldou (1:09:14). V ženách byla nejrychlejší Kristýna Caidlová (1:14:48), druhá v cíli byla Petra Figerová (1:26:31) a třetí doběhly Nicol a Eva Kirschovy (1:3711).

„Letos se nám přihlásilo více firem, které nás chtěly podpořit, a ty z let minulých nás neopustily, což je super a známka toho, že akce se postupně dostává do většího povědomí místních lidí,“ těší organizátory. „Věcných cen pro nejrychlejší běžce bylo letos opravdu hodně, ale ffirmy nás nepodporují jen věcně, většina z nich přidává i penízky na transparentní účet, takže podpoří i přímo hendikepovaného, za což jim patří velké poděkování. Stejně jako všem ostatním, co v sobotu dorazili na letiště a svou účastí podpořili Jáchyma,“ uzavírají pořadatelé.

Při prvním ročníku se pro Ivetu podařilo získat 50 000 Kč, pro Lucinku 105 000 Kč a Amálce bylo loni nakonec posláno 140 000 Kč. Jak velká suma opustí na konci května transparentní účet pro Jáchyma?