reklama 

Reprezentantky v Trutnově vstřebávají nejtěžší týden přípravy na Evropu

18.5.2017  •  Basketbal  • 
čtenost 724

Trutnov - Česká basketbalová reprezentace žen je tento týden na soustředění v našem městě. Výběr trenéra Ivana Beneše se pod Krkonoše přesunul z Lázní Bělohrad, kde minulý týden zahájil přípravný blok před mistrovstvím Evropy. Šampionát se uskuteční od 16. do 25. června v Hradci Králové a Praze.

Reprezentantky v Trutnově vstřebávají nejtěžší týden přípravy na Evropu

Středeční dopolední trénink byl otevřený pro novináře, kteří poté měli přístup i do Hotelu Davídek, kde mediální den pokračoval. Po dvou návštěvách mužské reprezentace je to také podruhé, co zde při trutnovském soustředění našel zázemí i ženský nároďák. „Pro přípravu tady máme velice dobré podmínky,“ pochvaluje si kouč Beneš.

Hezký a moderní hotel, perfektní jídlo, krátká dojezdová vzdálenost na halu, vstřícné jednání místních lidí, kdy například jako mávnutím kouzelného proutku se pro potřebu reprezentace vmžiku vyprázdní atletické hřiště u ZŠ Komenského a tělocvik školáků se přesune jinam. To vše reprezentační trenér kvitoval. Povzdechl si jen u toho, že chybí klasická posilovna. Na hotelu není a ta na hale, komerčně využívaná, není pro reprezentaci vhodná. „S tím si ale umíme poradit,“ usmívá se. Kondiční kouč Aleš Kaplan má spoustu pomůcek, kterými hráčky nabírají fyzičku při cvičení na kurtech v hotelu.

A že dostávají do těla. Trénují totiž třífázově. „Je to klíčový týden přípravy. Hráčky teď mají největší objem, pak půjde dolů,“ poukazuje Ivan Beneš s tím, že tento týden je zaměřený na individuální schopnosti. Zároveň se ale už musí řešit i taktika. Na stole před ním leží pětadvacetistránkový manuál se seznamem akcí, který dostala každá hráčka. Na deskách je motto: „Jedno srdce, jeden tým, jedna cesta, jeden cíl.“

„Není čas na nic čekat. Holky mě ale zatím příjemně překvapují, mají chuť do tréninku a jdou do toho naplno, i když se trošku začíná projevovat únava,“ všímá si trenér národního družstva, které už příští týden v Karlových Varech čeká herní prověrka na mezinárodním turnaji. Češky se utkají s Lotyšskem, Čínou a Srbskem. „Na cestu“ dostanou hráčky v pátek jednu pecku, jak kouč Beneš nazývá náročnější trénink zaměřený na rychlostní vytrvalost. „Nikdo to nemá rád, bolí to, ale bez toho to nejde,“ tvrdí.

Z Krkonoš na západ Čech odjede všech patnáct hráček, ačkoliv v původním širší nominaci figurovalo sedmnáct jmen včetně Trutnovačky Petry Záplatové. Hradecká pivotka Klára Rosenbaumová ale do přípravy nezasáhla kvůli zranění a naturalizovaná Američanka Kia Vaughn hraje zámořskou WNBA a k týmu se připojí až na začátku června. Po turnaji v Karlových Varech plánuje Ivan Beneš dvě hráčky z širšího kádru vyřadit. „Rozhodovat se zřejmě budeme na pozicích jedniček a dvojek, kde okolo těchto postů máme devět hráček,“ naznačuje. K dalšímu zúžení na finální dvanáctku dojde později.

Po mateřské dovolené se objevila zpět v národním týmu Kateřina Elhotová. Oproti původním plánům dokonce stihla závěr klubové sezony a zahrála si na euroligovém Final 4 nebo získala cenu pro nejužitečnější hráčku finálové série ŽBL. Po třech letech se do národního týmu vrací pivotka Petra Kulichová. Bývalá Trutnovačka a členka zlaté generace reprezentační dres oblékla naposledy v roce 2014 na světovém šampionátu v Turecku, kde shodou okolností strávila poslední klubové sezony.

Z mladších hráček dostávají šanci Eva Kopecká, která ještě vloni patřila do reprezentace U20, a Veronika Voráčková, která dokonce může reprezentovat ještě letos v kategorii U18. Hned několik hráček bude bojovat o svou premiéru na velkém seniorském šampionátu. Kromě Kiy Vaughn a výše zmíněných benjamínků národního týmu by si na mistrovství Evropy poprvé v kariéře zahrály Švrdlíková, Hausknechtová, Pudláková, Karolína Elhotová a Petra Záplatová.

„Chceme hrát co nejlepší basket a umístit se co nejvýše to půjde, ale bude to hodně těžké, protože Evropa šla hodně nahoru. Kdo se ale bojí, nesmí do lesa,“ říká Ivan Beneš k cílům před šampionátem. V základní skupině Češky vyzvou Ukrajinu, Maďarsko a Španělsko.

Ještě předtím však bude možnost národní tým vidět i v jednom přípravném utkání v Trutnově, kam se basketbalistky vrátí na pár dní po turnaji v Karlových Varech a v pátek 2. června od 18 hodin v hale ZŠ Komenského sehrají zápas se Slovenskem.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama