Senzace! Basketbalistky Lokomotivy porazily obhájkyně stříbra

11.11.2018  •  Basketbal  •
čtenost 1237

Senzační výhra je na světě. Basketbalistky Lokomotivy Trutnov si v dnešním 9. kole ŽBL vyšláply na eurocupové KP Brno. Ve fantastické domácí atmosféře porazily úřadující vítězky Českého poháru a obhájkyně ligového stříbra naprosto nečekaným rozdílem třiadvaceti bodů - 93:70. Ani ve čtvrtém letošním utkání v hale ZŠ Komenského tak tým trenéra Michala Martiška nepoznal přemožitele.

V jediném listopadovém domácím utkání, jelikož Ženskou basketbalovou ligu nyní na tři týdny přeruší reprezentační přestávka, dosáhly hráčky Lokomotivy velkého vítězství nad účastníkem Eurocupu, který sice ve středu vysoko prohrál s francouzským Nantes, ale o týden dříve senzačně porazil loňského finalistu Eurocupu italské Benátky. A velké překvapení se zrodilo i dnes pod Krkonošemi.

Lokomotiva opět ukázala, že v této sezoně umí hrát výborné zápasy také s předními celky ŽBL. Trutnovské basketbalistky položily základ k výhře excelentním výkonem v prvním poločase, hlavně ve druhé čtvrtině, v níž soupeře přejely 33:16.

Za dvacet minut hry zaznamenaly 19 bodů z rychlých protiútoků, což byl asi největší rozdíl ve hře obou celků. A pět trojek, z nichž tři přišly v řadě za sebou na začátku druhé čtvrtiny. Po vyrovnané úvodní desetiminutovce (19:17) tak Trutnovačky po úspěšných střelách Carter a Šípové odskočily ve 12. minutě do dvouciferného vedení (28:17), které se na konci prvního poločasu vyšplhalo až na 19 bodů (52:33).

Trutnov - KP Brno 93:70 (19:17, 52:33, 73:60)

Body: Carter 19, Šípová a Adams 18, Kozumplíková 14, Rylichová 11, Skutilová 8, Holubcová 5 - Gill 16, Stará 15, Madden 12, Kopecká a Mainclová 8, Beránková 5, Saurazaité 3, Sládková 2, Tarkovičová 1. Rozhodčí: Linhart, Šafařík, Výborný. Fauly: 16:27. 5 osobních chyb: 0:2 (Sládková, Madden). Trestné hody: 34/24 - 15/9. Trojky: 11:5. Diváci: 350.

Domácím hodně pomohlo i to, že brněnské basketbalistky velmi rychle nasbíraly pět faulů, takže Trutnov často střílel body i z čáry trestných hodů. Hostující družstvo nějak nevědělo, koho má bránit, protože na straně Loko se dařilo více hráčkám, a hlavně Trutnov podával kolektivní výkon na hranici svých možností.

Dalo se ale očekávat, že favorit z jihomoravské metropole to po přestávce nenechá jen tak. Basketbalistkám Loko v úvodu nevyšlo několik střeleckých pokusů, trošku znervózněly, a tak když v 15. minutě proměnila trojku hostující Gill, svítilo na tabuli skóre 56:46. Trenér Martišek na to reagoval oddechovým časem. Po něm Trutnov zvýšil bojovnost a zpět do herní pohody tým vrátily důležité trojky Skutilové a Kozumplíkové (64:48) a oddechový čas si žádal pro změnu hostující kouč Zdeněk.

Jenže Trutnovačkám to zpoza perimetru „lepilo“ dál, celkem v zápase daly 11 trojek, mezi úspěšné střelkyně se zapsala i Holubcová a necelou minutu a půl před koncem třetí čtvrtiny disponovaly zpět devatenáctibodovým vedením (73:54). Úplná koncovka této části hry pak sice lépe vyšla Brňankám, díky vytažené obraně zaznamenaly šestibodovou sérii, ale domácí družstvo vstupovalo do závěrečné periody stále s velkou nadějí na úspěch.

No, a tu hned zkraje čtvrtiny přiživily ještě víc tříbodové pokusy Američanek Carter a Adams (79:62). Trutnovské publikum cítilo, že je blízko k senzaci, a tak mohutně fandilo. Hostující basketbalistky sice ve 35. minutě snížily na 79:68, ale více se nedokázaly přiblížit. Brzdily je fauly a nepřesné střely. Trutnov z menšího útlumu vyvedla čtyřmi důležitými body v řadě Šípová (83:68), což soupeře asi definitivně zlomilo. Koncovka duelu tak patřila opět rozjeté Lokomotivě, která své překvapivé vítězství ještě zvýraznila.

Názory trenérů

Michal Martišek (Trutnov): „Podali jsme výborný výkon, nejlepší v sezoně. Do zápasu jsme vstoupili zodpovědně a drželi jsme se se soupeřem. Ve druhé čtvrtině jsme hráli basket, který chceme předvádět. Hráli jsme rychle dopředu, proměňovali pozice, hráli jednoduše. Utekli jsme na poločasových devatenáct bodů, což se ukázalo jako rozhodující. Samozřejmě se dalo čekat, že soupeř zápas nevypustí. Ve druhém poločase mi místy tuhla krev, ale ustáli jsme dva-tři kritické momenty a utkání zvládli. Důležité bylo, že jsme KP Brno nenechali snížit rozdíl pod deset bodů a naopak dokázali natáhnout náš náskok. Holky pochopily, že můžou hrát skutečně s každým a porazit i tak kvalitní tým. Doufám, že nám to vydrží až do konce sezony.“

David Zdeněk (KP Brno): „Nečekal jsem jednoduché utkání. Hráčky jsem upozorňoval, že Trutnov hrál poslední zápasy velmi dobře a je v dobré psychické pohodě, doma ještě neprohrál. Soupeř byl takřka ve všech činnostech lepší, měl mnohem více entuziasmu, což jsme mu dovolili naším nepovedeným úvodem, pak už se vezl na vlně. My jsme hru nekontrolovali a byli týmem, který byl celý zápas pozadu. Ve druhém poločase jsme věřili v obrat. Věděli jsme, co potřebujeme zlepšit, dařilo se nám to ale jen krátký úsek. Vzápětí jsme našimi chybami a nakupením faulů přišli o možnost přiblížit se víc domácím. Trutnov hrál fantasticky před perfektním publikem, které tady vždycky je a hnalo hráčky dopředu. Celá základní pětka domácích se podílela na vítězství dvouciferným počtem bodů, tři daly takřka dvacet bodů a dvě přes deset. To nám výrazně chybělo.“

Tým Michala Martiška si připsal pátou výhru v sezoně a upevnil si šesté místo v tabulce. Po reprezentační přestávce, v níž má národní tým velkou šanci zpečetit postup na mistrovství Evropy, absolvuje Lokomotiva nejbližší utkání ve středu 5. prosince v Ostravě a poté v neděli 9. prosince doma ve východočeském derby proti Hradci Králové.

USK Praha - SBŠ Ostrava 135:47
Žabiny Brno - Slavia Praha 78:62
Strakonice - Nymburk 53:71
Slovanka MB - Teamstore Brno 75:56

1. USK Praha 9   9 0 1015:420 100.0
2. Nymburk 9   7 2 688:608 77.8
3. Žabiny Brno 8   6 2 640:536 75.0
4. Hradec Králové 8   5 3 709:528 62.5