Oslabená Lokomotiva bez šance, na Žabinách prohrála o 34 bodů

9.3.2019  •  Basketbal  •
čtenost 429

Úvodní čtvrtfinále play-off ŽBL mezi brněnskými Žabinami a trutnovskou Lokomotivou vyznělo dnes jasně pro domácího favorita. Hostující družstvo však přijelo do jihomoravské metropole ve značně okleštěné sestavě (navíc v průběhu utkání se mu zranily další dvě hráčky) a prohrálo 44:78. Druhé utkání série, která se hraje na tři vítězné zápasy, je na programu v úterý v hale ZŠ Komenského od 18.30 hodin.

Kvůli účasti Žabin ve finálovém turnaji Evropské ligy EWBL příští víkend odstartovala čtvrtfinálová série už dnes. V trutnovském týmu se to však ke smůle zrovna všechno sešlo tak, že na vrchol sezony z různých důvodů chyběly Rylichová, Skutilová, Králová, Lačná i Ježková.

Navíc už v 7. minutě si zranila koleno Potočková a trenérovi Martiškovi vypadla ze sestavy další hráčka. Aby měl na lavičce aspoň nějaké další alternativy, tak manažer klubu Petr Kapitulčin po zápasu dorostenek na palubovce KP Brno (výhra o 3 body) převezl na Rosničku Drbohlavovou a Finkou. Ty však do hry nezasáhly, takže Trutnov prakticky točil na hřišti jen šest hráček. A co čert nechtěl, v poslední čtvrtině si koleno zranila i Šípová.

Žabiny Brno - Trutnov 78:44 (22:16, 41:25, 64:35)

Body: Zohnová 14, Webb 12, Vacková a Dudášová 10, Matuzonyté, Křivánková, Adamcová a Šoukalová 6, Stoupalová 4, Lančová a Záplatová 2 - Carter 20, Šípová a Kozumplíková 8, Adams 5, Holubcová 2, Vašáková 1. Rozhodčí: Hruša, Kučírek, Kovář. Fauly: 16:10. Trestné hody: 2/0  - 8/6. Trojky: 6:8. Diváci: 105. Stav série: 1:0.

Trutnovačky vzdorovaly soupeřkám pouze v první čtvrtině a díky závěrečným trojkám Carter a Šípové vypadal rozdíl ve skóre ještě příznivě 22:16. Když se ve 24. minutě znovu střelou zpoza perimetru prosadila Šípová, upravila stav na 28:19, což byl poslední okamžik zápasu, kdy hostující celek držel ztrátu v jednociferné položce. V poločase vedly Žabiny o 16 bodů.

Po přestávce se potvrdilo to, že Trutnov nebude mít na zdramatizovaní zápasu síly. Domácí hráčky pevně držely otěže zápasu, basketbalistky Lokomotivy se však snažily dohrát utkání se ctí, ačkoliv se rozdíl ve skóre zvyšoval. V trutnovském dresu střelecký prapor držela Američanka Carter, která se s 20 body stala nejlepší střelkyní zápasu a na hřišti chyběla jen něco málo přes minutu. Celých čtyřicet minut (!) strávila na palubovce kapitánka Kozumplíková.

Brněnský favorit se ujal vedení v sérii 1:0 a je otázka, jestli mu Trutnov při současných patáliích se sestavou dokáže cestu za postupem alespoň částečně znepříjemnit.

Názory trenérů

Michal Martišek (Trutnov): „Na celou sérii play-off jsme se opravdu těšili a zodpovědně připravovali. Bohužel to, co se nám přihodilo v posledních dnech, je krutá rána a v této chvíli neumíme říct, jak se vypořádáme s touto situací. Nejprve jsme přišli o Terezu Královou, z osobních důvodů nebyly k dispozici Eva Skutilová a Kristýna Lačná. Anička Rylichová se zranila na čtvrtečním tréninku a Štěpánka Ježková zůstala ležet s nemocí dnes ráno. V sedmi hráčkách, čekající na doplnění dvojicí kadetek Aneta Finková, Klára Drbohlavová z jejich utkání, jsme chtěli s fyzicky náročným soupeřem odehrát co nejlepší utkání. A také věřit, že se v úterý doma, případně ve čtvrtek v Brně, dostaneme do takového počtu, abychom mohli být schopní hrát. V zápase jsme nezačali vůbec špatně, vedli jsme a na domácích byla znát trošku nervozita. První zádrhel přišel v momentě, kdy se zranila další hráčka Míša Potočková a naše rotace se ještě zúžila. V závěru prvního poločasu nám Žabiny utekly na 41:25. Druhou půli jsme také nezahájili špatně. Dobře jsme bránili, ale v útoku jsme i v důsledku ubývajících sil nebyli schopni přiblížit se soupeři. Pak už se naplno projevila fyzická vyspělost a hlavně početnost Žabin, které postupně navyšovaly své vedení. Poslední krutá rána přišla sedm minut před koncem v podobě zranění Terky Šípové. I přes vysokou prohru jsme dnes opět ukázali, jak se bojuje a nevypustili nic ani na vteřinu. Teď je pro nás důležité dát nějakým způsobem dohromady počty hráček, abychom mohli v úterý a ve čtvrtek vůbec nastoupit. Je to situace, kterou bych nepřál zažít nikomu. Ale i po dnešku můžu říct, že ať nastoupíme v jakékoliv sestavě, tenhle tým nic nevypustí. Na co to bude stačit, uvidíme."

Viktor Pruša (Žabiny Brno): „Začátek úplně nenasvědčoval tomu, že vyhrajeme nakonec takovým rozdílem. První čtvrtina byla nervózní z obou stran, zvlášť u nás. Báli jsme se trochu zakončení, ale jsem rád, že v průběhu druhé čtvrtiny a hlavně ve třetí čtvrtině jsme zápas rozhodli a dopadl pro nás vítězně. Apeloval jsem na holky, že první utkání play-off je hodně důležité pro vývoj celé série, takže jsme rádi, že jsme tohle zvládli a ustáli.“