Fantastický květen v podání basketbalové mládeže

3.6.2019  •  Basketbal  •
čtenost 346

Hned tři vrcholy před sebou měly v květnu dívčí týmy BK Loko Trutnov. Starší minižákyně bojovaly v Brandýse nad Labem na Národním festivalu dívek U13, mladší žákyně absolvovaly v Havířově kvalifikaci o žákovskou ligu U15 a dorostenky se snažily vybojovat juniorskou ligu. Jednotlivým týmům se vedlo více než dobře a výsledkem je jedna zlatá medaile a dvakrát postup do ligy.

Starší minižákyně U13 - 1. místo Národní festival

Starším minižákyním jen o kousek utekl postup na mistrovství republiky své kategorie (porážka s Jičínem o 3 body v prodloužení). Proto tým vzal zavděk účast na Národním festivalu v Brandýse, kde mohl své síly poměřit s ostatními nepostoupivšími týmy. Hráčky měly tento prestižní turnaj i za odměnu, za dobře zvládnutou sezonu, přesto Trutnov na festival neodjížděl s malými cíli - postup mezi nejlepší čtyři týmy byl základ a následně jedna z medailí byla snem každé hráčky. Turnaje se zúčastnilo 16 hráček, což už samo o sobě byl výborný výsledek.

Základní skupinu minižačky po upracovaném vítězství nad Prostějovem a pohodovější výhře s Benešovem vyhrály. Přesto v táboře trenérek Strnadové a Kozumplíkové úplná spokojenost nevládla. „I přes dvě vítězství jsme po základní skupině úplně spokojené být nemohly. Hráčkám chvilku trvalo, než se po delší herní pauze dostaly do tempa. Hrály jsme bez energie, bojovnosti a nadšení,“ hodnotila základní skupinu Strnadová.

Vytoužené zlepšení nenastalo ani v klíčovém čtvrtfinále s Ostravou. Na rozdíl od předešlých zápasů ale hráčky začaly bojovat, pracovat pro tým a především díky těmto faktorům zápas zvládly, splnily tak cíl a mohly se těšit na boje o medaile. „Za postup do semifinále jsme byly samozřejmě rádi, v zápase s Ostravou jsme konečně ukázaly naši pověstnou bojovnost, díky které jsme nakonec utkání zvládly i přesto, že basketbalově nám to příliš nešlo. Každopádně žádný ze čtyř týmů nechtěl odjet s bramborovou medailí a náš výkon tak bylo potřeba ještě výrazně zlepšit,“ dodala trenérka.

V semifinále to už od Trutnova byla jiná písnička. Aktivita jak na obranné, tak útočné polovině a skvělý týmový výkon Slovanku zaskočil. Minižáčky Loko od úvodu zápasu vedly a nebýt výpadků vždy na konci čtvrtin mohlo být vítězství ještě o něco výraznější.

I do finále proti Klatovům trutnovský celek vtrhl jako uragán a skvělým výkonem postupně navyšoval své vedení až na 18 bodů, následně se však Lokomotiva zadrhla, soupeř bod po bodu stahoval trutnovský náskok a zápas nakonec dospěl až do prodloužení. „Po tři čtvrtiny jsme podávaly parádní výkon. Předváděly jsme pěkné individuální i týmové akce a i naše obrana snesla ty nejpřísnější měřítka. Bohužel ve čtvrté čtvrtině nám nevyšlo pár akcí, soupeř zlepšil svůj výkon, naše obrana už nebyla tak neprostupná a v závěru jsme se ještě bály o vítězství. Zápas nakonec dospěl do prodloužení, kde jsme sebraly poslední zbytky fyzických a psychických sil a nakonec vyhrály a na krk pověsily zlaté medaile. Jsem pyšná na celý tým, a to nejen za tento turnaj, ale za celou sezonu, docházka na tréninky byla vzorná, omluvenek na zápasy bylo minimum a za to patří velké dík jak hráčkám, tak rodičům, které svůj program přizpůsobují basketbalu," uzavřela hodnocení Strnadová.

Starší žákyně U15 - postup do žákovské ligy

Těžký úkol čekal na trutnovské žákyně - poprat se o postup do žákovské ligy U15 pro příští sezonu (startuje zde pouze 24 nejlepších celků z celé republiky). Ze čtyřčlenné skupiny postupovaly přímo první dva celky, třetí postoupil do druhého kola. Vzhledem k tomu, že tým byl složen převážně z mladších hráček (letos ještě minižákyně), bylo základním cílem postoupit alespoň do druhého kola kvalifikace.

Tento cíl žákyně splnily prakticky hned v prvním zápase, kdy s přehledem vysoko porazily Frýdek-Místek, navíc ušetřily spoustu sil do dalšího, klíčového zápasu se Studánkou Pardubice. Právě vítězství nad krajským rivalem dávalo Trutnovu jistotu postupu bez ohledu na poslední zápas. Oba celky věděly, co je ve hře a oba na hřišti nechaly maximum.

Lokomotiva si několikrát v zápase vypracovala až deseti bodové vedení, bohužel následně vždy přišla  chybička, nedůraz a série soupeře, kdy se soupeř přiblížil na rozdíl pár bodů. Odpovědí na to byl pak opět dobrý úsek Trutnova, kdy si vzal zpět vyšší vedení a takto se týmy přetahovaly prakticky celý zápas. Tři minuty před koncem zápasu Studánka opět vymazala ztrátu a dokonce srovnala skóre zápasu. Konec utkání však naštěstí patřil trutnovským hráčkám, které vyhrály tento úsek 13:2, a po závěrečném hvizdu mohla vypuknout obrovská radost z postupu.

Nedělní zápas s také již jistě postupujícím Havířovem byl už pouze formalitou, kdy oba týmy hrály bez stresu. Po nepovedené první čtvrtině (11:16) Trutnov už do poločasu skóre otočil (26:21) a ve druhém poločase se jeho náskok postupně zvyšoval a nakonec tak kvalifikační skupinu vyhrál. „Postup byl jednoznačným cílem, za kterým celý tým šel. Na festivalu starších minižákyň, kde startovala většina tohoto týmu, jsme získali potřebné sebevědomí a to pak ukázali právě v zápasech v kvalifikaci. Možná při nás stálo trošku štěstíčko, ale štěstí přeje připraveným. Hráčky na hřišti nechaly opravdu vše, hrály často s velkým sebezapřením a z tohoto důvodu je dle našeho postup zcela zasloužený," hodnotí kvalifikaci trenéři Strnadová a Martišek.

Juniorky U19 B - postup do ligy juniorek

Klub se dlouhodobě snaží pracovat na výkonnostním progresu všech svých hráček. Pro mladší hráčky letos sestavil béčko juniorek, které startovalo v nadregionální lize. V této soutěži rezerva oslavila celkové vítězství, a i proto se klub rozhodl zkusit vybojovat postup do celorepublikové soutěže. Aby hráčky měly porovnání s republikovou elitou (druhá nejvyšší juniorská soutěž) a mohly zde získávat zkušenosti a zabojovat například o minuty v extralize.

O postup odjel tým pod vedením Petra Kapitulčina bojovat do Mladé Boleslavi. Jednalo se o velmi vyrovnanou skupinu, kde si první dva celky zajistily postup. V úvodním zápase, kde se Trutnovačky utkaly s domácí Boleslaví, byl po většinu prvního poločasu ve vedení soupeř. Až těsně před koncem druhé čtvrtiny juniorky zápas otočily a do šaten šly se sedmibodovým vedením. Vstup do druhého poločasu se hráčkám absolutně nepovedl, domácí si vzaly vedení zpět a Trutnov musel o vítězství tvrdě bojovat. V poslední čtvrtině přeci jen nastalo zlepšení jak v obraně, tak v útoku a unavený domácím tým již nenašel odpověď.

Druhý zápas v krátkém sledu odehrály juniorky proti Kralupům. V tomto zápase výborně zvládly druhý poločas, když soupeře přehrály především zásluhou rychlého protiútoku, na který neměl soupeř recept. I juniorky tedy slaví postup do ligy z prvního místa. „Ligu jsme chtěli vybojovat pro hráčky, které nedostávají tolik prostoru v extralize. V obou zápasech nám chvíli trvalo, než jsme ukázali svou sílu, ale nakonec jsme postoupili s přehledem,“ hodnotil postup šéftrenér mládeže Petr Kapitulčin a dodal: „Je v podstatě neuvěřitelné, že v druhé nejvyšší soutěži má třicetitisícové město svoji rezervu. Jedná se o naprostý unikát jak v celorepublikovém basketbalovém měřítku, tak samozřejmě i v našem městě. A jsme na to samozřejmě náležitě pyšní.“

Kromě republikových soutěží v květnu nezahálely ani nejmenší basketbalistky. Společný tým U11 a U12 se zúčastnil jednodenního turnaje v Holýšově, kde obsadil čtvrté místo. Turnaj měl však i jiné než pouze basketbalové poselství. Na turnaj tým odjel vlakem, spalo se společně v tělocvičně, a to především z důvodu utužení již tak skvělé party. Z tohoto pohledu turnaj splnil svá očekávání a oddíl může těšit, že se turnaje zúčastnilo 17 dětí, které získaly spoustu zážitků a opět se o něco mezi sebou sblížily.