Rylichová opět v reprezentaci, naposledy hrála za mládež

17.8.2019  •  Basketbal  •
čtenost 429

Již tradičně se do finálových výběrů mládežnické reprezentace basketbalistek probojovala trutnovská opora Anna Rylichová. Mistryně Evropy do 16 let se dokonce již podruhé představila v reprezentaci do 20 let. Po loňském postupu do divize A měl národní tým na co navazovat, zvláště vzhledem k faktu, že se evropský šampionát konal v České republice, konkrétně v Klatovech.

„Letošní šampionát byl pro nás, hráčky ročníku 1999, poslední možností reprezentovat Českou republiku v mládežnické kategorii, takže do turnaje jsme vstupovaly s cílem poprat se o medaile,“ nechala se slyšet dvacetiletá křídelní hráčka Lokomotivy.

V základní skupině Češky čelily nevyzpytatelným Ruskám, se kterými sice v této věkové kategorii nikdy neprohrály, ale Rusky přijely na šampionát v dobré formě, a když se k tomu přidala nervozita z domácího prostředí, tak z toho (v přímém přenosu České televize) vzešla těsná porážka pro náš tým. V tu dobu nikdo nemohl tušit, že se Rusky probojují až do finále. Zbývající dva zápasy se Švédskem a Polskem náš reprezentační tým s přehledem zvládl a do osmifinále postoupil z druhého místa.

Anička během základní skupiny odehrála v průměru 10,3 minuty, připsala si 3,3 bodů a 2 doskoky na zápas.

V osmifinále Češky nastoupily proti silné Itálii, která sice oproti minulým šampionátům tohoto ročníků nebyla v nejsilnější sestavě, ale i tak se jednalo o velmi kvalitní celek. Češky po většinu zápasu byly mírně ve vedení a vyspělejším soupeřkám dokázaly vzdorovat. „Po celý zápas jsme s nimi držely krok. Bohužel nám ale vůbec nevyšel závěr zápasu a po některých neproměněných střelách a nevynucených ztrátách, jsme prohrály o pět bodů,“ přiblížila porážku 59:64 Rylichová, která se v tomto utkání na palubovku nedostala. Itálie to nakonec dotáhla až k titulu mistryň Evropy.

Osmifinálová porážka znamenala pro naše Lvice boje o 9. - 16. místo. Hned prvním vítězstvím nad Běloruskem (78:48) si Češky zajistily záchranu v elitní divizi A. Vítězství náš tým posunulo do skupiny o 9. - 12. místo. V předposledním zápase se reprezentační tým opět utkal s dobře známými Švédkami a i podruhé je v turnaji porazil (74:55). O konečné 9. místo se Češky utkaly s Lotyšskem. Po dobré 1. čtvrtině (21:11) nastalo trápení v útoku, Lotyšky zápas vyrovnaly a rozhodnout musela až koncovka, kdy minutu a půl před koncem Češky úspěšnou trojkou skóre otočily na konečných 51:50.

V zápasech o umístění Anička v průměru odehrála 13 minut, zaznamenala 6 bodů a 1,6 doskoků a stejně asistencí. V zápase s Lotyšskem odehrála velkou část poslední čtvrtiny a výrazně tak přispěla k úspěšně zvládnutému závěru.

„Deváté místo pro nás bylo obrovským zklamáním, už jen proto, že jsme turnajem prošly s bilancí jen dvou porážek, a to ještě od budoucích finalistů,“ mrzelo trutnovskou basketbalistku. Přesto však šampionát hodnotila kladně. V Klatovech bylo připraveno skvělé zázemí, fanoušci vytvořili nezapomenutelnou atmosféru a k vidění bylo i spousta zajímavých zápasů. „S holkami, se kterými se v podstatě scházíme ve stejném složení již pátým rokem, jsme si to užily a já jsem ráda, že se můj poslední šampionát konal právě v Klatovech. Věřím, že na to budeme všichni jen v dobrém vzpomínat,“ řekla.