Úterý

7. února 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Rylichová zůstává, Trutnov posílí Belgičanka Huwé a Američanka Wolf

16. 8. 2021

page.Name
Vedení trutnovských basketbalistek pilně pracuje na složení kádru na novou sezonu, která začne koncem září. Minulý týden oznámilo výborné zprávy. I nadále může počítat se službami velké opory Anny Rylichové a zároveň již k dříve příchozí Belgičance Dunie Huwé a talentované Adéle Vítové klub získal druhou zahraniční posilu, americkou pivotku Madison Wolf.

Dvaadvacetiletou reprezentantku v basketbalu 3x3 Annu Rylichovou neupoutala žádná ze zahraničních ani tuzemských nabídek natolik, aby změnila působiště a zůstává v Trutnově.

„Anička se za pět let v ŽBL vypracovala v pro nás prakticky nenahraditelnou osobnost, která je navíc i přes svůj mladý věk svým přístupem v zápasech i trénincích skvělým příkladem pro všechny ostatní hráčky. Svoji roli jednoho z lídrů týmu navíc loni ještě zvýraznila, a proto jsem nesmírně rád, že s ní můžeme počítat i pro příští sezonu,“ neskrýval nadšení z udržení jedné z opor trenér Michal Martišek.

Nepřehlédnutelnou postavou v týmu, nejen vzhledem k svojí výšce 190 centimetrů, by se měla stát Američanka Madison Wolf. Absolventka univerzity v Green Bay v minulé sezóně působila v německém klubu TSV Towers Speyer a Trutnov po čtyřech letech bude mít v kádru klasickou podkošovou hráčku na pozici 5 (naposledy to byla Chelsea Snyder v roce 2017).

„Ano, i výška hrála významnou roli při výběru. V minulé sezoně jsme v důležitých zápasech dopláceli na to, že jsme neměli hráčku dostatečně fyzicky vyspělou, která by byla schopná po celý zápas ubránit pivotky Chomutova, Ostravy nebo Slavie,“ poznamenal trenér Martišek, ale okamžitě dodal, že příchod americké pivotky by nikterak neměl měnit herní styl družstva založený na rychlé a aktivní hře. „Jenom do kádru přidáváme tolik potřebnou fyzickou hráčku, která by měla být přínosem na obou stranách hřiště - jak v obraně, tak v útoku,“ doplnil trutnovský kouč.

Lokomotiva jako každý rok potřebovala najít náhradu pod koš. Letos to ovšem bylo těžší. Po vydařené sezoně a nominaci do nejlepší pětky Renomia ŽBL trutnovský klub totiž nemohl konkurovat nabídkám pro Kanaďanku Meg Wilson, kterou basketbalový život z podhůří Krkonoš odvál do Německa. A v nové sezoně Michal Martišek nemůže počítat ani s Terezou Šípovou-Gotvaldovou, kterou čekají mateřské povinnosti. „Celý proces výběru hráčky pod koš byl hodně dlouhý a náročný a jsem velice rád, že se nám povedlo s Madison domluvit,“ poznamenal trenér.

Do podkošového prostoru již v červenci Trutnov ohlásil i příchod Belgičanky Dunii Huwé. Hráčka, která měří 180 cm, bude hrát na pozici vyššího křídla.

„Dunia pro nás není úplně neznámá hráčka. Už v minulosti jsme o ní věděli, čímž její angažovaní nápaditě připomíná Brittany Carter a Meg Wilson. Obě hráčky jsme totiž podepsali až několik let poté, co jsme je poprvé evidovali a sledovali v nabídkách agentů," odhalil detaily z jednání Michal Martišek.

Výhodou belgické posily je její univerzálnost a může alternovat na více postech. Osmadvacetiletá hráčka kromě domácí belgické soutěže okusila i nižší francouzské ligy a nejvyšší soutěž na Islandu. „ŽBL je pro ni jednoznačně zatím největší výzva a já věřím, že danou příležitost využije naplno a bude platným lídrem našeho mladého kolektivu,“ zdůraznil kouč Lokomotivy.

Novou tváří v týmu bude také osmnáctiletá rozehrávačka Adéla Vítová. Mládežnická reprezentantka je odchovankyní novopackého basketbalu a následně hrála i celky Jičína a Hradce Králové. V kádru Lvic na několik minut nakoukla i do ŽBL. Do Trutnova přichází s ambicí vybojovat si výrazně větší minutáž v nejvyšší soutěži. „Pevně věřím, že se jí to podaří a stejně jako její předchůdkyně z kvalitní jičínské a novopacké líhně se stane pevnou součástí našeho ženského ligového celku," řekl Michal Martišek.

Z loňského týmu v přípravě na nový ročník zůstaly Michaela Potočková, Hana Hajnová, Eliška Linhartová, Veronika Borsová, Tereza Králová a Aneta Finková. V poctivé rekonvalescenci po úspěšné operaci kolena svědomitě pokračuje kapitánka Kateřina Kozumplíková. „Nechceme ale nic urychlovat, určitě nechceme Káťu pustit do plné zátěže nebo dokonce do zápasů dříve, než bude stoprocentně připravena. Začátek soutěže tak skoro jistě nestihne," sdělil trenér na adresu kapitánky týmu.

Co se týká odchodů, tak kromě Wilson a Šípové-Gotvaldové kádr opustily Štěpánka Ježková a Anna Hrabětová, které se stěhují za studiem do Prahy. Ještě dál, konkrétně do Dánska, má namířeno Markéta Šmahelová. Otazník visí nad dalším působením Evy Skutilové, o jejímž případném pokračování v týmu se rozhodne až na přelomu srpna a září, zejména s ohledem na její pracovní povinnosti. „Eva i loni ukázala, že je velice důležitou a v některých oblastech až nenahraditelnou součástí našeho kolektivu. A proto věřím, že se i potřetí přihlásí v záři do služby,“ vysvětlil s úsměvem Michal Martišek.

Nový ročník ŽBL trutnovské basketbalistky zahájí v sobotu 25. září na palubovce brněnských Žabin. K domácí premiéře nastoupí o týden později proti Slovance.

(bog, tz-bk)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš a www.bktrutnov.cz