3. prosince 2022

-1°

Do ligy se vrátila Hindráková, ale prohra s Ostravou vzala naději na play-off

2. 3. 2022

Basketbalistky Kary Trutnov prohrály v úterním dohrávaném utkání 14. kola RENOMIA ŽBL doma s Ostravou 63:85. Porážka znamená, že Trutnov si nezahraje play-off a čekají ho zápasy play-out o 9. - 10. místo se Strakonicemi. Se Strakonicemi také v sobotu v 17:00 v domácím prostředí dokončí základní část. Trutnovskému týmu nepomohl k úspěchu ani skvělý výkon Kateřiny Hindrákové, která se vrátila do ligy po třech letech. Ve svém 315. zápase za Trutnov odehrála 24 minut a připsala si 11 bodů. Debut v Trutnově absolvovaly Tereza Pogányová a Taylor Goligoski.

Ostrava vděčí za úspěch v Trutnově, který ji definitivně posunul do play-off, především Elišce Kubíčkové. Ta byla v úterý nezastavitelná, nasázela 29 bodů. Hostující tým měl plodný střelecký den hned od začátku. Domácím se výrazněji vzdálil už na konci první čtvrtiny, kdy vedl o 14 bodů 10:24. Druhou čtvrtinu vyhrál trutnovský tým a udržel si naději do druhého poločasu.

Nástup do něj ovšem vyšel excelentně týmu Ivety Raškové a po sérii 16:2 se dostal do náskoku 25 bodů (34:59). Trutnov důležité utkání nezabalil a pět minut před koncem dokázal stáhnout vysoký rozdíl na devět bodů (61:70). Další šanci na snížení ovšem neproměnil, Ostrava zareagovala trojkou, přidala dalších devět bodů v řadě a jednoznačně odmítla drama v koncovce. Získala čtvrté vítězství v sezoně a zaslouženě tak potvrdila postup do play-off.

Trutnovu zůstává před posledním kolem základní části jedna výhra a vzhledem k faktu, že ho čekají jak v sobotu, tak v zápasech play-out o 9. - 10. místo Strakonice, je jasné, že kromě Jihočešek nedokázal v této sezoně porazit žádný jiný ligový tým.

Play-out se hraje na tři vítězná utkání systémem 1-1-1-1-1. Vítěz série končí na 9. místě, poražený hraje baráž na dvě vítězná utkání s vítězem I. ligy žen o účast v ŽBL ročníku 2022/2023.

Ohlasy trenérů

Michal Martišek (Trutnov): „Jsem zklamaný z výsledku, nejsem zklamaný z výkonu. Gratuluji Ostravě k zaslouženému postupu do play-off. Dokázala nás dvakrát porazit, vyhrála i se Slovankou, takže její postup je spravedlivý. My se musíme soustředit na sérii o 9. - 10. místo. Hráčky bojovaly za každého stavu. Spíše jsem zklamán ze svých rozhodnutí. Dlouho jsem hledal správnou sestavu. Když se konečně vykrystalizovala, vysoký rozdíl jsme snížili na devět bodů, ale přišlo několik hloupých chyb. Výsledek beru kompletně na sebe. Děkuji holkám za bojovnost do poslední minuty.

Kačka Hindráková s námi trénovala už od listopadu a tajně jsme doufali, že nám pomůže i na hřišti, pokud by nastala kritická situace. Ta bohužel přišla. Kačka nedávno překonala covid a měla za sebou jen dva tréninky. Zejména za výkon v prvním poločase zaslouží obrovskou pochvalu, ve druhé půli už jí trošku došly síly. Jsme strašně vděční, že dodává našemu mladému kolektivu potřebné zkušenosti. Dnes se poprvé představila v našem týmu Tereza Pogányová. Pokud se nemýlím, byl to její první zápas v ŽBL. Trénuje s námi tři týdny, potřebuje se s námi sehrát. Měla dobré i horší momenty. Věřím, že bude v našem týmu přínosem. Další nová hráčka Taylor Goligoski už hrála na USK, dnes nastoupila poprvé v Trutnově. Paradoxně zápas na USK jí vyšel mnohem lépe, dala 11 bodů.

V sobotu nás čeká poslední zápas základní části proti Strakonicím a pak znovu série proti nim. Věřím, že sezonu, která pro nás není veselá, zakončíme s úsměvem."

Iveta Rašková (Ostrava): „Přijeli jsme do Trutnova s velkým respektem, protože jsme věděli, že domácí tým obměnil sestavu a nevěděli jsme, co máme čekat. Víme, že Trutnov hraje velmi rychlý basketbal, má mladé hráčky, nebojí se střílet za tři body. Proto jsme se soustředili na to, abychom pokryli hráčky na perimetru. Nastříleli jsme 85 bodů, což je na nás celkem hodně, dařila se nám střelba za tři body. Devět trojek, to je náš rekord v sezoně. Myslím si, že si to holky dnes užily a bylo na nich vidět, že si prostě přijely pro postup do play-off.“

Trutnov - Ostrava 63:85 (10:24, 32:43, 51:68)

Body: Šmahelová 12, Hindráková a Kozumplíková 11, Králová 9 (14 doskoků), Finková 6, Hajnová 5, Borsová 4, Goligoski a Pogányová 2, Vítová 1 - E. Kubíčková 29 (20 ve 2. poločase), A. Kubíčková 13, Tarkovičová 12, Svetlíková 10, Silov 8 (10 doskoků), Smutná 5, Káňová 4 (12 doskoků), Motyčáková a Pavlicová 2.
Rozhodčí: Zatloukal, Hecl, Kult.
Fauly: 17:23, TH: 19/14 - 15/12, trojky: 5:9.