Neděle

29. ledna 2023

Nyní

-2°

Zítra

Svátek má

Basketbalistky v premiéře trenérky Ptáčkové porazily Polsko

24. 6. 2022

Basketbalistky v premiéře trenérky Ptáčkové porazily Polsko 56 snímků
České basketbalistky v prvním zápase pod vedením nové trenérky Romany Ptáčkové uspěly. V trutnovské hale ZŠ Komenského porazily v přípravě Polsko 66:49. Nejlepší domácí střelkyní byla s 12 body Veronika Šípová, o dva body méně dala Pamela Effangová. Polkám nepomohl ani double double Weroniky Telengové, která nasbírala 16 bodů a 11 doskoků. Češky se utkají se stejnými soupeřkami v sobotu, tentokrát za zavřenými dveřmi.

„Jsem moc spokojená, zejména po tom dosavadním průběhu přípravy. Máme devět omluvenek a několik hráček přijelo až na toto soustředění, takže to nebylo jednoduché dát dohromady,“ uvedla Ptáčková v tiskové zprávě. „Polský tým je dobře vedený, má stejné trenéry přes čtyři roky, zatímco my jsme to tu dávali dohromady na poslední chvíli. Chtěla bych moc pochválit holky za energii a nasazení. Tyto zápasy rozhoduje obranná fáze a tam hráčky ukázaly obrovskou vůli,“ řekla.

Pětapadesátiletá trenérka, která nahradila v květnu na reprezentační lavičce Štefana Svitka, se musela v duelu obejít například bez Veroniky Voráčkové, Terezy Vyoralové nebo Julie Reisingerové. Roli kapitánky převzala pivotka Renáta Březinová.

Češky držely v prvním poločase s Polkami krok a zachytily ve druhé čtvrtině nástup soupeřek, které utekly do sedmibodového vedení. Poločas zakončily jen s dvoubodovým mankem.

Ve druhé polovině třetí čtvrtiny navíc domácí reprezentantky utekly díky šňůře jedenácti bodů za sebou do vedení 51:42. V této pětiminutovce dala pět bodů Březinová, o dva body více nastřílela Karolína Šotolová.

Česko – Polsko 66:49
(15:15 27:29 56:43)

Body: Šípová 12, Effangová 10, Brabencová a Holešínská 9, Hamzová 8, Šotolová a Březinová 7, Andělová a Sklenářová 2 – Telenga 16 bodů (11 doskoků), Parzenska 10...
TH: 18/21 – 11/16
Trojky: 8 – 4
Doskoky: 34 – 38
Zisky: 14 – 4
Ztráty: 17 – 20
Asistence: 15 – 11
Fauly: 16 – 20

„O poločase jsme nemluvily o útoku, ale spíš o tom, že musíme vydržet v této aktivní obraně. Čekala jsem, že Polky přitvrdí, což se stalo. Ale rozhodlo procento střelby, kdy nám to začalo padat z dálky a ony se trápily. Chvílemi jsme si připadaly jako cizinci na hřišti, ale určitě chci po holkách maximální nasazení. Bude se hrát ve více lidech a musíme do toho dát stoprocentní energii,“ sdělila Ptáčková.

Před závěrečnou čtvrtinou měly Češky třináctibodový náskok, který v závěru ještě navýšily. „Jsem strašně ráda, že ta premiéra byla vítězná. Pomohlo nám to v sebevědomí do dalších utkání. Včera na tréninku jsme hrály a dostaly co proto, že to nebylo podle představ trenérů, takže je to i trochu zadostiučinění, že jsme ukázaly, že basket hrát umíme. Byly jsme hodně motivované,“ prohlásila Pamela Effangová.

V listopadu čeká basketbalistky pokračování kvalifikace mistrovství Evropy 2023. Nejprve se představí v Nizozemsku a poté v Bělorusku. Zatím mají ve skupině I bilanci jedné výhry a jedné porážky.

ČTK
Foto: Jan Bartoš