Neděle

25. září 2022

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Z euroligové Rigy do Trutnova. Kara má další posilu, mladou Lotyšku

5. 9. 2022

page.Name
Po dvou hráčkách z USA získal basketbalový tým Kara Trutnov další zajímavou posilu. Z euroligového klubu TTT Riga zamířila do Trutnova talentovaná sedmnáctiletá hráčka a lotyšská reprezentantka Raina Tomašicka. S týmem se již připravuje a vyhlíží start nové sezony. Bude to první posila z této pobaltské země, která bude hrát za Trutnov.

„Chci hrát proti kvalitní konkurenci, chci se zlepšovat a myslím, že Trutnov je pro to skvělé místo,“ říká Raina Tomašicka. „Důležité bylo, že hned v prvních dnech jsem potkala lidi kolem týmu, díky kterým jsem se cítila vítána a také jsem poznala klubovou kulturu a hodnoty. Očekávám pozitivní a konkurenční prostředí v týmu. Naším cílem je prozatím zlepšovat se z tréninku na trénink. Myslím, že po prvních přípravných zápasech bude naše vize jasnější a budeme si moci stanovit další cíle,“ dodává 180 cm vysoká lotyšská posila, která patřila mezi nejvýraznější hráčky srpnového ME U18 v Řecku.

Raina Tomašicka začala hrát basketbal ve městě Jekabpils s chlapci, později se přestěhovala do Rigy, kde pokračovala ve svém rozvoji v basketbalové škole Bs Riga/Centrs. Poslední sezonu a půl hrála za TTT Riga. „Můj první dojem z Trutnova byl: Oh, je to tu ale kopcovité. Celkově se mi tady ale moc líbí,“ sděluje svoje pocity po prvních dnech v Trutnově.

Po příchodu měla nezvyklou podmínku. Vedení klubu požádala, aby dostala kolo. „I když je vše v Trutnově v docházkové vzdálenosti, je kolo stále o něco rychlejší než jít pěšky a někdy si prostě ráda vyjedu na kole. Speciálně do posilovny, nebo plaveckého bazénu to mám z domu delší vzdálenost,“ vysvětluje s úsměvem.

Okolnosti nezvyklého přestupu mládežnické reprezentantky cizí země přiblížil manažer trutnovského týmu Michal Martišek.

Kara Trutnov získala už třetí zahraniční posilu, tentokrát první z Evropy. Jak se zrodil příchod mladé lotyšské reprezentantky do Trutnova?
Prvotní impuls přišel v červnu od trenéra Veselého, který měl od známého trenéra k dispozici video se sestřihy Rainy z loňské sezony. Když jsem uviděl to jméno, okamžitě jsem mu volal zpátky, zda to myslí vážně. Bylo to totiž v čase, kdy jsem připravoval scouting pro potřeby reprezentace U18 a jelikož jsme ve skupině měli i Lotyšsko, tak jsem několik dnů předtím viděl a analyzoval přípravné utkání lotyšské reprezentace ve Francii. V něm mě Raina velice zaujala a najednou tady byla šance, že by mohla hrát v příští sezóně za Trutnov. Okamžitě jsem zavolal jejímu agentovi a začali jsme diskutovat o této možnosti.

Jak probíhalo jednání o přestupu sedmnáctileté cizinky, což není úplně běžné?
Ne, to určitě není, ale měl jsem už podobnou zkušenost, kdy jsem ještě během působení ve Slovanu Bratislava absolvoval podobný přestup, tehdy se jednalo o šestnáctiletou Ukrajinku. V porovnání s dospělými hráčkami to samozřejmě má svoje specifika. Postup je mnohem delší a řeší se větší detaily. První tři týdny jsme si pravidelně volali s agentem a probírali jsme možnosti a podmínky. Už tady jsem cítil, že agentovi skutečně záleží, aby se Raina dostala do prostředí, kde bude mít příležitost a dostatek prostoru rozvinout svůj nesporný talent. Před ME U18 v Řecku jsme už měli ústní dohodu, ale zároveň jsme se domluvili, že na samotném šampionátu nedojde k žádnému kontaktu, což jsme také dodrželi. Pozitivum bylo, že já měl možnost na vlastní oči vidět Rainu v akci a víceméně si definitivně potvrdil, že je to hráčka, která má obrovský potenciál a může být pro nás platnou hráčkou.

Co následovalo po ME, kde Raina patřila mezi nejvýraznější hráčky?
Nastalo to, co se asi dalo očekávat. Zvýšil se zájem ostatních klubů o Rainu, některé byly opravdu velká jména. My jsme ovšem pokračovali dál v domluveném postupu a na konci srpna přijela Raina společně s agentem a maminkou do Trutnova, aby poznali prostředí, hráčky, trenéra a měli celkově představu o klubu i městě. V průběhu dvou dnů jsme doladili všechny detaily a podepsali smlouvu. Raina tady rovnou zůstala a zapojila se do přípravy.

Proč myslíte, že hráčka z euroligového klubu, která měla i další nabídky, upřednostnila Trutnov?
Je to kombinace několika faktorů. Nastavení mysli hráčky, jelikož měla už svoji zkušenost jako mladá hráčka v Rize, kde nedostávala téměř žádný prostor, jejím hlavním motivem bylo tedy hlavně hrát. Druhý faktor je rozumný agent, který chápe, co je pro hráčku v jejích letech nejdůležitější a nenechá se ovlivnit nabídkami lukrativních kontraktů ze silnějších klubů. V neposlední řadě je to o nás, že jsme jako klub od prvního momentu přistupovali seriózně a férově, neslibovali jsme nic, co bychom neuměli splnit a na druhé straně se snažili co nejvíc umožnit Raině její prioritu, a to je kvalitní tréninkový proces a pak časem smysluplná role v kvalitní soutěži. Jsem přesvědčen, že tato spolupráce bude úspěšná jak pro hráčku, tak pro klub.


(bog, tz-bk)

redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv oddílu