Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Špičkový box, trutnovská pětice a uskuteční se i dobročinná dražba

13. 12. 2019

page.Name
Boxerský galavečer, který není jen tak k vidění, se rozzáří v sobotu od 19 hodin v prostorách Společenského centra Uffo. Diváci se během trutnovského večera mohou těšit na deset soubojů. Program zahájí dva zápasy mladých nadějí. Pak následuje hlavní blok sedmi duelů, které se ponesou v duchu česko-polských pěstních výměn. A na závěr proběhne jedno loučení s kariérou. Vstupenky na první ročník Uffo - Top Boxing Night jsou stále k dispozici.

Pořadatelem této sportovní události je zdejší oddíl Boxing Club Trutnov, jmenovitě pak trenér Milan „Piňon“ Ondráško, kterému pomáhal boxer Jakub Synek. To je ten ranař, jehož zápas přijde na řadu až jako poslední. Pětatřicetiletý sportovec se rozhodl udělat tečku za svou kariérou v profi ringu, v němž vybojoval 8 vítězství (2 K.O.), dvakrát padl (1. K.O.) a jednou remizoval. Jeho soupeřem bude Lukáš Vejnar.

„Oba boxeři jsou na konci kariéry, bez nějaké výrazné přípravy. Žádný špičkový zážitek v jejich věku asi nelze očekávat, ale srdíčko a válku rozhodně ano. Jde prostě jen o to udělat show, aby se Kuba mohl rozloučit se svými fanoušky v domácím prostředí,“ uvedl Milan Ondráško. Žádné zázračné boje nečeká ani v prvních dvou zápasech, což se ale dá čekat, když víte, že v ringu budou boxovat brzy čtrnáctileté „děti“. A jednu z dvojic dokonce vytvoří dívky. Domácí Marie Poliaková vyzve Veroniku Rožičkovou. Začínající trutnovská boxerka jde do druhého zápasu, její rivalka je o něco zkušenější a spíš se věnuje thajboxu.

Ve druhém souboji vycházejících nadějí bude hájit barvy domácího klubu Vojtěch Bernáček proti Igoru Balogovi. „Vojtovi, který začíná jít těžce ve stopách Pavla Nevečeřala, se třikrát měnil soupeř, protože je mistr republiky a soupeři s ním nechtějí boxovat,“ poukázal kouč Ondráško. Na poslední chvíli se podařilo zajistit Igora Baloga, který je o něco těžší a levák. „Vojta je ale válečník, nemám o něj strach,“ věří svému svěřenci.

Jak už však trenér a hlavní organizátor naznačil, tyto tři souboje budou, dle jeho slov, jen omáčka. To hlavní, proč Uffo - Top Boxing Night vznikla, bude sedmička utkání mezi špičkovými českými boxery, zastupující domácí Boxing Club, a polským extraligovým týmem Imperium Boxing Wałbrzych, jehož kouč Krzysztof Sadłoń do svého výběru také naverboval několik přespolních střelců. Na obou stranách se jedná o borce, kteří ve své sbírce vlastní národní mistrovské tituly.

První nastoupí Jasur Zaripov a Jakub Sidełko. Uzbek žijící v Praze, který není, co se týče zápasů, až tak zkušený, ale je velice kvalitní a tvrdý boxer, který si jde pro knockoutovou výhru každým úderem. Polský protějšek je úplný opak. Excelentní technik, jenž neudělá v zápase centimetr zbytečného pohybu. „Bude to radost se na to dívat,“ sdělil Ondráško k souboji, jehož aktéři si oba nesou trauma z republikových šampionátů. Zaripov má zašité obočí, Sidełko brutálně pohmožděný palec. Ale i když nejsou ve stoprocentním stavu, stoprocentní výkon prý rozhodně udělají.

Druhá dvojice je sestavena z Jakuba Karvánka a Piotra Tobolskiho. Český frajer z Mostu má na kontě skoro 120 zápasů. Šikovný, talentovaný, technický, letos poprvé boxoval na MČR mužů. Polák je zase válečník, který neustupuje.

Bitva číslo 3. Domácí bojovník. Sedminásobný mistr republiky v mládežnických kategoriích, Milan Beránek, jenž ještě rok spadá mezi juniory, ovšem díky své výkonnosti už může rozdávat rány na galavečerech takovéto úrovně. Brňák, který x krát startoval na mistrovství Evropy, kde ho dvakrát „okradli“ o medaile. Šikovný levák, jenž se narodil s boxerskou inteligencí. Soupeř? Andrzej Swiety. Velká neznámá. Pořadatelé o něm nevědí žádné informace.

Další „pár“ v ringu dají dohromady. Vazir Garaev a Daniel Redko. Mongol žijící v Praze, oddílový kolega Zaripova, se jednou utkal s trutnovským Pavlem Nevečeřalem. Od té doby však udělal velký posun dopředu. Velmi technický a inteligentní boxer. Daniel Redko je Ukrajinec z Wroclavi s vizitkou více než 100 odboxovaných zápasů. Jen pro představu, v historii trutnovského boxu jsou pouze dva boxeři, kteří odboxovali tolik duelů - Pavel Nevečeřal a Luboš Velecký. Šikovný Ukrajinec bude tvrdý oříšek.

Po této česko-mongolsko-ukrajinsko-polské přestřelce mezi provazy vstoupí regulérní domácí borec. Adam Včeliš. Trenér Milan Ondráško o něm říká, že boxerské inteligence moc nepobral, ale o to více pobral boxerského úderu a vůle po vítězství. V modrém rohu bude stát Patrik Kowalczyk. „Technika a chytrost bude na straně Poláka, granáty jsou na naší straně. Očekávám hroznou vybíjenou a trošku se o kluky bojím,“ usmál se „Piňon“.

Jeho svěřenec si v loňském roce rozdrtil čéšku, teď je zpět v tréninku čtyři měsíce. Od úrazu už si dal tři zápasy. „Ono to ale chvíli trvá, než tělo dostaneš do původních kolejí. Vrchol letošní formy jsme však směřovali k tomuto galavečeru. Myslím, že se to potká, na tréninku Aleš vypadá dobře,“ pronesl Milan Ondráško.

Trutnovský klub bude mít na Uffo - Top Boxing Night ještě jednoho skoro domácího zástupce. Podle jména Huseyn Qasimov byste to však netipovali, že? Ale tenhle ázerbajdžánský mistr juniorů a dvakrát bronzový z šampionátu mužů v zemi, která je boxerskou velmocí, bude co nevidět bydlet a trénovat v Trutnově. „A jakmile tady bude u měl půl roku trénovat, tak ho tady nemá šanci nikdo porazit. Pod to se klidně podepíšu,“ konstatoval bez mrknutí oka Ondráško. „Je to obrovský srdcař a milý člověk, v Hradci pracuje na třísměnný provoz, vydělává 30 tisíc a dvacet posílá domů mámě.“

Polský výběr proti němu vytasil Macieje Habu. Tvrďáka, který leze dopředu. Zajímavostí je, že spolu už jednou boxovali. Qasimov na jaře dostal úder, trošku zavrávoval a polský rozhodčí zápas zastavil. „On byl přitom úplně v pohodě, ale asi spěchali domů,“ rýpnul si trenér do našich severních sousedů. Když Qasimovi řekl, že mu vyjedná jako soupeře Habu, ázerbajdžánský boxer to s nadšením přijal a těší se na odvetu.

Poslední dvojici v hlavním bloku tvoří Miloslav Svrček z Krnova a Paweł Sajda. Český zástupce je voják z povolání. „Pochází z líhně mého dobrého kolegy, se kterým jsem dělal trenérskou hvězdu,“ sdělil na adresu armádního boxera, který se bude muset popasovat s juniorským šampiónem Polska, který už má i bronz z mistrovství dospěláků. Zápasy těžkých vah jsou vždy napínavé, rozhodnout může každá rána.

„Všechny zápasy jsou poskládané tak, aby nebylo vůbec jasné, kdo zvítězí,“ zdůrazňují pořadatelé.

A aby dodrželi svůj záměr nejvyšší kvality boxu, oslovili i nejlepší české rozhodčí. Do Trutnova tak dorazí jeden ze dvou našich rozhodčích, kteří mají tři hvězdy AIBA - Terezie Krejbichová. Se dvěma hvězdami to budou Stanislav Nechvátal a Pavel Hynek. A supervizorem bude šéf českých rozhodčích Stanislav Novotný.

Zajímavostí galavečera bude určitě i dobročinná dražba, která se uskuteční v jedné z přestávek. Dražit se bude obrovská červená boxerská rukavice, na kterou se podepíšou všichni boxeři a vzácní hosté galavečera.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: archiv Boxing Clubu Trutnov