Pátek

9. června 2023

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

Uffo - Top Boxing Night: Poláci odvezli pohár i obří vydraženou rukavici

20. 12. 2019

Uffo - Top Boxing Night: Poláci odvezli pohár i obří vydraženou rukavici 124 snímků
Premiérový galavečer Uffo - Top Boxing Night, jehož pořadatelé chtějí v Trutnově založit tradici soubojů českých boxerů se zahraničními vyzyvateli, skončil triumfem polského výběru. Ze sedmi zápasů hlavního programu, ovládli naši severní sousedi hned pět duelů a zvítězili 10:4 na body. Vítězství domácího oddílu zařídili Jasur Zaripov a Miloslova Svček. Tečku za galavečerem udělala rozlučková bitva Jakuba Synka, který si na závěr své kariéry připsal výhru nad Lukášem Vejnarem.

„Jak jsem už hlásil dopředu, žádný zápas nebyl jednoduchý. Absolutně vyrovnané šance na obou stranách,“ konstatoval pořadatel a trenér domácího výběru Boxing Club Trutnov Milan „Piňon“ Ondráško. „Bohužel z původních dvaceti plánovaných boxerů jsem musel třináct měnit. Kdo někdy dělal takovou akci, tak ví, o čem mluvím,“ dodal, že poskládat dvojice kvůli zranění, nemocem a i nespolehlivosti některých lidí bylo opravdu náročné.

Uffo se diváky nezaplnilo jako v minulosti při akcích podobného typu a dá se říct, že o „bouřlivější“ atmosféru se starali polští návštěvníci. Měli k tomu důvod. Jejich krajané v ringu dávali Čechům na frak.

Ještě předtím si však svou premiéru v Uffu odbyly dvě trutnovské naděje. Marie Poliaková ve svém druhém zápase (váha 54 kg na 3 x 1,5 minuty) nestačila na zkušenější thajboxerku Veroniku Rožičkovou, se kterou prohrála na body. To Vojtěch Bernáček si zaboxoval jen jedno kolo, po němž soupeř Igor Balog řekl svému trenérovi, že už dál boxovat nechce a zápas skončil vzdáním soupeře. „Vojtovi se třikrát měnil soupeř, tenhle byl o sedm kolo těžší i o rok starší,“ krčil rameny kouč Milan Ondráško. V Trutnov vyrůstá další velký talent. Ceny v ringu oběma klukům předával stříbrný boxer z olympiády v Sydney, Rudolf Kraj.

Po předzápasech přišel na řadu slavnostní nástup obou týmů. Nejdřív do ringu vstoupili reprezentanti extraligového týmu Imperium Boxing Wałbrzych a pak zástupci Boxing Clubu Trutnov, z řad vyloženě místních boxerů se představil jen Aleš Včeliš. Ázerbajdžánec Huseyn Qasimov bude „Trutnovákem“ až od února.

V prvním, opravdu nádherném souboji Jasur Zaripov z Prahy porazil na body Jakuba Sidełka. Poté ale přišla série polských úspěchů. Piotr Tobolski těsně 2:1 na body zdolal Jakuba Karvánka, Andrzej Swiety přetlačil Miloše Beránka a po úderech Daniela Redka se dvakrát ve druhém kole do počítání dostal Vazir Garaev, přičemž vzápětí ringový rozhodčí zápas ukončil. Předtím diváci viděli také show v podobě vystoupení dvou pole dance tanečnic.

Pátý souboj večera v hlavním bloku zavedl do ringu domácího Aleše Včeliše. Polák Patrik Kowalczyk se ukázal jako silný rival. A ve druhém kole padl trutnovský boxer na podlahu. I když se zvedl, zápas byl ukončen před časovým limitem.

„Mrzí mě to, že jsem neodboxoval celá tři kola. Šel jsem na zem a v hlavě už jsem měl dost a že není dobré pokračovat. To je ale neboxerský, to jsem neměl dělat. Hodně si to vyčítám a v hlavě to budu mít dlouho,“ kál se po porážce Aleš. „Myslím, že jsem tím zklamal trenéra, všechny své fanoušky a ve finále i sebe. Nejsem moc zvyklý padat, padají spíš soupeři, tak mě to rozhodilo. Na druhou stranu, třeba to bylo rozumné a zabalil jsem to včas,“ dodal bojovník, jenž má aktuálně na kontě 18 zápasů s 12 výhrami a 6 prohrami.

Po této porážce českého boxera bylo už také jasné, že si pohár pro vítězné družstvo poveze domů polská výprava. Deset kilo vážící trofej, která je vyrobená z pravého českého granátu, duralu a nerezové oceli, vznikla na zakázku v turnovské firmě ZIS kovo productions, jež vlastní Petr Sušil.

Kromě tohoto poháru se v ringu objevil ještě jeden zajímavý předmět. Obrovská červená boxerská rukavice, kterou podepsali všichni aktéři galavečera a která byla určená ke dražbě na dobročinné účely. Moderátorka večera Magdaléna Přibylová nadhodila vyvolávací cenu 1000 korun. Konečná částka? 26 000! Rukavici vydražil jeden z polských návštěvníků Uffa a rozhodl se ji pak darovat polskému klubu. Vydražené peníze poputují na Českou paraboxerskou asociaci. Její prezidentka Terezie Krejbichová byla přítomna v Uffu, jelikož patřila i do sestavy rozhodčích (je to jedna ze dvou českých rozhodčí se třemi hvězdami AIBA), a bylo to pro ni velké překvapení.

Po dražbě se představil publiku boxer, s nímž má velké plány kouč Ondráško, jelikož Ázerbajdžánec Huseyn Qasimov se od února přestěhuje z Hradce Králové do Trutnova. S Polákem Maciejem Habou se utkal letos na jaře a sporně prohrál. Odveta mu nevyšla. Opět byl lepší Haba, který vyhrál na body. „V mém srdci vyhrál Huseyn, ale rozhodčí tady byli stejně kvalitní jako boxeři, takže jejich rozhodnutí nezpochybňuji,“ poznamenal Milan Ondráško.

Úspěch českého boxera přišel až v posledním zápase. Armádní boxer Miloslav Svrček porazil Pawla Sajdu, ačkoliv většina diváků si myslela, že rozhodčí zvedne ruku nad hlavu polskému borci. „Jde o čisté údery. Polák dával hodně úderů, ale do krytu, což nejsou bodované údery. Nicméně, já jsem chtěl zápas odboxovat jinak. Mrzí mě to. Chtěl jsem mít stoprocentní převahu, jako mám skoro vždy. Tentokrát se to úplně nepovedlo. Bylo to sporné, přiznávám. Polák byl vynikající soupeř,“ řekl Svrček, který se v zápase jednou poroučel k zemi.

Po tomto střetu vah nad 91 kilo už zbývalo z jízdního řádu galavečera odškrtnout jen poslední duel. Jakub Synek versus Lukáš Vejnar. „Jsou to dobří kamarádi, kteří vstali z gauče od rodin, aby ukázali lidem, že je box pořád baví,“ prohlásil s určitou mírou nadsázky Milan Ondráško. Původně ve svém harmonogramu ani neplánoval, že by jeho svěřenec a spolupořadatel gala Jakub Synek boxoval. Ale lidé si ho žádali. A tak se postavil do ringu.

Čtyřkolové měření sil nepřineslo žádnou strhující přestřelku. Jednou Vejnar útok Synka neustál a na body nakonec zvítězil kariéru uzavírající boxer. „Chtěl jsem si to pohlídat, to se naštěstí podařilo, tak jsem rád. Cítil jsem, že už je soupeř dost načatý, tak jsem si to chtěl trošku užít, abych ten poslední zápas nezkracoval, proto jsem moc nepřidával na plyn,“ usmál se Jakub Synek, za kterým po zápase do ringu vběhla jeho dcerka Adélka.

První ročník Uffo - Top Boxing Night ukázal určitě zajímavou konfrontaci dvou boxerských zemí. Některé duely pobavily, jiné méně. Ale to je box. Každopádně organizátoři už plánují další ročník a rádi by do výběru příštího soupeře českého výběru zapojili veřejnost. „Dáme fanouškům možnost, aby si vybrali, jaký stát chtějí příště vidět boxovat,“ naznačil Milan Ondráško. Hlasování by prý mělo proběhnout mezi Rakouskem, Litvou, Ukrajinou, Rumunskem, Maďarskem a Německem.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek