Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Tři super výsledky trutnovských judistů a jedna chyba trenéra

11. 8. 2020

page.Name
Když se před koronavirovou pauzou trenér trutnovských judistů Robert Gottwald loučil se svými svěřenci, nikdo netušil, jak dlouho se neuvidí. Nakonec to nebylo tak hrozné, pár měsíců, ale prodloužily to ještě prázdniny.

Po uvolnění opatření se koncem června vedení svazu českého juda rozhodlo uspořádat v srpnu turnaj zahajující reprezentační soustředění v Hranicích. Pro zájemce, ale hlavně pro reprezentanty, judisty ze sportovních středisek a výběráře tak vzniklo v půli prázdnin netradiční klání. Na turnaj, na který se sjelo to nejlepší, co české judo nabízí, se z oddílu Lokomotivy přihlásil pouze Šimon Brezáni.

„Vše jsme domluvili po síti, a tak jsem do turnaje Šimona přihlásil. Když mě ale v neděli o půl páté ráno do auta nastoupil stejně vysoký chlapík jako já a promluvil, musel jsem se přesvědčit, jestli je to opravdu Šíma,“ pousmál se  trenér Gottwald, kterému bylo hned jasné, že má problém.

Naposledy si totiž Šimona pamatoval s 60 kg, a to ještě s odřenými ušima. Automaticky ho tak přihlásil do kategorie 66 kg, což se ukázalo jako chyba. Trutnovský judista byl těžší. Turnaj měl přitom jasná kritéria, že kdo se do které váhovky přihlásí, v té se bude prát. Rozlosování proběhlo předem na základě přihlášek.

„Zachránit mě mohla pouze neúčast přihlášeného závodníka do sedmdesát trojky, třeba z důvodu zvýšené teploty, ale to se bohužel nestalo,“ konstatoval trenér. A tak se nejodvážnější závodník z trutnovského oddílu na Hranickém ligovém poháru nepral. Snad mu ovšem zážitek z dobrého juda předčil možnost stráveného dne na koupališti. 

Poprat se na Moravu totiž přijela i dorostenecká reprezentace ze Slovenska. S nadsázkou se tak dalo říct, že alespoň podle obsazení se jednalo o takové mistrovství Československa. „V kategoriích juniorů a mužů se ukázala celá repre, takže bylo na co koukat. Fandit přijel i Lukáš Krpálek,“ přiblížil Robert Gottwald.

A skvěle se na tatami předvedli i Trutnováci. Tedy ti, kteří už oddílově nespadají pod Lokomotivu, ale hájí barvy jiných klubů ze sportovních středisek - David Šopinec, Radek Gottwald a Jan Lisý.

Do turnaje vstoupil jako první Radek Gottwald. V kategorii do 73 kg startovalo devatenáct závodníků. V prvním zápase bojoval s Mykolou Lyushynem. Ukrajince bojujícího za Olomouc porazil před časovým limitem. Ve druhém souboji se potkal s Patrikem Vodákem (Havířov), kterého rovněž překonal před časovým limitem. Ve třetím zápase se Radek musel vypořádat se slovenským reprezentantem Jurajem Jankovičem. V základním čase se nerozhodlo a o výhře Trutnováka rozhodlo až golden score.

Ve čtvrtém souboji si Radek mohl zajistit medaili, a to se také stalo. Karla Platoše z Frýdku-Místku porazil po vydřeném výkonu opět až v prodloužení. Následovala bitva o zlato, do které z druhé strany pavouka postoupil prachatický David Strouhal. Ten do zápasu nastoupil aktivněji a od začátku vedl na bodovanou techniku. Radek zápas neotočil, a tak si turnaje odnesl za druhé místo stříbrný pohár.

Jako druhý v Hranicích zasáhl do boje v kategorii do 66 kg, kde bylo rovněž devatenáct závodníků, Jan Lisý. Trutnovský bronzový medailista z posledního dorosteneckého šampionátu nenechal nic náhodě. V prvním kole měl volný los. Ve druhém kole se potkal se slovenským reprezentantem Markem Kováčem, kterého porazil před časovým limitem. Ve třetím kole změřil síly s Jiřím Lindovským (Ostrava), jehož také dlouho netrápil a zvítězil opět před časovým limitem. Stejně dopadl „na záda“ i Petr Mladý (Brno) a na světě byla jistá medaile. Ve finále si Jenda poradil i s českým dorosteneckým reprezentantem Tomášem Waldsbergerem, jenž „odplácal“ nasazené držení. A zlato bylo doma!

Třetím Trutnovákem, který mařil plány soupeřů, byl David Šopinec. V kategorii do 50 kg, kde se představilo sedm závodníků, vyhrál svou skupinu. Bojovalo se stylem každý s každým a první dva postoupili do bojů o medaile. David v prvním kole porazil Jana Mrázka (Brno) před časovým limitem. Ve druhém kole před časovým limitem slovenského reprezentanta Ilju Lise. Ve třetím kole opět před časovým limitem Tomáše Vontora (Ostrava). A medaile byla jistá. V semifinále zdolal Samuela Blažka (Teplice) a potvrdil tak další finálový souboj. V něm se ovšem radoval z výhry Jan Kryl (Praha), jenž využil Davidovu unáhlenou techniku ve svůj prospěch. Stříbrná medaile pro trutnovské judo číslo 2.

Na scénu pak vstoupil ještě jeden „silný soupeř“, covid-19, který neumožnil účast trutnovských nadějí na mezinárodním soustředění v Chorvatsku. A tak možná potkáte kluky příští týden na trutnovském koupališti.

(bog, rgo)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Robert Gottwald