Středa

4. října 2023

Nyní

14°

Zítra

Svátek má

Historický moment. Dva trutnovští boxeři v ringu na mistrovství Evropy

23. 7. 2021

page.Name
Marie Poliaková a Vojtěch Bernáček. Trutnovské boxerské naděje reprezentovaly Českou republiku na mistrovství Evropy kadetů. Šampionát se konal v gruzínském Tbilisi a zúčastnilo se ho 224 boxerů a 115 boxerek ze třiceti zemí.

„Bylo to poprvé, co na takový šampionát odjela hned dva boxeři z našeho klubu. Je to historický okamžik pro trutnovský box,“ komentoval nominaci borců z Lokomotivy oddílový trenér Milan Ondráško. Ten byl také členem naší výpravy a se svými svěřenci předtím absolvoval v covidovém „lockdownu“ i čtrnáctidenní soustředění na Tenerife.

První dojmy z příletu do hlavního města Gruzie byly všudypřítomné vedro a hučící klimatizace. Po úvodním meetingu se trutnovští boxeři dozvěděli jména svých soupeřů. Marušce nalosovali v kategorii do 57 kg mistryni Polska Milenu Mandziejevovou a Vojta (do 54 kg) dostal do ringu čtyřnásobného mistra Izraele Alima Shahawanema.

Patnáctiletá Maruška Poliaková vzhledem ke (ne)zkušenostem nezvládla tlak a atmosféru velké akce a její výkon zůstal hluboko pod hranici jejich možností a schopností. „Na vině může být i zranění zad z minulosti, které se projevilo až při maximálním zatížení ke konci přípravy,“ poznamenal trenér Ondráško.

Vojta Bernáček je stejně starý, ale to je jiný příběh. Boxu se věnuje už sedm let a je stavěn postupnými krůčky před těžší a těžší výzvy… Před měsícem byl třetí na turnaji v Německu, kde prohrál s Maďarem, který nyní ovládl Evropu. Na šampionátu trutnovský mladík zrzek převálcoval Izraelce, kterého porazil 5:0 na body a postoupil do čtvrtfinále. V něm ho čekal Rus Bogdan Prima. Vojta zaboxoval svoje maximum.

Po dvou úvodních kolech byly misky vah u všech rozhodčích nakloněny pro ruského reprezentanta. Vojta tedy v posledním kole vše vsadil na útok a chtěl utkání zvrátit ve svůj prospěch. Bohužel to byla voda na mlýn pro jeho soupeře a trutnovský reprezentant byl dvakrát počítán. Utkání však doboxoval a prohrál 0:5 na body. Ruský reprezentant následně v semifinále porazil Turka a ve finále si poradil s Ázerbájdžáncem a vybojoval zlato.

O tom, že ruská reprezentace je absolutně na jiné úrovni než zbytek Evropy, svědčí medailová statistika, kdy získala 22 medailí z 23 kategorií. Vojta však ukázal, že je velká naděje budoucnosti českého boxu.

„Teď nám začíná měsíc volna, aby se nám děti trošku zahojily, pořádně najedly a přišly na jiné myšlenky, než je box. Od září nám zase začíná kolotoč. Hned první víkend nás čeká mezinárodní turnaj pětí zemí v Duchcově a další den Heroes gate v Praze. Moc díky všem za podporu,“ řekl na závěr Milan „Piňon“ Ondráško.

(bog, tz-lotr, cba)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Facebook Milana Ondráška