Neděle

1. října 2023

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Soupeři si ho načetli, ale judista Šopinec stejně slaví druhý titul

22. 11. 2021

page.Name
Ve znamení mistrovských přeborů a republiky v judu se nesly uplynulé listopadové víkendy. Na tatami se prali i judisté z trutnovské líhně. Dorostenecký reprezentant David Šopinec, který hájí barvy sportovního střediska mládeže v Hradci Králové, nenechal nikoho na pochybách, kdo je ve své věkové kategorii současným nejlepším judistou do 50 kg. Zopakoval svou zlatou cestu z roku 2019 a získal už svůj druhý mistrovský titul.

Šestnáctiletý talent přijel na šampionát, kde se představilo i dalších devět nejlepších českých judistů, jako jasný favorit číslo 1. Tento fakt potvrzoval i Davidův nedávný triumf na velmi prestižním turnaji v Brémách. „Tohle se moc nečekalo. Beru to zatím jako svůj největší úspěch,“ poznamenal k vítězství v Německu.

V jihomoravské metropoli si proto soupeři dávali na studenta druhého ročníku hradeckého gymnázia Boženy Němcové pozor. „Byli na mě dost připravení. Věděli přesně, do jakých technik půjdu, takže to rozhodně nebyla lehká práce, ale dopadlo to,“ povídal čerstvý dorostenecký šampión.

Cesta k titulu vedla přes tři vyhrané zápasy. Všechny trutnovský judista ukončil před časovým limitem. Olomouckého Viktora Zachu a jeho teplického jmenovce Pištovčáka vyřídil po uplynutí zhruba poloviny času ze čtyřminutového limitu.

Finále proti Jakubovi Tomšů z pražského USK bylo vyrovnanější a trvalo téměř až do konce. Zbývaly dvě vteřiny, David vedl 1:0 na wazari, když jeho soupeř dostal třetí napomínání (šido). A to znamenalo jediné - konec zápasu a svěřenec olympionika Pavla Petřikova se mohl začít radovat ze svého druhého titulu.

A nebýt covidu, možná by už měl zkompletovaný zlatý hattrick, protože v loňském roce se MČR dorostu nekonalo. „Těžko říct, jestli by to dopadlo, ale je to možný,“ usmál se novopečený mistr. Šanci ale ještě bude mít za rok, kdy bude posledním rokem dorostenec, než přestoupí mezi juniory.

Pro Davida Šopince se jednalo o pátou medaili z republikových soutěží, čímž navíc prodloužil úspěšnou medailovou tradici Trutnováků. Ti vozí medaile z republiky bez přerušení již od roku 2014. Rozhovor s Davidem připravujeme do prosincového vydání magazínu Trutnovinky.

Kromě něj startoval na šampionátu v Brně ještě Šimon Brezáni, další závodníky do hry nepustila zranění. Šimon zahájil turnaj vyrovnanou bitvou s pozdějším semifinalistou. Do zápasu se pustil bez respektu, šel se prostě poprat. Zkušený soupeř ale využil jeho aktivity a pomocí kontra chvatu zvítězil.

V opravách přešel judista Lokomotivy až do třetího souboje, kde se rozhodovalo o možnosti postupu do dalších bojů o medailové pozice. Prohra ale znamenala konec. Vzhledem k postupu do druhého kola repasáže obsadil Šimon Brezáni umístění v první polovině startovního pole, které v kategorii do 73 kg čítalo 52 závodníků.

Republikové přebory přinesly žákům Loko jen zkušenosti

Na republikovém přeboru mladších žáků v Jablonci nad Nisou trutnovskou Lokomotivu zastupoval Matyáš Akštejn a díky dílčímu úspěchu vybojoval dělené páté místo. Ve starších žácích bojovali na tatami Tadeáš Turičík a Richard Bureš. I když zanechali dobrý dojem, na soupeře tentokrát nestačili. Tadeáše dělil o medaile jediný zápas, ale ve svém třetím souboji svého soupeře neporazil, a tak to v Jablonci po trutnovskou partu skončilo pouze získáním velkých zkušeností.


Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek a archiv oddílu