Úterý

4. října 2022

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Highland Games aneb Horalské hry a co vlastně čeští „Skotové" nosí pod kiltem?

6. 10. 2021

Highland Games aneb Horalské hry a co vlastně čeští „Skotové" nosí pod kiltem? 14 snímků
Silácká klání, při kterých kdysi hledali skotští klanoví náčelníci nejzdatnější muže a válečníky. Skotská tradice s více než tisíciletou historií, která se dodnes těší ve své domovině veliké oblibě. Tak to jsou horalské hry neboli Highland Games. Hry ovšem nezůstaly jen ryze skotskou záležitostí, našly si své příznivce i ve světě a neunikly ani pozornosti českých milovníků těžké atletiky.

Již třetím rokem se koná Česká národní liga Highland Games tzv. „Kláda Cup“ pod patronací jednotlivých českých klanů, ale především pod Sportovním klubem Kládaklan Česká republika. V letošním roce bylo vyhlášeno osm bodovaných klání napříč republikou. Siláci zavítali do České Třebové, Prahy, Rybné nad Zdobnicí či Kacéřova na Sokolovsku.

Pěti kol se účastnil i trutnovský horal Radek Horák z místního clanu Highlanders, který v kategorii Masters překonával gravitaci v těžkých atletických disciplínách.

A kdo to vlastně ti horalové jsou? Pro některé podivná individua. Dle četných indicií se jedná zejména o mužské jedince, kteří se po hřišti či louce prohánějí v sukních (kiltech), manipulují s podivnými předměty a vyrábějí při tom hrůzostrašné grimasy. Někteří z nich jsou dokonce přioděni do vlněných podkolenek, a to navzdory třeba panujícím tropickým teplotám. Při bližším ohledání se ovšem zjistí, že se nejedná o šílence, nýbrž o sportovce. Ti se spolu utkávají v duchu skotských tradic u příležitosti horalských her.

Statní borci se spolu pasují v pěti soutěžních disciplínách: hod skotským kladivem, hod závažím do dálky, hod závažím do výšky, vrh kamenem a hod kládou.

Všechny horalské soutěže doprovázelo počasí, které vyšlo na jedničku, což v kombinaci s netradičností těchto sportovních výkonů přilákalo na perfektně připravené louky a sportoviště i početné skupiny diváků, kteří potleskem odměnili každý povedený výkon závodníků. A že těch povedených výkonů bylo k vidění vždy dost.

V kategorii mužů dle očekávání kraloval a kraluje Vladislav Tuláček, který předvádí svůj světový standard a s přehledem bez ztráty kytičky vítězí. V kategorii mužů nad 40 let tzv. Masters byla situace na čele o poznání vyrovnanější. O prvenství se přetahovali dva velcí rivalové Bořivoj Procházka s přezdívkou „Bivoj“ a Jiří Vácha, kterému nikdo neřekne jinak než „Medvěd“. Na paty jim dýchali a o třetí a čtvrtou pozici se v této kategorii přetahovali Míroslav Tomko a Radek Horák.

Trutnovský zástupce vůbec nezůstával pozadu a například v hodu 20 kg závažím do výšky a hodu skotským kladivem obsazoval tradičně přední pozice. Trénink se mu vyplatil a v součtu bodů nakonec obsadil krásné třetí místo. Ligového zápolení se v jeho kategorii zúčastnilo osm závodníků.

Většině „horalů“ než o pořadí jde o překonávání svých výkonů v partě skvělých chlapů. „Věřím, že Highland Games někdy přivítá i Trutnov, a i vy tak zjistíte, co vlastně čeští „Skotové“ nosí pod kiltem,“ usmál se Radek Horák.

(bog, tz-rho)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Radka Horáka