Čtvrtek

7. července 2022

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Skotské hry. Trutnov zažije premiérové klání siláků v sukních

16. 6. 2022

page.Name
Disciplíny pro skutečné chlapy, i když ustrojené do sukní. Zní to podivně, ale přesně to jsou Highland Games, též nazývané jako Horalské hry nebo chcete-li Skotské hry. Ikonické těžkoatletické disciplíny, jako jsou například vrh obřím kamenem či hod kládou, se v posledních letech stále více dostávají do českého povědomí. A již tuto sobotu se sportovci odkazující se na skotskou tradici s více než tisíciletou historií objeví v Trutnově! Na atletickém stadionu proběhne jedno z kol české národní ligy – Kláda Cup 2022.

Trutnovskou premiéru má na svědomí Radek Horák z místního clanu Highlanders. Trenéra thajboxu před třemi lety oslovil kamarád, že v nedaleké Čermné bude závod pro veřejnost, ať si to přijede zkusit. „Zrovna se v Česku rozjížděla nová liga, tak jsem si v půjčovně v Uffu půjčil kilt, do kterého jsem se pořádně ani nevešel, a vyrazil jsem,“ vzpomíná na své začátky. „Hrozně se mi to zalíbilo, tak jsem pak absolvoval ještě další dva tři závody s tím, že jsem vůbec nevěděl, jak s tím vrhat, točit se, ale odkoukal jsem to. Je tam super parta lidí,“ dodává.

V letošním roce už si trutnovský horal pořídil i vlastní speciální vybavení, takže při tréninku nemusí vrhat s kettlebelly či dalšími alternativními pomůckami. Skotskou sukni už má také svou, koupil si ji s dalšími doplňky před dvěma roky v jedné specializované prodejně v Brně. Jak se v kiltu sportuje? „Je to pohodlné, vzdušné, akorát ta látka je docela tlustá, takže v létě je v tom teplo, takže už chápu, že chlapi jsou v tom naostro,“ usmívá se. On ne, protože jak se člověk hýbe a točí, sukně se zvedá, tak nechce divákům dělat ještě větší show. „Ale vím, že někteří rozhodčí pod tím nic nemají,“ doplňuje.

Silácká klání, při kterých kdysi hledali skotští klanoví náčelníci nejzdatnější muže a válečníky, vyžadují sílu i obratnost. Jedná se totiž o netradiční těžkoatletické disciplíny, které prý u příležitosti světové výstavy v Paříži roku 1889 inspirovaly Pierra de Coubertina k obnovení tradice olympijských her. „Ve Skotsku se závodí samozřejmě ve více disciplínách, ale v naší lize se snažíme držet těch pět tradičních. Máme i stále stejné závaží, abychom si mohli zaznamenávat rekordy,“ vysvětluje Radek Horák.

Statné borce pod Krkonošemi tak čeká hod skotským kladivem (scottish hammer throw), hod závažím do dálky (weight throw), hod závažím do výšky (weight over the bar), vrh kamenem (stone put) a královská disciplína a symbol skotských her – hod kládou (caber toss). „Ve Skotsku hází až stokilovou, což by tady u nás nikdo nezvedl,“ poukazuje Horák. Na českých soutěžích kláda většinou měří pět až sedm metrů a její váha se pohybuje od 40 kilogramů výše. Ale jestli si myslíte, že jde o to, jak vysoko nebo daleko silák kládu vymrští, tak se pletete. Nejdůležitějším aspektem starodávného sportu je, jak a kam kláda dopadne. „Hází se na přesnost na takzvané hodiny,“ říká Radek Horák. Představíte-li si rozložení hodinek a stanovíte si pozici siláka s kládou na šestce, musí ji do vzduchu vyslat tak, aby dopadla přesně na dvanáctku.

Nejoblíbenější disciplínou trutnovského bivoje je hod závažím do výšky přes kovovou konstrukci, kdy břemeno rozhoupe v ruce a hodí jej přes záda nad sebe. „Jako Masters máme dvacetikilové závaží. Rekord mám asi 4,40 metru,“ přibližuje Radek Horák. V další části pětiboje hází do dálky 7,72 kg těžkým skotským kladivem ke třiceti metrům, ve vrhu kamenem má osobák kolem deseti metrů a takzvanou bulinu, což je koule na řetězu, po roztočení se kolem své osy odhodí do vzdálenosti asi 13 metrů. V loňském ligovém pořadí čtyřicátníků a starších obsadil Trutnovák třetí místo.

„Za dva roky jsem si to vyzkoušel, baví mě to, a tak jsem si řekl, že bych Highland Games mohl přivést do Trutnova,“ prozrazuje muž, který v minulosti (nejen) pro místní pořádal takové akce jako Bike Hall nebo Highlanders night. „Tentokrát jsem chtěl udělat něco venku. Díky Mebysu a Lokomotivě tady máme skvělé zázemí,“ dodává Radek Horák. Skotské hry se budou odehrávat okolo vrhačského sektoru mezi tenisovými kurty a atletickým stadionem. Pod Krkonoše by mělo dorazit okolo dvaceti závodníků, kteří se utkají o věcné ceny a celkové prize money v hodnotě 22 500 Kč. Začátek soutěže je plánovaný na 12 hodin a očekává se přibližně pětihodinové klání.

„Před rokem, než přišel covid, jsem přemýšlel o tom, že bych udělal tradiční skotské hry na Bojišti, kde by byly ukázky skotského tance, nějaké kapely, stánky s ochutnávkami jídla a whisky. Ale vím, že pořadatelství takové akce bude strašně náročné. Takže letos si to vyzkouším po té sportovní stránce a uvidím, jaký bude ohlas i zájem ze strany diváků. A pak uvidím, jestli to ještě nerozšířím o kulturní program,“ prozrazuje Radek Horák, že by veřejnosti chtěl dopřát víc zážitků a tradic ze skotské země.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: archiv Radka Horáka