Pondělí

15. srpna 2022

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Skotským králem Krkonoš se stal Tomáš Suchopár

28. 6. 2022

Skotským králem Krkonoš se stal Tomáš Suchopár 64 snímků
King of Mountains – Trutnov 2022. Premiérové klání siláků ve Skotských hrách přilákalo na městský stadion v Trutnově šestnáct siláků včetně čtyř žen. Highland Games nebo-li také Horalské hry ukázaly divákům pět netradičních těžkoatletických disciplín. Nejlepší výkony pod Krkonošemi předvedli mezi áčkaři osmadvacetiletý obr z Kynšperka nad Ohří Tomáš Suchopár, v masters Bořivoj Procházka a v ženách Natálie Kroftová.

„No, jsem docela vyřízený, počasí nám dalo zabrat všem,“ usmíval se po závodě vítěz hlavní kategorie Heavy – A. Účastníci druhého kola české národní ligy – Kláda Cup 2022 si totiž ve vrhačském sektoru prožili poměrně dost „rozpálený“ závod a před sluníčkem často vyhledávali úkryt někde ve stínu, který však postupně během dne z této části stadionu mizel. „Moje výkony mohly být trošku lepší, ale jsem spokojený. Byl to fajn závod a strašně se mi líbí prostředí, jaké tady máte. Je tu všechno,“ ocenil Tomáš Suchopár areál se sportovišti kolem Úpy.

Hlavní favorit soutěže, který se „skotskému“ sportování věnuje třetím rokem, byl nejlepší na čtyřech z pěti stanovištích. Přemožitele našel pouze v nejatraktivnější královské disciplíně a symbolu skotských her – hodu kládou. Ta mu při jednom ze tří pokusů vyklouzla z ruky, a tak zapsal jen dva platné perfektní pokusy, zatímco jeho největší rival Daniel Zach všechny tři. Ve vrhu kamenem dal Suchopár 14,3 metru, v hodu bulinou (koule na řetězu) si připsal 19,1 metru, skotským kladivem hodil 35 metrů a v závěrečné disciplíně – hodu závažím do výšky 4,6 metru.

„Předtím, než jsem poznal Skotské hry, jsem se plácal jen v posilovně, ale pak přišla tahle změna, nová motivace a nakoplo mě to,“ nechal se slyšet Tomáš Suchopár, který se připravuje tak, že je dvakrát týdně v posilovně a dvakrát piluje venku jednotlivé disciplíny. „Je to náročné, takže musíte dbát i na dobrou regeneraci, aby se vám něco nestalo a něco jste si neutrhl,“ upozornil. V Česku je číslo 1 a vyhrává, co jde. „Chtěl bych ještě chvilku potrénovat a pak zkusit nějaké závody po Evropě, abych zjistil, jak na tom jsou kluci jinde,“ naznačil svoje plány.

To, že se v Trutnově uskutečnil první ročník závodu, v němž se sportovci odkazující na skotskou tradici s více než tisíciletou historií, měl na svědomí Radek Horák. Místní trenér thajboxu poznal tuto zábavu také před třemi roky, a jelikož má za sebou už pár akcí jako pořadatel, netrvalo to dlouho a rozhodl se udělat domácí závod. „Ze závodníků tady byl takový lepší průměr, tři borci nemohli přijet, ale chápu to, že je to v Krkonoších a někdo to sem má přes celou republiku. Takové zdravé jádro tady ale bylo a jsem rád, že přijely i čtyři holky,“ řekl k účasti.

Z pohledu svých výkonů byl hodně spokojený, protože hned ve třech disciplínách si udělal osobák. „Kládu jsem ještě nikdy nepřetočil a tady se mi to povedlo dokonce dvakrát,“ měl radost. Bulinou si vytvořil nové maximum do vzdálenosti 15,6 metru a ve „výškařském sektoru“ přehodil závažím laťku ve výšce 4,8 metru.

Coby organizátor akce si snad mohl jen přát větší zájem diváků, ovšem v parném dni většina lidí dala přednost jiným aktivitám. „Pokud bychom tady chtěli uspořádat tradiční skotské hry například s kapelami, stánky a dalším programem, tak by to samozřejmě muselo být o divácích, ale takhle to bylo o sportovcích a jsem za to rád,“ poznamenal. „Pokud se mi podaří zajistit partnery i příští rok, rád bych to tady zopakoval, protože kluci si závod velmi chválili,“ dodal Radek Horák.

 

Pořadí King of Mountains – Trutnov 2022

Heavy A:
1. Tomáš Suchopár
2. Daniel Zach
3. Martin Johánek
4. Luboš Libich
5. Jan Širmer
6. Matěj Štacha
7. Tomáš Rohrer

Masters:
1. Bořivoj Procházka
2. Radek Horák
3. Jiří Vácha
4. Miroslav Tomko
5. Ervín Wallish

Woman:
1. Natálie Kroftová
2. Daniela Vláčilová
3. Tereza Horová
4. Barbora Rambousková

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová