Pondělí

30. ledna 2023

Nyní

-2°

Zítra

Svátek má

Trutnov hostí evropský šampionát powerlifterů, v akci bude 432 siláků

28. 6. 2022

page.Name
Největší siláci z Evropy se sjíždí do Trutnova. Pod taktovkou místního klubu Spartak Powerlifting Trutnov se ve velkém sále městského úřadu tento týden od středy do neděle uskuteční evropský šampionát v powerliftingu a jeho disciplínách.

Mistrovství Evropy federace GPC (Global Powerlifting Committee) bude podkrkonošská metropole hostit již podruhé. Poprvé se tak stalo v roce 2014 a šampionát měl velice pozitivní ohlasy jak mezi závodníky, tak vedením národních federací. Na základě toho bylo Trutnovu pro rok 2017 přiděleno
i pořádání mistrovství světa. „Tenkrát se hlasovalo na poradě vedení GPC v Argentině. Druhým kandidátem byla Brazílie. V součtu hlasů jsme zvítězili poměrem 12:2,“ vzpomíná Libor Hurdálek z vedení trutnovského klubu, jenž je zároveň viceprezidentem GPC pro Evropu.

Toto mistrovství bylo do té doby nejpočetněji obsazené MS GPC. Přihlásilo se 720 závodníků z 36 zemí a o medaile se bojovalo osm dní. Aktuální seznam přihlášených účastníků na letošní šampionát starého kontinentu čítal na konci května jména 432 závodníků z 20 zemí. Kdo bude patřit k favoritům? Vyhlášení benčaři jsou například Poláci, stejně jako Lotyši, Finové a Litevci. Angličané, Irové a Skotové jsou trojbojaři. Slováci jsou výborní stejně jako Izraelci, Ukrajinci a Němci. Potěšující je, že mezi špičku patří i Češi.

„Poslední dobou se powerlifting hodně pohnul s výkony nahoru. Když někdo udělal před deseti lety v mrtvém tahu přes 300 kg, bylo to něco. Dnes s 300 kg ‚nebudete na bedně‘ ani v juniorech do 100 kg tělesné hmotnosti,“ poukazuje Libor Hurdálek. „Hodně závodníků bude dělat dřepy kolem 300 kg, benče kolem 250 a padne asi i 300, dokonce mám informace, že se budou pokoušet i o 400 kg. Mrtvé tahy přes 300 kg nebudou výjimkou a budeme se hodně blížit i ke 400 kg. A mrtvé tahy kolem 180 kg budou i u žen,“ dodává.

Z trutnovského klubu je přihlášeno 21 závodníků. Ambice? „Samozřejmě ty největší, i když popravdě řečeno, náš klub bude pořadatelem, takže vše budeme zajišťovat, což skutečně odebere mnoho fyzických, ale hlavně psychických sil. Tomu mohou odpovídat i výkony našich borců, ale jdeme do toho v duchu hesla, které bude u loga: H tan H EπI TAΣ – Se štítem nebo na něm,“ říká Hurdálek. Hlavní cíl však bude, aby se šampionát vydařil celkově, a výsledky v disciplínách budou až na druhém místě.

Soutěžit se bude tedy v trojboji (dřep + benč + mrtvý tah) a samostatných disciplínách, vše ještě bude rozdělené do kategorií RAW – bez vybavení a EQIPPED – s vybavením (dresy). „Pokud vše klapne, jste schopni za dvanáct hodin soutěže zvládnout 200 benčařů. U trojboje je to však jiné. Za dvanáct hodin zvládnete maximálně 70 závodníků, a to se nikdo nezastaví. A do trojboje máme přihlášeno 175 závodníků,“ konstatuje Libor Hurdálek.

Od středy do pátka se bude soutěžit v silovém trojboji, ve středu začnou ženy a masters, ve čtvrtek se představí mládež a v pátek budou v akci největší siláci z kategorie muži open. Soutěžní den začíná vždy v 9 hodin ráno a potrvá až do večera. Už v pátek se pak začne soutěžit i v jednotlivých disciplínách, a to dřepu a benčpresu, kterým se bude v sobotu pokračovat a celé mistrovství zakončí v neděli souboje v mrtvém tahu.

Takováto akce jako mistrovství Evropy se podle něj připravuje minimálně deset měsíců dopředu.  Trutnováci však měli času daleko méně, o jejich dodatečném pořadatelství se rozhodlo na konci března. Původně se mělo ME konat v květnu v ukrajinské Oděse… „Musím však podotknout, že nám velice pomohlo Město Trutnov. Důležité je sehnat prostory a tady nás město velice podpořilo pronájmem svých prostor. A hlavní je mít i správný tým lidí a ten máme. Důležití jsou i naši externí partneři, kteří s námi již dlouho spolupracují,“ uzavírá.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek