Pondělí

15. srpna 2022

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Už jen to, že tam jsem, je úspěch, říká thajboxer Klauda o Světových hrách

9. 7. 2022

page.Name
Před pěti lety získal při své premiéře na Světových hrách ve Wroclawi bronzovou medaili. Teď se trutnovský thajboxer Jakub Klauda na sportovním svátku neolympijských sportů a disciplín představí znovu. V americkém Birminghamu bude jedním z 88 českých sportovců, kteří nás v průběhu jedenácti dní budou reprezentovat v 17 sportech.

„Před pěti lety jsem byl asi ještě mladý, a tak trošku debil, že jsem si ani neuvědomoval, kam jsem se to vlastně dostal. Teď, jak jsem starší, ne že bych byl nervóznější, ale vidím i to, jak jde thajbox nahoru a vnímám to jinak. Už jen to, že jsem se tam nominoval, je pro mě úspěch,“ prohlásil devětadvacetiletý bojovník.

Letenku do Birminghamu si zajistil díky bodům ze světových a evropských akcí. Jako jediný český mužský zástupce v muaythai. V ženách se to podařilo Viktorii Bulínové ze Znojma. V bojových sportech bude ještě naši republiku zastupovat kicboxerské duo Petr Dvořáček – Klára Strnadová.

„Myslím, že jsem připravený dobře. Do přípravy jsem vložil maximum, co jsem mohl, i když to bylo docela náročný skloubit s prací a osobním životem,“ poznamenal thajboxer, který se do tréninku pustil hned po letošním mistrovství světa v Abú Dhabí na přelomu května a června. „Tam jsem právě přípravu moc dobře nenačasoval, měl jsem nějaké povinnosti v práci a do toho i zdravotní problémy, takže se mi to úplně nepovedlo,“ vrátil se ke světovému šampionátu, kde prohrál hned úvodní souboj a turnaj pro něj skončil. V letošním roce to byl zatím jeho jediný zápas.

I za oceánem budou souboje na World Games formou pyramidy, takže porážka znamená konec. „Je nás tam osm kluků, tak uvidíme, jak se oni zvládli připravit a komu to ten den líp sedne,“ prohlásil Jakub Klauda. Do ringu vstoupí v elitní kategorii do 91 kg. V Birminghamu se potkají všichni tři medailisté z Wroclawi. Zlato bude obhajovat Ukrajinec Oleh Pryimachov. Stříbrný byl Polák Lukas Radosz, který v semifinále právě porazil Jakuba Klaudu. Ten pak bronz vybojoval nad německým šampiónem Jakobem Stybenem. Na letošní turnaj se ještě kvalifikovali Američan Matt Baker, Uzbekistánec Fanat Kakhramonov, Íránec Hamid Reza Kordabadi, Maruritánec Veejay Agathe a Wesam Alawi ze Saudské Arábie.

Huhla, jak zní přezdívka českého thajboxera, odletěl do Ameriky ve čtvrtek, o pár dní dříve než zbytek výpravy. „Domluvil jsem si to s asociací, že si na vlastní náklady uhradím ubytování, abych se líp srovnal s jet lagem. V Americe jsem ještě nikdy nezápasil, tak si radši dám o tři čtyři dny delší pobyt, abych byl v pohodě,“ poznamenal. Úvodní zápas na hrách ho čeká v sobotu 16. července ve 3:00 našeho času, jméno soupeře se dozví při losování o dva dny dříve.

„Člověk samozřejmě myslí na ty nejvyšší příčky, ale pro mě bude důležitý, abych byl po zápase spokojený hlavně sám se sebou, že jsem do toho dal sto procent,“ uzavřel Jakub Klauda.

Světové hry se konají každé čtyři roky, vždy s ročním odstupem od olympijských her. Jsou místem představení desítek neolympijských sportů či disciplín. Cestu odsud si na olympijské výsluní už například našly plážový volejbal či triatlon. Premiéra World Games proběhla v roce 1981 v kalifornské Santa Claře a do USA se hry vracejí poprvé od svého založení. V Birminghamu se jich účastní 3600 sportovců ze 104 zemí světa.

Česko bude reprezentovat 88 sportovců v 17 sportech: kolečkové sporty (in-line hokej a rychlobruslení), florbal, lakros, korfbal, bowling, gymnastika (parkur), kanoistika (maraton), kickboxing, karate, letecké sporty (závody dronů, parašutismus), lukostřelba, muaythai, orientační běh, ploutvové plavání, squash, taneční sport (latina, rock and roll), vodní lyžování. Zatím nejúspěšnější Světové hry bylo pro českou výpravu v roce 1997 v Lahti, odkud tým přivezl 13 medailí s bilancí 5 zlatých, 4 stříbrných a 4 bronzových. Naposledy ve Wroclawi v roce 2017 získala výprava osm medailí (3–1–4). 

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: ČOV/Barbora Reichová