Sobota

3. prosince 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Bravo! Zlatá jízda judisty Jana Lisého na juniorském šampionátu

3. 5. 2022

page.Name
Trutnovské judo má nového mistra republiky! Odchovanec Lokomotivy Jan Lisý v současnosti reprezentující Judoclub Liberec získal český titul na juniorském šampionátu v Hranicích na Moravě. Osmnáctiletý judista v sobotu na tatami ovládl kategorii do 73 kg. Na mistrovství startoval ještě další Trutnovák Radek Gottwald, který v kategorii do 81 kg obsadil dělené páté místo.

„Na mistrovství jsem jel s medailovými ambicemi, ale nečekal jsem, že vyhraju. Trenéři mě ale chtěli vidět ve finále,“ nechal se slyšet Jan Lisý, jenž byl do turnajového pavouka nasazen jako číslo 2.

V úvodním kole měl trutnovský judista volný los. Ve druhém kole se potkal s Vojtěchem Procházkou z Prahy, kterého porazil po dvaceti sekundách. Vyšetřené síly se hodily do druhého zápasu s Martinem Mentzlem z Uherského Brodu, kterého rovněž porazil před časovým limitem.

Největší stres přišel v semifinále proti Šimonu Křížkovi z Ostravy. „Bál jsem se, že prohraju a zbyde na mě boj o třetí místo. Naštěstí jsem to zvládl,“ usmál se po souboji, který opět ukončil dříve, než vypršel čas.

Ve finále z něj stres spadl a do souboje s příbramským Matějem Havlem vstupoval s jasným cílem vyhrát. „Samozřejmě to nebylo zadarmo, byl to těžký zápas, ale podařilo se mi soupeře hodit a následovala velká radost,“ prohlásil. Finálová bitva trvala dvě minuty a osmnáct vteřin, než ji Honza ukončil vítěznou technikou.

„V každém zápase jsem měl velkou podporu rodiny a kamarádů, což mě hnalo dopředu. Z titulu mám skvělý pocit, nečekal jsem, že vyhraju,“ radoval se judista, který na takovýto úspěch čekal hodně dlouho. „Stálo mě to dost sil, trénování i psychickou zátěž, ale stálo to za to,“ dodal. Před osmi roky se coby mladší žák na stejném místě v Hranicích na Moravě stal nejmladším přeborníkem České republiky v historii trutnovského juda.

Bývalý judista Lokomotivy nyní doufá, že na úspěchy naváže i v zahraničí, každopádně radost z titulu mistra republiky má obrovskou.

Radek Gottwald začal juniorský šampionát také dobře. První zápas s Karlem Bekem z Plzně ukončil ve čtyřicáté sekundě. Ve druhém zápase však nestačil na Jakuba Pohořalého z Prahy. Pak zvítězil nad Matějem Blínem z Prachatic i ve svém čtvrtém zápase nad Janem Uherským z Plzně. Tím si závodník Judoclubu Liberec zajistil vstupenku do souboje o bronz. V něm ovšem nestačil na Karla Platoše z domácího oddílu a obsadil tak dělené páté místo.

Oba trutnovští judisté zároveň svými výkony přispěly k prvenství Judoclubu Liberec, který na letošním mistrovství dosáhl na největší počet medailí a dalších bodovaných umístění.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: archiv Jana Lisého