Sobota

2. července 2022

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Bravo! Zlatá jízda judisty Jana Lisého na juniorském šampionátu

3. 5. 2022

page.Name
Trutnovské judo má nového mistra republiky! Odchovanec Lokomotivy Jan Lisý v současnosti reprezentující Judoclub Liberec získal český titul na juniorském šampionátu v Hranicích na Moravě. Osmnáctiletý judista v sobotu na tatami ovládl kategorii do 73 kg. Na mistrovství startoval ještě další Trutnovák Radek Gottwald, který v kategorii do 81 kg obsadil dělené páté místo.

„Na mistrovství jsem jel s medailovými ambicemi, ale nečekal jsem, že vyhraju. Trenéři mě ale chtěli vidět ve finále,“ nechal se slyšet Jan Lisý, jenž byl do turnajového pavouka nasazen jako číslo 2.

V úvodním kole měl trutnovský judista volný los. Ve druhém kole se potkal s Vojtěchem Procházkou z Prahy, kterého porazil po dvaceti sekundách. Vyšetřené síly se hodily do druhého zápasu s Martinem Mentzlem z Uherského Brodu, kterého rovněž porazil před časovým limitem.

Největší stres přišel v semifinále proti Šimonu Křížkovi z Ostravy. „Bál jsem se, že prohraju a zbyde na mě boj o třetí místo. Naštěstí jsem to zvládl,“ usmál se po souboji, který opět ukončil dříve, než vypršel čas.

Ve finále z něj stres spadl a do souboje s příbramským Matějem Havlem vstupoval s jasným cílem vyhrát. „Samozřejmě to nebylo zadarmo, byl to těžký zápas, ale podařilo se mi soupeře hodit a následovala velká radost,“ prohlásil. Finálová bitva trvala dvě minuty a osmnáct vteřin, než ji Honza ukončil vítěznou technikou.

„V každém zápase jsem měl velkou podporu rodiny a kamarádů, což mě hnalo dopředu. Z titulu mám skvělý pocit, nečekal jsem, že vyhraju,“ radoval se judista, který na takovýto úspěch čekal hodně dlouho. „Stálo mě to dost sil, trénování i psychickou zátěž, ale stálo to za to,“ dodal. Před osmi roky se coby mladší žák na stejném místě v Hranicích na Moravě stal nejmladším přeborníkem České republiky v historii trutnovského juda.

Bývalý judista Lokomotivy nyní doufá, že na úspěchy naváže i v zahraničí, každopádně radost z titulu mistra republiky má obrovskou.

Radek Gottwald začal juniorský šampionát také dobře. První zápas s Karlem Bekem z Plzně ukončil ve čtyřicáté sekundě. Ve druhém zápase však nestačil na Jakuba Pohořalého z Prahy. Pak zvítězil nad Matějem Blínem z Prachatic i ve svém čtvrtém zápase nad Janem Uherským z Plzně. Tím si závodník Judoclubu Liberec zajistil vstupenku do souboje o bronz. V něm ovšem nestačil na Karla Platoše z domácího oddílu a obsadil tak dělené páté místo.

Oba trutnovští judisté zároveň svými výkony přispěly k prvenství Judoclubu Liberec, který na letošním mistrovství dosáhl na největší počet medailí a dalších bodovaných umístění.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: archiv Jana Lisého