Úterý

29. listopadu 2022

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

„Skot“ Radek Horák obhájil třetí místo v Highland lize

4. 10. 2022

page.Name
V pražských Lahovičkách se v areálu Born2Drill konalo závěrečné kolo čtvrtého ligového ročníku České národní ligy Highland Games. Akce se účastnil i trutnovský horal Radek Horák, a to v kategorii Masters. Velkým překvapením byla účast ikony světového formátu Vladislava Tuláčka, který většinou závodí v domovině Skotských her a na letošním mistrovsví světa obsadil druhé místo.

Začínalo se tradičně slabšími disciplínami Radka Horáka. Jako první přišel na řadu vrh valounem, kde si trutnovský silák výkonem 10,8 metru sice vytvořil osobní rekord, ale přesto to na nejlepší nestačilo a v této disciplíně skončil na třetím místě. Hod závažím do dálky pak byl velkým překvapením. Favorizovaný Bořivoj „Bivoj“ Procházka dvakrát poslal náčiní mimo výseč a třetím pokusem zapsal pouhých 14,4 metru. Radek Horák patnáctimetrovým pokusem obsadil druhé místo za Jiřím „Medvědem“ Váchou, který se na první místo v této disciplíně dostal o pouhých 30 cemtimetrů.

Hod kladivem bývá Radkova silná disciplína, což horal z Krkonoš potvrdil osobním rekordem v podobě 32 metrů a jasně ukázal, kdo je králem této disciplíny v kategorii Masters. Jeho soupeři Jirka a Bořivoj se museli spokojit s druhým resp. třetím místem.

Při čtvrté disciplíně – hodu kládou došlo na další překvapení. Jelikož kategorie „masterů“ je nesmírně vyrovnaná a obvykle kláda je oním pomyslným jazýčkem na vahách, který rozhoduje o umístění a spokojenosti, byla v Lahovičkách využita nejmodernější technologie v podobě natáčení jednotlivých pokusů na telefon. Role soudce se zhostil ten nejpovolanější – Vladislav Tuláček a při důkladném prozkoumání videozáznamu se ukázalo, že všichni tři borci jsou opravdu nesmírně vyrovnaní a výsledný rozdíl pěti stupňů je téměř zanedbatelný. Mezi Radkem a „Bivojem“ dokonce muselo dojít na rozhodující čtvrtý pokus, který bohužel Trutnovákovi nevyšel, a tak bral v této disciplíně třetí flek.

Závěr her tradičně patřil hodu závažím do výšky. Radek Horák ve své druhé parádní disciplíně zaznamenal další dílčí vítězství. Na celkové vítězství v Praze to však nestačilo. Kategorii Masters ovládl Jiří Vácha před Radkem Horákem a Bořivojem Procházkou.

A jak dopadla celá národní liga Highland Games 2022? Těsnější to snad ještě nikdy nebylo. V kategorii Masters triumfoval Bořivoj Procházka s 39 body, Radek Horák a Jiří Vácha měli shodný počet 38 bodů, takže o měla rozhodnout první místa. I ta však byla shodná. Posledním faktorem při rovnosti jsou vzájemné duely. A v nich v poměru 3:2 zvítězil Jiří Vácha. Radek Horák tak obsadil v konečném pořadí třetí místo, což je příčka, která mu patřila i v loňské sezoně.

(bog, tz-rho)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Radka Horáka